Atentáty v Paříži spáchala organizace Islámský stát (IS). Po krizové schůzce vlády to v sobotu řekl francouzský prezident François Hollande. Prezident označil útoky, při nichž zemřelo přes 120 lidí, za válečný akt. K uctění obětí vyhlásil třídenní smutek a rovněž zvýšil bezpečnostní opatření na nejvyšší stupeň. IS se krátce po Hollandově vystoupení k atentátům přihlásil v oficiálním prohlášení.

Od soboty platí výjimečný stav, který umožňuje policii omezovat dopravu i pohyb lidí, provádět domovní prohlídky a uzavřít také státní instituce.

Francouzská samospráva bude mít v případě nutnosti právo vyhlásit v určitém místě zákaz vycházení. Oznámil to dnes francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve. Kvůli teroristickým útokům v Paříži také až do čtvrtka platí zákaz veřejných shromáždění.

"Rodiny truchlí a jsou v tísni. Země trpí," řekl Hollande předtím, než ohlásil třídenní smutek. Ve Versailles se v pondělí sejdou mimořádně obě komory parlamentu, což Hollande, který tam promluví, označil za shromáždění národa v těžké zkoušce.

Na pařížském stadionu Stade de France, který byl jedním z míst pátečních atentátů, se našel syrský pas jednoho útočníka. Oznámila to francouzská policie. Na stadionu byl nalezen podle serveru Libération také pas egyptský. Belgická televize RTBF oznámila, že atentátníci zřejmě měli kontakty v Belgii a jeden z nich byl Francouz, který byl znám tajné službě jako radikál. Identifikován byl pomocí otisků prstů.

Belgická policie v bruselské čtvrti Molenbeek podle ministra spravedlnosti zatkla několik lidí v souvislosti s teroristickými útoky v Paříži. Do čtvrti na západě Bruselu, obývané hlavně přistěhovalci z Maroka a Turecka, zřejmě vedly stopy atentátníků z Paříže. Jeden ze zatčených byl prokazatelně v pátek večer v Paříži.

Pařížské atentáty vyvolaly zděšení v celé Evropě a mnoho vlád včetně české na sobotu svolalo krizové štáby. Nebezpečí teroristického útoku bylo v Británii zvýšeno na druhý nejvyšší stupeň. Francouzský premiér Manuel Valls v sobotu řekl, že Paříž bude pokračovat v útocích v Sýrii proti organizaci Islámský stát.

Páteční teroristické útoky v Paříži si vyžádaly 129 mrtvých a 352 zraněných, 99 lidí je stále v kritickém stavu. Na tiskové konferenci to uvedla pařížská prokuratura.

Sledovali jsme online

 
14.11.2015 06:31 | Policie pátrá po komplicích

Osm teroristů je po smrti. Sedm z nich zemřelo po odpálení výbušnin, které měli připevněné kolem těla. Jednoho útočníka policie zastřelila.

Policisté momentálně pátrají po možných komplicích, píší francouzská média s odvoláním na policejní zdroje.

14.11.2015 06:33 | Takto budou vypadat sobotní titulní strany francouzských deníků

14.11.2015 06:35 | Hollande nemá co zasahovat v Sýrii, křičel terorista

První svědci popisují řádění teroristů, kteří vtrhli do koncertní síně a začali střílet. Křičeli přitom "Alláhu akbar" (Bůh je veliký). Následovalo držení rukojmích po dobu skoro tří hodin.

"Jasně jsem slyšel, jak říká rukojmím: 'Je to chyba Hollanda, je to chyba vašeho prezidenta, nemá co zasahovat v Sýrii'. Také mluvili o Iráku," řekl agentuře AFP 35letý rozhlasový a televizní moderátor Peter Janaszak.

"S mou matkou jsme byli s to uniknout z Bataclanu, vyhnout se střelbě. Byla tam spousta lidí na zemi," řekl jiný svědek, mladík jménem Louis.

14.11.2015 06:36 | Francie povede nemilosrdný boj proti terorismu, slíbil Hollande

HollandeNa místo nejtragičtějšího ze série útoků, do koncertní síně Bataclan, dorazil po skončení policejního zásahu i prezident Hollande.

Spolu s ním premiér Manuel Valls a ministr vnitra Bernard Cazeneuve.

Hollande slíbil, že Francie povede "nemilosrdný" boj proti terorismu. Útok označil za "zvěrstvo" a "barbarství".

14.11.2015 06:41 | Mezi oběťmi mohou být dva Švédové. Podle ministerstva zahraničí na místě nebyli žádní Češi

Mezi oběťmi útoků mohou být i dva Švédové, připustil švédský ministr zahraničí. "Máme informaci, že jeden občan švédské národnosti byl zraněn a další zabit," sdělil BBC ministrův mluvčí.

