Rusko vyvine útočný systém, který bude schopen proniknout jakoukoli protiraketovou obranou. V úterý to na jednání o rozvoji ruských ozbrojených sil prohlásil Vladimir Putin. Moskva dlouhodobě protestuje proti budování protiraketového štítu USA, protože podle Ruska naruší rovnováhu mezi oběma velmocemi.

"Budeme také pracovat na protiraketové obraně, ale v první fázi, jak jsme při mnoha příležitostech řekli, budeme pracovat na útočném systému schopném proniknout jakýmkoli protiraketovým deštníkem," řekl podle agentury TASS ruský prezident.

Za poslední tři roky ruští zbrojaři podle Putina postavili a otestovali nadějné systémy, které jsou schopné plnit bojové úkoly i v oblastech chráněných mnohaúrovňovou protiraketovou obranou. "Takové systémy jsou od letošního roku zařazovány do výzbroje," dodal podle agentury AP prezident bez dalších podrobností.

Putin letos v červnu u příležitosti zahájení výstavy a konference o vojenské technice Armija-2015 v Kubince u Moskvy prohlásil, že ruský jaderný arzenál do konce roku posílí více než 40 nových mezikontinentálních střel schopných proniknout jakoukoli protiraketovou obranou.

Ruský prezident v úterý připomněl, že Washington v obhajobě především evropské části protiraketové obrany prohlašuje, že má sloužit proti případné hrozbě íránských střel. Podle Moskvy ale možné nebezpečí z Teheránu pominulo, neboť Írán se dohodl s mezinárodním společenstvím na budoucnosti svého jaderného programu.

"Odkazy na hrozbu jaderného raketového útoku z Íránu a KLDR sloužily jen jako zástěrka skutečných plánů a skutečných úkolů, kterými jsou neutralizace nukleárního potenciálu jiných jaderných mocností, obzvláště Ruska," uvedl Putin.

Související