Mexický nejvyšší soud ve středu rozhodl, že pěstování, držení a kouření marihuany pro zábavu je legální na základě práva na svobodu. Pětičlenný panel o tom rozhodl poměrem 4:1 a podpořil tak tvrzení, že kouření marihuany spadá pod právo na "svobodný rozvoj osobnosti", uvedla agentura AP.

Rozhodnutí soudu se zatím týká pouze žalující strany v jednom případu. Šlo o skupinu čtyř lidí, kteří si chtěli zřídit místo, kde budou moct pěstovat a kouřit svou vlastní marihuanu. Rozhodnutí soudu neznamená, že by byl v zemi povolen prodej marihuany, a rovněž nejde o celkovou legalizaci této drogy. Jestliže ale soud rozhodne obdobným způsobem i v dalších pěti případech, bude to znamenat vznik precedentu, který přispěje ke změně zákona a rekreační užívání drog tak bude povoleno. 

"Nikdo neříká, že marihuana je neškodná. Je to droga a jako taková způsobuje poškození," uvedl soudce Arturo Zaldivar. "To, co se tady nyní rozhodlo, je, že úplný zákaz je nepřiměřeným opatřením," dodal.

Mexiko již dříve naznačilo, že by mohlo marihuanu zlegalizovat. Přispělo by to totiž k tomu, že budou místní drogové kartely zbaveny velmi významného zdroje peněz.

Související