Politické strany a poslanci ze zahraničí s výjimkou evropských stran nebudou moci působit na Slovensku a zřídit si tam kancelář, rozhodl ve čtvrtek slovenský parlament.

Sněmovna tak zareagovala na postup místopředsedy maďarského krajně pravicového Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik) a poslance maďarského parlamentu Istvána Szávaye, který si v říjnu otevřel kancelář na jihu Slovenska, kde žije početná maďarská menšina.

Iniciativa Szávaye popudila slovenské politiky, premiér Robert Fico hovořil o provokaci a Jobbik označil za stranu s extrémními názory. Maďarské ministerstvo zahraničí v říjnu v reakci uvedlo, že krok poslance je "zbytečnou provokací". Vyjádřilo také obavu, že otevření kanceláře poškodí maďarsko-slovenské vztahy.

Návrh zakázat pod hrozbou pokuty zřizování kanceláří na Slovensku poslanci a stranami ze zahraničí navrhl předseda slovenské sněmovny a místopředseda vládní strany Směr-sociální demokracie Peter Pellegrini.

Příslušnou novelu zákona o politických stranách a hnutích odůvodnil tím, že jde o projev principu suverenity země. Předlohu při hlasování podpořili vládní a opoziční poslanci.

Po podpisu prezidentem začne novela zákona platit od poloviny prosince. V případě jejího porušení budou moci slovenské úřady uložit poslanci nebo cizím politickým stranám pokutu až 3500 eur (94.500 Kč).

Zmiňovaný zákaz se nebude vztahovat na evropské politické strany, mezi které patří například Evropská lidová strana či Strana evropských socialistů.

Související