V nemocnici organizace Lékaři bez hranic (MSF) v afghánském městě Kunduz, kterou v říjnu patrně omylem vybombardovali Američané, se nacházeli zranění bojovníci Tálibánu. Nebyli ale ozbrojení a v oblasti se nebojovalo.

Organizace to ve čtvrtek podle agentury AP uvedla v interní zprávě o incidentu, při němž zahynulo 30 lidí.

MSF v dokumentu dále potvrdili, že americké jednotky znaly před leteckým úderem přesné souřadnice nemocnice. Ředitel organizace Christopher Stokes zopakoval, že její lékaři ošetří každého a nehledí při tom na to, na jaké straně konfliktu stojí. V nemocnici v Kunduzu podle něj platil přísný zákaz zbraní.

Američtí představitelé tvrdí, že útok, provedený na žádost afghánských sil, byl omyl. "To je těžko uvěřitelné a těžko pochopitelné," komentoval to Stokes.

Američané útok vysvětlili tím, že je afghánská armáda požádala o pomoc a že navíc americké zpravodajské služby měly informace, že v nemocnici může mít velitelské středisko a sklad zbraní hnutí Tálibán.

Vyšetřováním zhruba hodinového bombardování nemocnice se zabývají zahraniční jednotky v Afghánistánu, afghánská armáda a NATO. MSF požaduje nezávislé přezkoumání.

Související