V Indonésii pokračují silné lesní požáry. Úřady varovaly obyvatele, že kouř a popel přinášené větrem mohou být nebezpečné, zejména pak pro osoby s dýchacími potížemi. Lidem bylo doporučeno nosit roušky a vycházet co nejméně z domovů.

Požáry na ostrově Sumatra a na indonéské části ostrova Borneo se opakují každoročně. Úmyslně je zakládají místní obyvatelé, aby získali novou zemědělskou půdu. Letos jsou ale značně horší, a to kvůli nedostatku deště, který způsobil klimatický jev El Niňo. 

Starosta Pekanbaru, hlavního města provincie Riau, která je jednou z nejhůře postižených oblastí Sumatry, vydal minulý týden příkaz k evakuaci všech děti do šesti měsíců věku. Silný smog přetrvává několik týdnů a nadále způsobuje nemoci a omezenou viditelnost. Ta není omezená jen v zemi samotné, ale smog se šíří postupně i do okolních států, jako jsou Malajsie, Singapur, nebo dokonce Thajsko.

Indonésie kvůli boji proti požárům, které dusí velkou část jihovýchodní Asie, požádala o zahraniční pomoc. Ta ale podle jednoho z členů malajsijské vlády nedostačuje. Oblasti pomohou až deště. Jejich období však přijde až za několik týdnů.

Dusivý kouř z lesních požárů v Indonésii už zabil nejméně desítku lidí a způsobil různé problémy - v zemi třeba pokračuje zavírání škol. Aerolinky ruší lety do postižených oblastí, jde například o Filipíny, kde byla kvůli stále hustšímu dýmu, který zahaluje jejich jižní a centrální ostrovy, vyhlášena nemocniční pohotovost.

Problémy s lety se netýkají jen Filipín. Indonésie ve středu uzavřela jedno ze svých nejrušnějších mezinárodních letišť nacházející se na ostrově Bali a zrušila stovky letů. Důvodem je erupce nedaleké sopky, která zamořila vzduch popelem. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní úřady. Letiště bude uzavřeno nejméně do čtvrtečního rána. Zrušeno bylo 692 letů, z toho 320 mezinárodních.

Kromě letiště na Bali bylo uzavřeno i letiště na ostrově Lombok. Vulkán Rinjani na ostrově Lombok chrlí popel od víkendu. Obě tyto lokality jsou hojně navštěvovány turisty. Indonéské ministerstvo dopravy rovněž vyzvalo letecké společnosti, aby se vyhnuly přeletům poblíž vulkánu Rinjani.

Související