Mluvčí českého ministerstva zahraničí Irena Valentová sdělila, že ministerstvo v tuto chvíli nemá informace, že by mezi oběťmi útoků v Paříži byli čeští občané.

14.11.2015 06:43 | Pálil do všech stran, popisuje útok teroristů svědkyně

Pálil do všech stran, popsala očitá svědkyně řádění jednoho z teroristů.

"Šla jsem k oknu, na rohu tam stál muž s kalašnikovem a střílel do všech stran. Potom přijelo auto, do kterého nasedl, a odjel," cituje BBC výpověď očité svědkyně.

"Šla jsem dolů na ulici, v baru leželo asi čtyři nebo pět mrtvých těl. Policie nám řekla, ať jdeme domů a nevycházíme."

14.11.2015 06:44 | Kvůli mimořádnému stavu zůstanou zavřené školy i některé linky metra

V Paříži platí mimořádná bezpečnostní opatření. Uzavřeno bylo několik linek metra, v sobotu zůstanou zavřené rovněž veškeré školy, univerzity a muzea. Letiště by měla podle ministra zahraničí Laurenta Fabiuse zůstat otevřená, zpřísní se na nich bezpečnostní kontroly.

14.11.2015 06:48 | Hollande v hudebním sále Bataclan

Francouzský prezident Hollande na místě teroristického útoku v Bataclanu.

14.11.2015 06:53 | Video ze zásahu policie v klubu Bataclan, kde zemřelo nejvíce lidí

Police enter the Bataclan concert hall, where as many as 120 people are believed to have died in Paris on Friday night: http://gu.com/p/4e7zc/fb

Posted by The Guardian on Friday, 13 November 2015

14.11.2015 06:54 | Kapela U2 zrušila koncert v Paříži

Fyzicky se nové album U2 začne prodávat od 13. října.Kapela U2 zrušila kvůli teroristickým útokům v Paříži sobotní koncert, který měl proběhnout právě v hlavním městě Francie.

Její členové sledovali údajně v šoku události ve francouzské metropoli.

Litují ztráty tolika životů na koncertu skupiny Eagles of Death Metal.

"Doufáme a modlíme se, aby všichni naši fanoušci v Paříži byli v pořádku," uvedla skupina.

14.11.2015 06:57 | Konečný počet obětí v klubu Bataclan by mohl být nižší

Počet obětí masakru v koncertní síni Bataclan by podle nejnovějších informací mohl být o něco nižší než v průběhu noci uváděný počet sto obětí. Agentura Reuters s odvoláním na činitele z pařížské radnice uvádí, že teroristé tam zabili 87 lidí. Na dalších místech Paříže bylo při pěti útocích zavražděno na 40 lidí.

14.11.2015 06:57 | V klubu byli celkem čtyři útočníci

Teroristický útok v koncertní síni Bataclan ukončil zásah protiteroristického komanda francouzské policie.

Útočníci, kteří byli čtyři, v okamžiku zásahu odpálili pásy s výbušninami, které měli připoutány na těle.

Díky zásahu se podařilo zachránit životy desítek lidí, do té doby zadržovaných v síni jako rukojmí.

14.11.2015 06:58 | Mezi oběťmi by neměli být členové kapely Eagles of Death Metal

Mezi oběťmi řádění teroristů v koncertním sále Bataclan nejsou podle agentury AFP členové kapely Eagles of Death Metal, jejíž koncert útočníci tragicky přerušili.

Manželka bubeníka Juliana Doria sdělila listu The Washington Post, že jí muž telefonoval, aby ji ujistil, "že mě miluje a že je v bezpečí".

Všem, kdo byli v okamžiku útoku na jevišti, se podle ní podařilo utéct. To potvrdila i Doriova matka, které syn rovněž telefonoval.

14.11.2015 07:21 | Podívejte se, kde všude v Paříži teroristé útočili

14.11.2015 07:27 | Česku nic nehrozí, řekl Chovanec

"Podmínky v detenčních zařízeních pro cizince byly humánní", reagoval ministr vnitra Chovanec na kritiku ombudsmanky Anny Šabatové.Ministr vnitra Milan Chovanec v České televizi uvedl, že nemá informace o tom, že by České republice hrozilo bezprostřední ohrožení.

Chovanec zároveň potvrdil, že podle současných informací není mezi oběťmi útoku žádný český občan.

14.11.2015 07:32 | Jde o zločiny proti lidskost, reaguje na útoky íránský prezident Rúhání

Útoky v Paříži odsoudil íránský prezident Hasan Ruhání. V dopise svému francouzskému protějšku napsal, že jde o zločin proti lidskosti. Rúhání zároveň kvůli útokům zrušil svou návštěvu Francie, plánovanou původně na příští týden.

