Izrael žádá Spojené státy o zvýšení vojenské pomoci na pět miliard dolarů (124 miliard korun) ročně. Podle nyní platné dohody dostává židovský stát od USA průměrně tři miliardy dolarů (74 miliard korun) za rok, toto ujednání je platné až do roku 2017. Poté by chtěli Izraelci pomoc zvýšit, zejména v souvislosti s jejich obavami z kroků Íránu, uvedla agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaný americký zdroj.

Izrael by rád dostával pět miliard dolarů ročně po dobu deseti let, tedy celkem 50 miliard dolarů (1,2 bilionu korun). Více peněz prý žádá kvůli hrozbám, které budou důsledkem uzavření mezinárodní dohody o omezení íránského jaderného programu. Dohodu uzavřelo letos v červenci s Teheránem šest velmocí, Izrael ji ale ostře kritizoval.

Jak naznačili američtí představitelé, vyjednávání o nové vojenské pomoci je zatím na začátku a návrh Izraele se ještě ani nedostal do Kongresu, který musí finance schválit. "Nejprve musí vyjednávat s Bílým domem," uvedl na adresu Izraelců nejmenovaný zdroj z Kongresu.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu by měl příští týden navštívit Washington a jednat s americkým prezidentem Barackem Obamou. Tématem rozhovorů bude nejspíš i zvýšení vojenské pomoci. Je prý velmi nepravděpodobné, že by Obamova administrativa na požadavek židovského státu kývla. Obě strany se nejspíš dohodnou na částce mezi čtyřmi a pěti miliardami dolarů ročně.

Izrael tvrdí, že kvůli zrušení sankcí bude mít Teherán více možností, jak podporovat nepřátele židovského státu v Sýrii, Libanonu či na palestinských územích. Podle Washingtonu jsou ale tyto obavy přehnané.