Americký miliardář Donald Trump, který v průzkumech veřejného mínění dlouhou dobu vedl nad ostatními republikánskými kandidáty na prezidentskou nominaci, je nyní jen velmi těsně před bývalým neurochirurgem Benem Carsonem. Ukazují to výsledky nového průzkumu, které ve čtvrtek zveřejnila stanice CNN.

Trump se podle průzkumu univerzity Quinnipiac mezi republikánskými voliči těší podpoře 24 procent, zatímco Carson 23 procent. Ostatní straničtí kandidáti za prvními dvěma výrazně zaostávají.

Třetí je floridský senátor Marco Rubio s 14 procenty hlasů, na čtvrtém bývalý guvernér Floridy Jeb Bush s pouhými čtyřmi procenty. Zbylí uchazeči mají kolem dvou procent.

Mezi uchazeči o prezidentskou nominaci za Demokratickou stranu si stále udržuje pohodlný náskok bývalá ministryně zahraničí a senátorka Hillary Clintonová. Podporu jí v novém průzkumu mezi demokratickými voliči vyjádřilo 53 procent respondentů, druhému senátorovi Berniemu Sandersovi jen 35 procent.

Špatnou zprávou pro Clintonovou je však podle autorů průzkumu výsledek, podle něhož by v konečném volebním souboji o Bílý dům zaostávala za Carsonem v poměru 40 ku 50 procentům hlasů.

Porážku političce anketa předvídá i v případě jejího souboje s Rubiem, poměrem 41 ku 46 procentům. Trumpa by měla porazit, ale jen poměrem 46 ku 43 procentům.

Průzkumu se zúčastnilo 502 republikánských a 480 demokratických voličů. Autoři připouštějí možnou odchylku plus minus 4,4 procentního bodu. U celonárodních výsledků vycházeli z průzkumu u reprezentativního vzorku 1144 voličů a připouštějí odchylku 2,9 procentního bodu oběma směry.

Stranické primárky by měly skončit volbou prezidentských kandidátů obou hlavních stran mezi únorem a červnem 2016. Nástupce stávajícího demokratického prezidenta Baracka Obamy si země zvolí ve volbách 8. listopadu 2016.

Související