Ti, kdo usilují o nezávislost Tchaj-wanu, hrozí převrátit "loďku míru" a je třeba je zastavit, napsal v neděli hlavní deník čínské komunistické strany. Komentář vyšel den po historickém setkání prezidentů Číny a Tchaj-wanu, které se poprvé po 66 letech uskutečnilo v Singapuru. Schůzku ostře kritizovala tchajwanská opozice.

Během summitu čínský prezident Si Ťin-pching tchajwanskému prezidentovi Ma Jing-ťiouovi řekl, že nelze dopustit, aby je zastánci nezávislosti rozdělili. Ma Jing-ťiou naopak apeloval na vzájemný respekt vůči systému obou zemí a dodal, že obyvatele Tchaj-wanu znepokojují rakety namířené z pevniny jejich směrem.

Na Tchaj-wanu se budou v prosinci konat volby, před nimiž sílí protipekingské nálady, připomněla dnes agentura Reuters. V čele průzkumů je tchajwanská opoziční Demokratická pokroková strana (DPP), která tradičně prosazuje nezávislost ostrova. Jejímu vítězství by se Peking rád vyhnul, protože by nejspíš znamenalo ochlazení vzájemných vztahů, které se za vlády prezidenta Ma Jing-ťioua posunuly na bezprecedentní úroveň.

Čína pokládá demokratický Tchaj-wan, který se od ní oddělil po skončení občanské války v roce 1949, za svou odpadlickou provincii a hrozí, že ji připojí zpět pod svou vládu, a to i silou, pokud to bude nezbytné. Peking také opakovaně varoval, že snahy k formální nezávislosti by mohly vyvolat konflikt.

Předsedkyně tchajwanské Demokratické pokrokové strany Cchaj Jing-wen dnes v reakci na sobotní summit prohlásila, že pouze tchajwanský lid může rozhodnout o své budoucnosti, a dodala, že prezidenti při svém setkání neudělali nic, díky čemu by se lidé mohli cítit bezpečněji.

"Pouze většinový názor veřejnosti ve volbách 16. ledna může rozhodnout o budoucnosti Tchaj-wanu a o vztazích napříč Tchajwanskou úžinou," uvedla Cchaj a dodala, že vystoupení prezidenta Maa na summitu mnoho lidí na Tchaj-wanu popudilo. To, co udělal, podle jejího mínění neodpovídá většinovému názoru veřejnosti.

"Coby vůdce národa prezident Ma nedodal svému lidu více hrdosti nebo pocitu bezpečí. Místo toho vyvolal více obav," prohlásila Cchaj.

Související