O funkci předsedy Mezinárodní fotbalové federace se může ucházet pět adeptů. FIFA ve čtvrtek oznámila, že schválenými kandidáty jsou jordánský princ Alí bin Husajn, Jerome Champagne, Gianni Infantino, Salmán bin Ibráhím Chalífa a Tokyo Sexwale.

Po prověrce etickou komisí ze seznamu vypadl šéf liberijského fotbalu Musa Bility. O tom, zda bude moct kandidovat momentálně suspendovaný předseda UEFA Michel Platini, se rozhodne později.

Proč nebude k volbám připuštěn Bility, FIFA neuvedla s odkazem na ochranu osobnosti. Osmačtyřicetiletý Liberijec se může proti vyřazení ze seznamu kandidátů odvolat ke sportovní arbitráži v Lausanne.

Hra Luďka Mádla: Stáhnu tě do pekla s sebou, milý Platini - čtěte ZDE

Na seznamu chybí i Platini, který byl dlouho považován za hlavního adepta na post prvního muže světového fotbalu. Poslední týdny však jeho pozicí notně otřásly. Šéf UEFA byl v říjnu postaven mimo svou funkci kvůli vyšetřování podezřelé platby ve výši dvou milionů švýcarských franků, kterou dostal v roce 2011 za práci v roli Blatterova poradce.

Pozastavený výkon funkce má také Blatter, který řídil FIFA od roku 1998. Devětasedmdesátiletý Švýcar je vyšetřován nejen kvůli podezřelé platbě Platinimu, ale také pro podezření ze zpronevěry a zneužití pravomoci.

Letos v květnu byl sice znovuzvolen předsedou, ale o pár dnů později dal funkci k dispozici kvůli rozsáhlému korupčnímu skandálu představitelů FIFA.

Související