Vůdkyně Národní ligy pro demokracii (NLD) a dlouho vězněná nositelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij získala v nedělních přelomových volbách v Barmě křeslo v parlamentu. Sdělila to dnes volební komise. Oficiální výsledky hlasování komise sice stále ještě neoznámila, podle těch dílčích ovšem NLD směřuje k jasnému vítězství. Barmský prezident Thein Sein dnes opoziční straně poblahopřál k dosavadnímu vedení ve volbách a slíbil předání moci.

NLD podle dílčích výsledků prvních svobodných voleb po desetiletích vlády vojenské junty získala 163 ze 182 křesel v parlamentu, jejichž obsazení už je jasné. Vládnoucí Strana svazové soudržnosti a rozvoje (USDP) obsadila zatím pouhých deset křesel a již v pondělí uznala porážku. Dvoukomorový parlament má 664 míst, z nichž čtvrtina podle ústavy automaticky připadne představitelům armády.

Su Ťij napsala šéfovi armády, prezidentovi a předsedovi parlamentu dopisy, v nichž žádá o schůzku v příštím týdnu. Podle agentury AP s nimi chce zřejmě probrat vytvoření nové vlády.

Ministr informací Ye Tchut dnes uvedl, že vláda souhlasí s návrhem Su Ťij týkajícím se "jednání o národním usmíření". Podle něj by se však schůzka měla konat, až volební komise dokončí své povinnosti.

Su Ťij rovněž oznámila, že stávající prezident Barmy Thein Sein poslal Národní straně pro demokracii zprávu, v níž jí blahopřeje k dosavadnímu vedení ve volbách a slibuje "mírové předání moci".

Jeden ze zakladatelů NLD Tin U vyjádřil naději, že Su Ťij stane v čele Barmy. "Stále doufám, že se stane prezidentkou. Proto jí pomáhám a pracuji s ní," dodal.

Podle barmské ústavy z roku 2008 se ale Su Ťij hlavou státu stát nemůže, ústava totiž zakazuje lidem, jejichž rodinní příslušníci mají cizí občanství, ucházet se o prezidentskou funkci. Oba synové Su Ťij jsou britskými občany, stejně jako byl její zesnulý manžel.

Trojici prezidentských kandidátů nominují po oznámení konečných oficiálních výsledků obě komory parlamentu a armáda, a jednoho z nich následně zvolí. Poražená dvojice se stane viceprezidenty.

Sama Su Ťij v úterním rozhovoru s BBC uvedla, že podle ní bude mít její strana po sečtení všech hlasů dostatek poslanců na to, aby mohla vytvořit vládu. Očekává zisk zhruba 75 procent hlasů.

V úterý NLD obvinila volební komisi, že zveřejňování výsledků záměrně zdržuje. Podobné snahy ale ministr informací Ye Tchut rezolutně popřel. Národní liga pro demokracii vyhlašování výsledků sleduje s obavami, protože v roce 1990 NLD také ve volbách přesvědčivě zvítězila, ale vojenská junta potom výsledek neuznala, pokračovala ve své krutovládě další dvě desetiletí a nechávala Su Ťij v domácím vězení.

Související