Ukrajinský parlament ve čtvrtek schválil změnu zákoníku práce, takže zákon nyní zakazuje diskriminaci na základě sexuální orientace. Tento krok požadovala Evropská unie jako jednu z podmínek liberalizace vízového režimu, poznamenala agentura AFP.

Pro přijetí novely byla zapotřebí většina 226 hlasů - a až po několika pokusech se podařilo dát dohromady 234 poslanců.

"Ukrajina zpřetrhala řetězy diskriminace ze sovětské minulosti," zaradoval se na Twitteru prezident Petro Porošenko, který tlačil poslance k přijetí "protidiskriminační novely" ve snaze dosáhnout zrušení unijních víz pro Ukrajince. Šéf státu nicméně dodal, že "rodinné hodnoty jsou nezničitelné".

Podobně předseda Nejvyšší rady (parlamentu) Volodymyr Hrojsman se ještě před hlasováním zapřisáhl, že k sňatkům homosexuálů nad Dněprem nedojde "v žádném případě".

"Zaslechl jsem nějaké falešné fámy, že prý na Ukrajině mohou být nějaká homosexuální manželství. Nedej bože, aby se to stalo. Nikdy to nepodpoříme," řekl šéf sněmovny.

Dodal, že s předsedou vlády Arsenijem Jaceňukem hovořil o možnosti zřízení funkce zvláštního zmocněnce pro ochranu rodiny a rodinných hodnot.

Zákaz diskriminace sexuálních menšin znamená podle něj jen to, že Ukrajina plní své mezinárodní závazky a dokazuje připravenost "být součástí civilizovaného evropského světa".

Po hlasování Hrojsman poděkoval zákonodárcům "za pochopení" a zdůraznil, že "rodinné hodnoty jsou hlavní a žádná homosexuální manželství na Ukrajině nemohou být", což je i stanovisko parlamentní většiny. Homosexualita byla v Sovětském svazu zločinem, který se trestal vězením.

Pro návrh podle agentury Interfax-Ukrajina hlasovalo například 108 ze 119 přítomných poslanců Bloku Petra Porošenka (čtyři hlasovali proti), 65 ze 72 poslanců Lidové fronty premiéra Jaceňuka (dva proti), 15 z 21 poslanců Svépomoci (žádný nebyl proti) a také všech 14 přítomných poslanců strany Vlast expremiérky Julije Tymošenkové.

Proti naopak hlasovalo 23 poslanců Opozičního bloku, žádný nebyl pro. Z 16 přítomných poslanců Radikální strany byl jeden pro a jeden proti, ostatní se zdrželi.

Ke konečnému výsledku přispěly i hlasy nezařazených poslanců a členů menších stran.

Podle politologa Mykoly Daviďuka bylo hlasování evidentně zmanipulované, aby se dosáhlo žádoucího výsledku: v případě, že návrh neprošel, hned se ozvalo několik poslanců, aby tvrdilo, že jejich hlasovací zařízení nefungovalo. A předseda pak dával opakovaně hlasovat, aniž si vyžádal souhlas sněmovny.

Zrušení víz pro cesty do Evropské unie se jeví jedním z hlavních slibů prozápadní vlády, která se dostala k moci po svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče v loňském roce. Kvůli tomuto cíli parlament v úterý přijal čtyři protikorupční zákony, některé však v natolik oslabeném znění, že podle expertů nebudou EU stačit.