Bývalá ukrajinská ministryně spravedlnosti Olena Lukašová byla zatčena v souvislosti s vyšetřováním krveprolití na kyjevském náměstí Nezávislosti (Majdanu) v roce 2014 během státního převratu. Oznámila to ve čtvrtek podle agentury AP ukrajinská bezpečnostní služba.

Při střelbě z okolních střech a oken přišlo loni v únoru o život kolem stovky demonstrantů a několik policistů, viníci zatím spravedlnosti unikají.

Lukašová, která funkci ministryně zastávala právě v době masakru na Majdanu, je nyní ve vazbě a o jejím dalším osudu by měl brzy rozhodnout soud. Další podrobnosti nejsou známy.

V Kyjevě se během událostí na Majdanu organizovaly masové demonstrace proti režimu proruského prezidenta Viktora Janukovyče, které pár dní po krveprolití vyústily v prezidentův útěk do Ruska a nastolení nové, proevropské vlády.

Podle březnové zprávy mezinárodní komise, která dohlížela na přezkoumávání událostí na Majdanu z pověření Rady Evropy, bylo vyšetřování násilností neefektivní a doplácelo na špatnou koordinaci práce ukrajinských justičních orgánů.

Související