14.11.2015 07:45 | Premiér Sobotka na odpoledne svolá předsednictvo Bezpečnostní rady státu

Český premiér Bohuslav Sobotka oznámil na sociální síti Twitter, že na sobotní 16. hodinu svolal na Úřad vlády zasedání předsednictva Bezpečnostní rady státu.

14.11.2015 07:56 | V Paříži zůstanou zavřené veřejné budovy

V Paříži zatím zůstanou uzavřeny veřejné budovy. Platí to pro školy, muzea, knihovny, tělocvičny, bazény i trhy.

14.11.2015 07:57 | Útočníků bylo osm. Všichni jsou mrtví

Policie uvedla, že útočníků na několika místech Paříže bylo celkem osm. Všichni jsou mrtví, sedm z nich odpálilo nálože na svém těle.

14.11.2015 08:00 | Tento odporný zločin potvrzuje, že vcházíme do těžkých časů, reagoval na útoky Zeman

"S hlubokým zármutkem a nepopsatelným rozhořčením jsem přijal smutnou zprávu o teroristických útocích v Paříži. Tento další odporný zločin potvrzuje, že vcházíme do těžkých časů," publikoval reakci prezidenta Miloše Zemana na Twitteru jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

14.11.2015 08:01 | Počet obětí stoupá. Útok nepřežilo nejméně 153 lidí, tvrdí zahraniční média

Podle zpravodajského serveru CNN počet obětí stoupá. V tuto chvíli sérii útoků nepřežilo 153 lidí.

14.11.2015 08:06 | Britský premiér Cameron svolá krizový výbor

Britský premiér na dnešní dopoledne svolá krizový výbor COBRA.

14.11.2015 08:13 | Svědkové vypověděli, že teroristé mluvili perfektní francouzštinou. Uvedla to televize France 24.
14.11.2015 08:22 | Česká policie přijala první opatření

Česká policie v reakci na dění ve Francii například více hlídá obchodní centra, mezinárodní letiště nebo francouzskou ambasádu. Uvedla to na svém webu.

V pohotovosti jsou mimo jiné také kriminalisté z Úřadu pro odhalování organizovaného zločinu, do jejichž působnosti patří Národní kontaktní bod pro terorismus.

"Toto pracoviště se zabývá sběrem, vyhodnocováním dat k osobám důvodně podezřelým z napojení na teroristické organizace," poznamenala policejní mluvčí Macalíková.

Nic konkrétního ale podle ní nesvědčí o tom, že by Česku hrozil podobný útok jako ve Francii. "Nicméně jsme v pohotovosti a nic nepodceňujeme," dodala.

14.11.2015 08:34 | Prohlášení premiéra Bohuslava Sobotky k útokům ve Francii

Premiér České republiky Bohuslav Sobotka znovu odmítl návrh povinných kvót pro přerozdělení uprchlíků."To, co se v noci odehrálo v Paříži, je mimořádně brutální zločin, který nese všechny znaky teroristického útoku. Jsem opravdu zděšen počtem nevinných obětí.

Francie si zaslouží naši veškerou podporu a solidaritu.

Evropa musí byt silná a připravená bránit své hodnoty, zajistit bezpečnost občanů a čelit terorismu společně. V sobotu ráno jsem hovořil s ministrem vnitra i ředitelem BIS. V souvislosti s útoky byla přijata nezbytná bezpečnostní opatření a intenzivně rovněž komunikujeme s našimi evropskými partnery.

Na základě dostupných informací lze konstatovat, že v České republice žádné aktuální nebezpečí nehrozí. Další vyhodnocení bezpečnostní situace budou naše bezpečnostní složky provádět během dopoledne a v 16 hodin se na Úřadu vlády mimořádně sejde předsednictvo Bezpečnostní rady státu."

14.11.2015 08:42 | Muslimská obec v Praze odsoudila útoky v Paříži

V reakci na Facebooku Muslimská obec v Praze odsoudila teroristické útoky ve Francii a doufá v dopadení útočníků a jejich spravedlivé potrestání.

Muslimská obec hluboce soucítí s obětmi ve Francii, které zemřeli při teroristickém útoku. Razantně odsuzujeme jaké...

Posted by Muslimská Obec v Praze on Friday, 13 November 2015

14.11.2015 08:43 | Útoky razantně odsoudil také Vatikán. V jeho ranním tiskovém prohlášení se uvádí, že jde o útok na mír celého lidstva.
14.11.2015 08:45 | V této chvíli jsme všichni s Francií, reagoval Zeman

"Vyjadřuji rodinám obětí i všem francouzským občanům upřímnou soustrast. V této pohnuté chvíli jsme všichni s Francií a jejím lidem," doplnil prezident Miloš Zeman předchozí odsouzení pařížských útoků.

