Rusko vyslalo do Sýrie kromě padesátky bojových letadel a vrtulníků také protiletadlové rakety na ochranu svých sil. Uvedl to ve čtvrtek velitel ruského letectva, generálplukovník Viktor Bondarev.

"Počítáme se všemi možnými hrozbami. Vyslali jsme tam nejen stíhačky, bitevní a bombardovací letadla a vrtulníky, ale i protiletadlové raketové systémy. Protože mohou nastat různé okolnosti vyšší síly. Například únos bojového letadla ze státu sousedícího se Sýrií, aby na nás udeřil," řekl generál listu Komsomolskaja pravda.

Bondarev také řekl, že v bojích v Sýrii "jsme neztratili ani jednoho bojovníka". Podle ministerstva obrany jeden z ruských vojáků nasazených v Sýrii spáchal sebevraždu.

Generál řekl, že ruská letadla se do Sýrie přemístila, vrtulníky ale kvůli nepostačujícímu doletu musely být přepraveny. Americká rozvědka prý tento přesun nezaznamenala. "Svedli jsme je ze stopy," řekl bez dalších podrobností.

Slova náměstkyně amerického ministra zahraničí Victorie Nulandové v Kongresu ale podle serveru Newsru.com svědčí o opaku: Nulandová totiž hovořila o zhoršení situace v provinciích Hamá a Homs v důsledku rozmístění ruského dělostřelectva a dalších pozemních zbraní.

A i v prvních zprávách o ruské operaci v Sýrii se média odvolávala na údaje amerických zpravodajských služeb.

Rusko se v Sýrii vojensky angažuje od konce září, kdy zahájilo letecké útoky proti údajným teroristům. Moskva tvrdí, že terčem úderů jsou oddíly organizace Islámský stát (IS), západní spojenci podezírají ruskou armádu z útoků na umírněnou syrskou opozici, která bojuje proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada.

Se zapojením Ruska do vzdušných operací navíc vznikly obavy z možných kolizí s letectvem koalice, kterou vedou Spojené státy.

Od počátku operace bombardovala ruská letadla během 1631 náletů 2084 objektů údajných teroristů, uvedl před dvěma dny ruský generální štáb. V Sýrii nyní podle médií působí asi 4000 ruských vojáků, zhruba dvojnásobek původního počtu, kteří nyní operují ze čtyř základen.

Související