Česká vláda přislíbila, že pomůže 152 křesťanům, kteří prchli před Islámským státem a uvízli v iráckém Erbílu. Podle OSN jim jde o život právě proto, že jsou křesťané. Irák se o uprchlické tábory nestará, navíc je na seznamu uprchlíků devět vdov, které nemají jak sehnat peníze a v islámské kultuře nemají téměř šanci si cokoliv jako vdovy zařídit, říká v rozhovoru pro DVTV Jan Talafan, ředitel Nadačního fondu Generace 21.

Česká vláda je většinově protiuprchlická. Myslíte si, že v tomto ohledu zahraje skutečnost, že se jedná o křesťany z Iráku?

Myslím, že tam zahraje roli víc věcí a věříme, že je vyhráno. Prohlášení pana premiéra v tomto ohledu bylo dosti výrazné. Je to trošku jiná situace. Snažíme se říci, že lidé, kteří přechází přes hranici si to mohli dovolit. Spoustu z nich potřebují pomoc a jsou z oblastí, kde zuří válka. Tito lidé však uvízli v Erbílu v Iráku, o všechno přišli a nemají prostředky na to aby se zachránili. To, že jsou křesťané souvisí s tím, že jsou cílem genocidy, která tam i podle OSN probíhá a opravdu jim jde o život.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.