Z Řecka se ve středu letecky přepravilo do Lucemburska prvních třicet běženců v rámci dohodnutého přerozdělování 160 000 uprchlíků mezi státy Evropské unie. Jde o čtyři rodiny ze Sýrie a dvě z Iráku. Je to poprvé, co na základě schváleného systému kvót opustili migranti Řecko. Dosud z jižní Evropy takto odcestovalo pouhých 86 uprchlíků.

S prvními třiceti běženci ze Sýrie a Iráku se na mezinárodní letiště Eleftheriose Venizelose východně od Atén přišel kromě řeckého premiéra Alexise Tsiprase rozloučit také předseda Evropského parlamentu Martin Schulz a lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn. Do Řecka se rodiny dostaly přes Egejské moře z Turecka.

"Dnes jsme slavnostně zahájili velmi důležitý proces, proces přemísťování. Většina uprchlíků, kteří odjeli dnes z Řecka do Lucemburska, ohrozila své životy cestou 'ohně a meče'," prohlásil Tsipras. "Jsme si vědomi toho, že 30 uprchlíků je jen kapkou v moři vedle tisíců lidí, kteří stále hledají naději. Chceme, aby se tento proces stal potokem a řekou solidarity," dodal řecký premiér.

Prostý výpočet přitom naznačuje, že z Řecka a Itálie by každý den muselo být přesunuto celkem 220 běženců, pokud by Evropská unie chtěla splnit svůj cíl přerozdělit tímto způsobem celkem 160 000 žadatelů o azyl za dva roky. Z Itálie ale zatím odcestovalo jen 38 lidí do Švédska a 48 do Finska.

Evropská komise si v minulých týdnech stěžovala, že státy nabízí jen málo míst pro přijetí. Mluvčí komise Tove Ernstová dnes uvedla, že 15 členských zemí dalo najevo ochotu uprchlíky přijmout. "Dostali jsme se k celkovému počtu 2314 míst," uvedla s tím, že naposledy Francie oznámila připravenost k převzetí 860 osob. V příštích týdnech proto očekává další přesuny právě do Francie a také do Finska a Švédska. "Proces začal a doufáme, že se v budoucnu zrychlí," uvedla mluvčí.

Přerozdělit by se z obou jihoevropských zemí mělo 120 000 registrovaných žadatelů o azyl. Má se tak stát na základě kvót schválených navzdory odmítavému postoji Česka, Slovenska, Maďarska a Rumunska. Spolu s dobrovolným převzetím 40 000 osob, což členské země EU dohodly na jaře, se plán nyní týká celkem 160 000 Syřanů, Eritrejců a Iráčanů, kteří mají velkou šanci v Evropské unii získat azyl.

Řecko se také stále intenzivněji zbavuje odmítnutých žadatelů o azyl. Večer odletí zpět do vlasti 70 Pákistánců, informoval řecký list Kathimerini. Jde za poslední rok a půl o první deportaci větší skupiny uprchlíků ze země. Od začátku roku se nechalo letecky dobrovolně přepravit z Řecka do vlasti 38 cizinců, nedobrovolně na základě soudního nařízení muselo odcestovat 578 lidí.

Na řecké ostrovy stále míří další vlny uprchlíků ze sousedního Turecka. Podle řeckých úřadů se v noci na dnešek u ostrova Lesbos utopilo v rámci tohoto úsilí pět běženců, z toho dvě děti. Záchranáři zasahovali u gumového člunu se sedmi desítkami osob, ze kterého jich několik spadlo do moře.

Přesun uprchlíků od středy komplikuje v Řecku stávka lodních přepravců, jež se dotkla i tří mohutných trajektů, které již řadu týdnů vozí tisíce běženců denně z východořeckých ostrovů většinou do Atén.

Související