14.11.2015 09:05 | Francouzští ministři přicházejí na mimořádné zasedání vlády, na němž budou od 9:00 ladit další postup po atentátech.
14.11.2015 09:22 | Analýza: Stopy z útoku v Paříži vedou k Islámskému státu

Šéf zahraniční rubriky Hospodářských novin Martin Ehl přichází s první analýzou útoků. Přečíst si ji můžete zde.

14.11.2015 09:25 | Je to válka, uvedl ve francouzštině Babiš

Ministr financí Babiš umístil svou kondolenci na Twitter ve francouzštině, kterou velmi dobře ovládá, a navíc má ve Francii i restauraci. "Jsem šokován tímto hrozným činem. Je to válka," uvedl.

 

14.11.2015 09:28 | Prezident Kiska: Upřímnou soustrast Francii, která je zkoušená terorismem

Slovenský prezident Andrej Kiska odsoudil útoky v Paříži. "Terorismus nikdy nerozvrátí demokracii a svobodu Evropy, když dokážeme svoje hodnoty bránit," napsal Kiska na svém profilu na Facebooku.

HROZNÁ NOCÚprimnú sústrasť pozostalým teroristických útokov v Paríži. Úprimnú sústrasť francúzskemu ľudu. Úprimnú sú...

Posted by Andrej Kiska on Friday, 13 November 2015

14.11.2015 09:34 | Je to útok na nás všechny, řekla Merkelová

"Není to útok pouze na Francii, ale je to útok na nás všechny," uvedla německá kancléřka Angela Merkelová.

14.11.2015 09:40 | Nejméně obětí si vyžádal útok nedaleko fotbalového stadionu

A French supporter reacts after invading the pitch of the Stade de France stadium at the end of the international friendly soccer match between France and Germany in Saint DenisNejméně lidí zahynulo při explozích poblíž stadionu Stade de France, kde v pátek večer probíhal přátelský zápas Francie-Německo (2:0). V úterý měli francouzští fotbalisté sehrát další přátelské utkání v londýnském Wembley s Anglií.

Tento duel byl už ale podle listu L'Equipe zrušen.

Exploze byly na stadionu v průběhu zápasu jasně slyšitelné. "Ocitli jsme se v šoku. Zápas a góly ustupují v takových chvílích do pozadí. Každý z nás měl na lavičce trochu strach," řekl německý kouč Joachim Löw.

Utkání bylo navzdory všemu dohráno, 80 000 diváků muselo zůstat v hledišti ještě dlouho po posledním hvizdu, policie je nechtěla pustit do ulic, dokud nenabyla větší jistoty, že jim tam nehrozí nebezpečí.

Právě Francie má v příštím roce pořádat turnaj Euro za účasti 24 národních týmů.

14.11.2015 09:47 | Nejnovější bilance atentátů podle policejního zdroje, kterého cituje agentura AFP: 127 mrtvých, kolem 180 zraněných, z toho 80 lidí v intenzivní péči lékařů.
14.11.2015 09:47 | Jsme jako Evropa ve válce proti terorismu, řekl Babiš

Klimeš: Babiš volá po expertech, ČEZ se to zjevně netýkáEvropa musí začít konečně něco dělat, protože evropští politici to vždycky okomentují a vyzývají, ale žádná akce, uvedl ministr financí Andrej Babiš.

"Myslím si, že jsme jako Evropa ve válce proti terorismu. Musíme konečně udělat nějaká konkrétní opatření. Já si myslím, že dojde k tomu, že je potřeba uzavřít schengenskou hranici," řekl novinářům.

14.11.2015 09:50 | Na Letišti Václava Havla se zvýšila bezpečnostní opatření. Lety do Francie se rušit nebudou

Letiště Václava Havla v PrazeLety mezi Českem a Francií se zatím podle mluvčí letiště Mariky Janouškové rušit nebudou.

"Byla nastavena zvýšená bezpečnostní opatření na straně policie, ale také složek letiště," řekla. "Nebude to však mít vliv na délku odbavení a bezpečnostních kontrol a vůbec celý pobyt cestujících na letišti," doplnila.

