Na řecko-makedonské hranici čekají tisíce migrantů na to, až budou vpuštěni do Makedonie, kudy procházejí na své pouti do západní Evropy. Informovala o tom v pondělí agentura DPA.

Přetlak u hranic způsobila pětidenní stávka lodní dopravy v Řecku, která skončila v pátek a která minulý týden prakticky zastavila proud běženců, protože ti uvízli na ostrovech v Egejském moři. Trajekty už od víkendu opět vozí na řeckou pevninu tisíce lidí denně.

Od soboty do pondělního rána překročilo řecko-makedonské hranice více než 10 000 migrantů. U železničního hraničního přechodu Idomeni/Gevgelija ale přesto čekají tisíce lidí, protože makedonští pohraničníci pouštějí do země postupně jen skupinky čítající zhruba 50 osob.

Tlak zřejmě nepoleví ani v příštích dnech, protože trajekty nyní z řeckých ostrovů v Egejském moři svážejí běžence, kteří na nich nedobrovolně uvázli minulý týden během stávky lodních dopravců. Podle řecké televize nyní z přístavů Pireus a Kavala k makedonským hranicím míří několik tisíc lidí. Dalších 5000 pasažérů se má v pondělí vylodit v Aténách.

Lodní provoz v Řecku stál na protest proti úsporným opatřením vlády, kterými je podmíněn již třetí záchranný program mezinárodní finanční pomoci zadlužené zemi.

Na řeckých ostrovech kvůli tomu uvázlo asi 15 000 až 25 000 migrantů. K makedonským hranicím proto mířilo jen několik stovek lidí denně, na rozdíl od předchozích dní, kdy to pravidelně bývalo 4000 až 8000 osob za den.

Související