Jordánský policista v pondělí zabil ve výcvikovém středisku u Ammánu tři zahraniční instruktory. Dva byli ze Spojených států a jeden z Jihoafrické republiky. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na prohlášení jordánské ambasády ve Washingtonu.

O život přišli i dva Jordánci, útočník byl zabit. Další čtyři lidé utrpěli zranění. Původní zprávy hovořily o šesti zastřelených, některé americké zdroje dokonce uváděly, že obětí je osm.

Úřady již zahájily vyšetřování incidentu a snaží se zjistit, zda měl čin politické či osobní pozadí, uvedl jordánský vládní mluvčí Muhammad Múmání.

Bílý dům střelbu ve výcvikovém středisku ostře odsoudil. Americký prezident Barack Obama v pondělí prohlásil, že Spojené státy berou útok v Jordánsku "velmi vážně" a spolupracují s Ammánem na vyšetřování. Obama rovněž vyjádřil soustrast příbuzným obětí.

Vládní mluvčí Muhammad Múmaní jordánské agentuře Petra řekl, že při přestřelce byli také zraněni další dva Američané a čtyři Jordánci a že stav jednoho z nich je kritický.

Incident se stal ve výcvikovém středisku, které založily Spojené státy. Středisko leží východně od Ammánu a výcvikem tam procházejí příslušníci palestinských a iráckých bezpečnostních sil. Bylo zřízeno v roce 2003 a již vycvičilo zhruba 53 000 policejních důstojníků z Iráku, 8 000 Palestinců a mnoho dalších z jiných arabských zemí.

Útočníkem byl údajně policejní kapitán - ženatý, se dvěma dětmi, který ve středisku pracoval jako instruktor, uvedla agentura AP s odvoláním na nejmenovaný americký zdroj. Identita útočníka nebyla oficiálně zveřejněna. 

Agentura AP s odvoláním na jordánský zdroj uvedla, že šlo o devětadvacetiletého Anvara abú Zaída. Jeho bratr Fadí uvedl, že prý Anvar neměl žádné psychické problémy a "absolutně nebyl žádný extremista".

Členem jordánských bezpečnostních složek se prý stal v osmnácti letech a ráno odešel do práce normálně jako každý jiný den.

Jordánsko je významným spojencem Spojených států v boji proti radikálům z Islámského státu.

Působí tam podle agentury Reuters několik set amerických instruktorů, kteří se podílejí na výcvikových programech.

Související