14.11.2015 09:52 | Schůzku ministrů svolává také německá kancléřka Angela Markelová. Ve svém prohlášení uvedla, že je útokem hluboce otřesena

Německá kancléřka Angela Merkelová,

14.11.2015 09:55 | Podle informací agentury AFP byla kvůli pařížským teroristickým útokům zrušena řada sportovních zápasů v zemi

14.11.2015 09:56 | Éra bezstarostnosti a vysoké míry svobody v Evropě, bohužel, možná končí, prohlásil Stropnický

Ministr obrany Martin Stropnický"Nechci dělat zevšeobecňující závěry, ale cosi mi říká, že éra bezstarostnosti a vysoké míry svobody v Evropě, bohužel, možná končí, protože na tohle je potřeba reagovat," řekl novinářům ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

14.11.2015 09:59 | Místa, kde se útočilo, a dosavadní počty obětí:

Koncertní síň Bataclan: 85 obětí

Stadion Stade de France: 4 oběti (z toho nejspíš 3 útočníci)

La Belle Equipe: 19 obětí

Bar Le Carillon a restaurace Le Petit Cambodge: 13 obětí

Avenue de la République: 5 obětí

Bulvár Beaumarchais: 1 oběť

14.11.2015 10:11 | Tisková agentura Reuters s odkazem na francouzskou prokuraturu uvedla, že mrtvých už je 128. Dalších 99 zraněných lidí je v kritickém stavu. Počet obětí nočního teroru tak může ještě výrazně vzrůst.
14.11.2015 10:16 | Teroristické útoky dopravu nepřeruší

Dopravu teroristické útoky nenaruší.

Oznámilo to v sobotu ráno francouzské ministerstvo zahraničí s tím, že veškerá letiště i vlaková spojení budou fungovat jako každý den.

"Letiště zůstanou otevřená," ujistilo ministerstvo ve svém prohlášení v reakci na sérii teroristických útoků, po kterých včera v noci v Paříži zemřelo asi 120 lidí a více než 200 jich bylo zraněno.

American Airlines včera v noci zrušily veškeré lety do Paříže, v sobotu by ale podle prohlášení dopravce mělo být spojení obnoveno. Také United Airlines potvrdily, že násilné incidenty nenaruší ani jejich běžný letový plán. Air France, která také svůj provoz neomezila, ovšem varovala klienty před zpožděním, které nově zavedené, zpřísněné hraniční kontroly způsobí.

14.11.2015 10:23 | Pařížská prefektura v noci pomocí svého twitterového účtu naléhala na obyvatele města, aby nevycházeli ze svých domovů, pokud to nebude "absolutně nezbytné".
14.11.2015 10:24 | Pražský arcibiskup Duka odsoudil provolávání teroristů

Kardinál Dominik Duka"Útok v Paříži mne naplňuje smutkem, modlím se za oběti. Ti, kteří při něm volali Alláhu akbar - 'Bůh je mocný', si musí uvědomit, že Bůh je také spravedlivý.

Jistě ztrestá každého, kdo ničí chrám Ducha svatého, tedy lidské životy," uvedl pražský arcibiskup Dominik Duka.

14.11.2015 10:34 | Členy džihádistických skupin může být až 1300 Francouzů

Francouzský premiér Manuel Valls nedávno uvedl, že celkem 1300 Francouzů bylo nebo je členem džihádistických skupin.

Dalších zhruba 500 francouzských občanů je nyní v Sýrii nebo v Iráku.

Počet Francouzů, kteří jsou nějakým způsobem spjati s Islámským státem, se tak meziročně zdvojnásobil.

Celkem 110 Francouzů už v řadách IS našlo smrt, z toho devět při sebevražedných útocích.

14.11.2015 10:36 | Francouzi ze solidarity s oběťmi dávají krev

Ve Francii se zvedla vlna solidarity s oběťmi a zraněnými. Transfuzní stanice vydala večer žádost, aby lidé dali krev a pomohli obětem. V sobotu jsou stanice doslova zavaleny lidmi, kteří přišli darovat krev.

14.11.2015 10:38 | Ohlasy z francouzské politiky:

Teroristické útoky zasáhly Francii jen měsíc před klíčovými regionálními volbami. Politici volají po solidaritě s oběťmi útoku, současně vyzývají Francouze, aby jednotně čelili teroristické hrozbě. Francie se podle nich nevzdá a bude nadále bojovat proti terorismu.

Mnozí politici vyjádřili podporu prezidentu Francoisi Hollandovi, který vyhlásil výjimečný stav. Politické strany pak zmrazily své předvolební kampaně.

14.11.2015 10:40 | Ohlasy z francouzské politiky:

V prohlášení, které vydala šéfka francouzského Národní shromáždění Claude Bartoloneová a předsedové parlamentních skupin, vyjádřili "zděšení a solidaritu s rodinami obětí a zraněných". "Vyzýváme k jednotě, která by nám umožnila se sjednotit před takovou hroznou zkouškou."

