Slovensko v příštím roce zavede dobrovolnou vojenskou službu, kterou chce stát posílit armádní zálohy. Hlasy vládních a opozičních poslanců o tom ve čtvrtek rozhodl slovenský parlament, který také udělil souhlas se zřízením regionálního velitelství NATO na území země.

Vojenskou přípravu bez nutnosti vstoupit do profesionální armády by podle dřívějšího vyjádření ministerstva obrany mohlo na pětimilionovém Slovensku absolvovat 150 občanů ročně. Zájemci o dobrovolnou službu ve vojsku se budou připravovat na případnou obranu vlasti.

Výcvik vojáků v rámci dobrovolné vojenské přípravy potrvá 12 týdnů. Většina tohoto času bude zaměřena na získání zručnosti například v oblasti taktické či střelecké přípravy, dále radiační, chemické a biologické ochrany či zvládnutí komunikačních a informačních systémů.

Po ukončení přípravy absolventi výcviku složí vojenskou přísahu a získají vojenskou hodnost.

Slováci, kteří se zapojí do dobrovolné vojenské přípravy, budou mít během výcviku nárok na finanční odměnu, která dosáhne zhruba 135 eur (3650 korun) měsíčně. Jde spíše o symbolický příspěvek, jehož výše odpovídá jen zlomku průměrné mzdy na Slovensku.

Povinná vojenská služba na Slovensku byla zrušena v roce 2006. V současnosti má země přibližně 14 000 profesionálních vojáků.

Slovenská sněmovna ve čtvrtek také schválila vznik regionálního velitelství NATO na území Slovenska. Nový tým o síle 41 vojáků bude složen z příslušníků slovenské armády a vojáků členských států Severoatlantické aliance.

Regionální velitelství NATO na Slovensku vznikne v průběhu příštího roku, naplno by mělo fungovat do konce roku 2016.

Na starosti bude mít i koordinaci cvičení slovenských vojáků s kolegy ze zemí NATO. Podobná velitelství byla vybudována i v dalších postkomunistických zemích.

Také v České republice existuje možnost projít zkráceným vojenským výcvikem, a zapojit se tak vedle běžného zaměstnání do činnosti armády. Od roku 2004 totiž fungují dobrovolné aktivní zálohy, jejichž příslušníci mohou strávit každý rok až tři týdny na cvičení (v prvním roce tříletého kontraktu až osm týdnů).

Pokud zájemce v minulosti neprošel povinnou vojenskou službou nebo nesloužil v profesionálním vojsku, musí nejprve absolvovat šestitýdenní kurz základní přípravy.

Příslušníci záloh, kteří dostávají v průběhu tří let trvání smlouvy odměnu 500 korun měsíčně, mohou být nasazeni pouze na území České republiky.

Pomáhali například při povodních, připravuje se ale změna zákona, podle které by dobrovolně směli vyjet i do zahraničních misí.

Česká armáda má dnes k dispozici asi 1250 členů aktivních záloh, což je asi polovina tabulkového stavu, připravuje ale zvýšení počtu až na 5000.