Vyšetřovatelé pádu ruského letadla v Egyptě jsou si prý "na 90 procent" jisti, že zvuk, který je slyšet v poslední vteřině záznamu z černých skříněk, je exploze způsobená bombou. Informovala o tom v neděli agentura Reuters s odvoláním na jednoho ze členů vyšetřovacího týmu. V troskách stroje, který se před týdnem zřítil na Sinajském poloostrově, zahynulo 224 lidí.

"Určité náznaky a rovněž dosud provedené analýzy zvuku zachyceného černou skříňkou ukazují, že šlo o bombu," uvedl člen egyptského vyšetřovacího týmu, který si kvůli citlivosti tématu nepřál být jmenován. "Jsme si na 90 procent jisti, že to byla bomba," dodal.

Šéf vyšetřovatelů zatím oficiálně o výbušnině nehovořil. V sobotu jen oznámil, že letadlo se podle všeho rozlomilo ve vzduchu, když bylo řízeno autopilotem. V poslední sekundě nahrávky z pilotní kabiny byl prý slyšet blíže neupřesněný hluk, dodal s tím, že je ale ještě příliš brzy vyvozovat z tohoto zjištění nějaké závěry, pokud jde o příčinu pádu letadla.

Tuto sobotu se objevila informace, že egyptské úřady v souvislosti s tragédií kontrolují záznamy z kamer na letišti v Šarm aš-Šajchu a pátrají po jakékoliv podezřelé aktivitě.

Rovněž vyslýchají letištní personál, který přišel do styku se zříceným strojem. Jak poznamenaly světové tiskové agentury, jde o vůbec první náznak, že i egyptské úřady by se mohly domnívat, že na pádu letadla se někdo podílel.

Letadlo spadlo necelou půl hodinu po startu z Šarm aš-Šajchu. Rusko i Egypt zatím odmítaly spekulovat o příčinách katastrofy, ale britští a američtí představitelé se domnívají, že mohlo jít o teroristický útok, při kterém explodovala bomba umístěná v zavazadlovém prostoru.

Související