Také Nicolas Sarkozy, který bude v roce 2017 zřejmě usilovat o post prezidenta, podpořil současnou hlavu státu Francoise Hollanda. "Teroristé vyhlásili Francii válku. Musíme odpovědět tvrdě a s odhodláním."

Podobně se také vyjadřuje starosta Bordeaux a další možný kandidát na prezidentský úřad v roce 2017, Alain Juppé.

"Francie musí být jednotná. Solidarita s oběťmi, odhodlání vést válku. Jednota s úřady a s bezpečnostními složkami," vyjmenoval Juppé, který také vyjádřil podporu Hollandovi.

"Válka je tady. Musíme odolávat, musíme bojovat společně," dodal pak bývalý premiér François Fillon.

14.11.2015 10:40 | Projevy solidarity ve světě

14.11.2015 10:41 | Na francouzském stadionu byl i německý ministr zahraničí Steinmeier

SteinmeierNěmecký ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier byl v době útoků v Paříži, na tribuně Stade de France, kde sledoval přátelský fotbalový zápas Francie-Německo.

"Seděl vedle mě. A zprávy, které dostával na mobil, byly z minuty na minutu více a více tragické," řekl časopisu Kicker manažer německého národního týmu Oliver Bierhoff.

"Při explozích poblíž stadionu zahynuli nejméně tři lidé. Výbuchy byly na hřišti a v ochozech jasně slyšet. Hned po utkání všichni hráči volali svým blízkým a ujišťovali je, že jsou v pořádku," dodal Bierhoff.

14.11.2015 10:43 | Diváci z fotbalového stadionu ze solidarity zpívali Marseillaisu

Zápas sledovalo 80 000 diváků. Policie je po utkání z bezpečnostních důvodů ještě nějaký čas zadržovala na stadionu. Když ho opouštěli, zpívali spontánně mnozí z nich francouzskou státní hymnu Marseillaisu.

V úterý se měly hrát další přátelské duely. Jak utkání Anglie-Francie v londýnském Wembley, tak duel Německo-Nizozemsko v Hannoveru budou patrně zrušeny.

14.11.2015 10:45 | Islámský stát: Dokud se bude bombardovat, nebude ve Francii mír

Islámský stát v sobotu podle agentury Reuters vydal nedatované video, v němž jeden z radikálů říká, že Francie nebude žít v míru, dokud bude pokračovat bombardování pozic islamistů.

14.11.2015 10:50 | Přehled míst, kde v pátek večer zaútočili atentátníci:

14.11.2015 10:52 | Berlín posiluje bezpečnost francouzských budov

V Berlíně byla posílena bezpečnostní opatření kolem francouzských budov, například u francouzského velvyslanectví v německé metropoli byly instalovány bariéry, uvedla AFP.

Od rána už k budově přišlo několik desítek lidí, aby přinesli květy a zapálili svíčky na znamení podpory Francouzů.

14.11.2015 10:54 | Je to boj mezi civilizací a barbarstvím, řekl španělský premiér Rajoy

Španělská ekonomika opět roste."Nejedná se o válku mezi náboženstvími, ale o boj mezi civilizací a barbarstvím," řekl k útokům španělský premiér Mariano Rajoy. Na dnešek svolal jednání bezpečnostní rady státu.

14.11.2015 10:57 | Chronologie večerních útoků:

14.11.2015 11:01 | Útok provedl Islámský stát, potvrdil domněnky prezident Hollande

"Je to válečný čin, který provedla teroristická armáda Islámského státu proti Francii. Je to válečný čin, který byl připravený a plánovaný v zahraničí s pomocí vnitřních kompliců. Akt naprostého barbarství," uvedl Francois Hollande v sobotu po schůzce vlády.

14.11.2015 11:06 | Zeman odpoledne uctí památku obětí na francouzském velvyslanectví

Prezident Miloš Zeman v sobotu odpoledne uctí památku obětí teroristických útoků na francouzském velvyslanectví. Od 16.00 se zúčastní jednání předsednictva Bezpečnostní rady státu.

Na I. nádvoří Pražského hradu budou vyvěšeny černé prapory, tradiční střídání Hradní stráže proběhne bez hudebního doporovodu. Jako výraz solidarity s Francií Zeman zrušil účast na sobotním finále tenisového Fed Cupu, kterou měl dlouhodobě naplánovánu.

14.11.2015 11:13 | Lidé chodí uctít památku k budově francouzského velvyslanectví v Praze

Lidé nosí k budově francouzské ambasády v Praze květiny.Desítky lidí přicházejí od rána před budovu francouzské ambasády v Praze.

Pokládají tam květiny a zapalují svíčky, aby uctily památku obětí teroristických útoků v Paříži.

Před budovou hlídkuje policejní vůz. Státní vlajky Francie a Evropské unie na budově jsou stažené na půl žerdi.

Mezi příchozími jsou převážně mladí lidé, jak Češi, tak francouzsky mluvící cizinci. Některé květiny jsou ve francouzských státních barvách. Svíčky hořící na pietním místě mají tvar otazníku.

14.11.2015 11:13 | Francouzský prezident Hollande vyhlásil třídenní národní smutek.
14.11.2015 11:21 | Francie je silná a statečná. Zvítězí nad barbarstvím, řekl Hollande

Policejní kontroly na nádraží Gard du Nord."Vojenské hlídky budou v několika příštích dnech v centru Paříže. Francie, protože byla napadena zbaběle, bude jednat bez milosti. Využije všechny prostředky v rámci zákona. V této bolestivé chvíli, vyzývám k jednotě. Francie zůstává silná, a to navzdory tomu, že je zraněná. Je silná, aktivní a statečná. Zvítězí nad barbarstvím. Naše vlast, to jsou hodnoty a lidství. Vyzývám k jednotě. Ať žije republika, ať žije Francie," řekl prezident Hollande.

14.11.2015 11:26 | Německo týden před útokem zadrželo muže, který měl kontaktovat atentátníky, tvrdí média

Německá policie týden před útokem v Paříži zadržela muže, který údajně měl kontakt na atentátníky. O zadržení prý informovala francouzské úřady.

Dnes to s odvoláním na policejní zdroje uvedla rozhlasová stanice Bayerischer Rundfunk. Policie se k informaci oficiálně nevyjádřila.

14.11.2015 11:28 | Čin teroristů odsuzuje i brněnská muslimská komunita

"Ať už je aktérem kdokoliv, tak tento čin naprosto odsuzujeme, nemůžu najít sebemenší odůvodnění, že někdo takto smýšlí a činí," řekl Hasan, který je dlouholetým představitelem brněnské muslimské komunity. Podobné teroristické činy podle něj nemají žádnou oporu v islámu jakožto náboženském učení.

V minulosti muslimové v Brně po podobných událostech pociťovali negativní postoj části veřejnosti, totéž se podle Hasana může stát i nyní. "Minimálně k verbálním útokům dojde," uvedl Hasan. Už v uplynulých dvou měsících se podle něj muslimové v Brně stávali častěji terčem verbálních útoků.

V noci na pátek jim někdo polil motorovým olejem mešitu. V srpnu neznámí útočníci rozbili dvě okna.

14.11.2015 11:35 | Kalousek: Teroristé mají za cíl destabilizovat demokratickou společnost

Miroslav Kalousek"Otřesný a zbabělý útok na bezbranné civilisty má jediný cíl - šokovat a destabilizovat naši demokratickou společnost," reagoval na pařížské útoky Miroslav Kalousek. "Obětem patří naše modlitba, teroristům náš spravedlivý hněv. Strachu podlehnout nesmíme. Kdybychom podlehli strachu, byli bychom slabší a odporný útok na lidské životy by slavil úspěch."

14.11.2015 11:42 | Policisté uzavřeli okolí koncertní síně Bataclan

14.11.2015 11:43 | Ve francouzské metropoli a pařížském regionu budou až do čtvrtka zakázána jakákoli veřejná shromáždění, uvedla podle agentury AFP policie.
14.11.2015 11:44 | Prezident Hollande vyzval Francouze k jednotě a síle

Francouzský prezident Hollande.

14.11.2015 11:48 | Policisté se na podobný útok připravovali

Specialisté na terorismus očekávali, že dříve nebo později dojde k většímu útoku na území Francie.

Jednotky speciálně vycvičených policistů se na podobnou možnost, kdy ve stejném okamžiku dojde k několika útokům, už delší čas připravovaly, píše server Le Figaro.

Jejich obavy vzrostly letos v lednu, kdy dva teroristé spáchali útok na redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo. Současně pak další útočník napadl prodejnu s košer potravinami.

"V Paříži se naplnil ten nejhorší scénář, kterého se nejvíce obávaly tajné služby," uvedl bývalý šéf francouzské kontrašpionáže Bernard Squarcini.

14.11.2015 11:52 | Sobotka: Vláda už se zabývá možnými dopady na Českou republiku

Český premiér Bohuslav Sobotka"Probíhá intenzivní komunikace s bezpečnostními složkami Francie a okolních států. Odpoledne bude jednat Bezpečnostní rada státu, kde budeme jednat o možných dopadech na ČR. V tuto chvíli nemám informace, že by České republice hrozil teroristický útok. Pokud za útokem skutečně stojí Islámský stát, je to další důvod, proč se zaměřit na jeho zničení," uvedl Sobotka.

14.11.2015 12:00 | Islámský stát vyhrožoval útoky na nedatovaném videu

Islámský stát už dříve zveřejnil nedatované video, na němž hrozí atentáty Francii.

Mluvčí na něm arabsky vyzývá muslimy, kteří nemají možnost odjet do Sýrie, aby útočili ve Francii.

Člen IS na nedatovaném videu říká, že Francie nebude žít v klidu, dokud bude pokračovat bombardování. "Dokud budete bombardovat, nebudete žít v klidu. Budete se bát vyrazit i na nákup," říká arabsky muž s plnovousem obklopený dalšími muži.

14.11.2015 12:03 | Železniční, leteckou ani lodní dopravu útoky nenaruší. Omezí se linky metra a autobusů

Vlakový dopravce Eurostar v sobotu ráno své cestující ujistil, že krizová situace provoz jejich linek nenaruší. Přesto však doporučuje všem klientům, aby průběžně kontrolovali jejich webové stránky kvůli možným změnám. Eurostar zároveň nabízí možnost zdarma si jízdenky vyměnit pro ty, kdo se v tomto okamžiku cestování bojí.

easyJet, který také bude létat i nadále podle plánu, navíc nabízí možnost všem cestujícím si s možností plné kompenzace zrušit veškeré letenky na spoje odlétající v následujících 48 hodinách.

Air France, která také svůj provoz neomezila, ovšem varovala klienty před zpožděním, které nově zavedené, zpřísněné hraniční kontroly způsobí.

Také lodní doprava zůstává nezměněna. Naopak linky metra 3, 5, 8, 9 a 11 jsou zavřeny. Omezená je také autobusová doprava v 10. a 11. okrsku, kde se odehrála většina útoků.

14.11.2015 12:07 | Belgie vyzvala své občany, aby se vyhnuli cestám do Paříže

14.11.2015 12:08 | Teroristická organizace se v oficiálním oznámení přihlásila k útokům v Paříži

14.11.2015 12:09 | Interaktivní mapa nočních útoků

Celkem na šesti místech útočili ve francouzské metropoli Paříži teroristé. Interaktivní mapa ukazuje místa útoku i základní, dosud známé údaje o počtech obětí. Podívat se na ni můžete zde.

14.11.2015 12:14 | Kvůli podezřelému balíčku policie evakuovala terminál londýnského letiště Gatwick

14.11.2015 12:22 | Základní fakta k teroristickým útokům v Paříži
  • Teroristé zaútočili v pátek večer koordinovaně na šesti různých místech metropole.
  • Zahynulo 128 lidí, zraněno bylo bezmála 200, z toho na 80 je v kritickém stavu.
  • K atentátu se oficiálně přihlásila organizace Islámský stát.
  • Není známo, zda je některý z útočníků stále na svobodě.
  • Francouzský prezident Hollande vyhlásil výjimečný stav, atentáty označil za válečný akt. Vyhlásil také třídenní smutek.
  • Nejvíce obětí je z koncertní síně Bataclan, kam vtrhli útočníci s automatickými puškami. Zabili 85 osob a 68 lidí zranili.
  • Mezi oběťmi zřejmě nejsou Češi ani Slováci.
  • V Praze se odpoledne sejde předsednictvo Bezpečnostní rady státu i za účasti prezidenta Zemana, který předtím položí květiny u francouzské ambasády v Praze.
  • Útoky nastaly v době, kdy Francie zavádí zvýšená bezpečnostní opatření v souvislosti s blížící se mezinárodní konferencí o globálním oteplování, která začíná za dva týdny.
  • Do Francie směřují kondolence z celého světa, soustrast vyjadřují lidé na sociálních sítích. Mnoho slavných budov po celém světě bylo osvětleno v barvách trikolóry.
14.11.2015 12:22 | Evropská komise vyjadřuje solidaritu Francii

14.11.2015 12:27 | Záběr z Moskvy

14.11.2015 12:50 | Černé vlajky zavlály na Pražském hradě

Černé vlajky zavlály na Pražském hradě.

14.11.2015 13:05 | Lidé přes sociální sítě nabízejí útočiště a střechu nad hlavou lidem, kteří po útocích bloumají po městě

14.11.2015 13:06 | U jednoho z teroristů byl nalezen syrský pas.

U jednoho ze sebevražedných atentátníků u pařížského stadionu byl podle agentury AP nalezen syrský pas. Agentura se odkazuje se na policejní zdroje.

14.11.2015 13:24 | Sobotka kvůli útokům odkládá cestu do Afghánistánu

jarvis_55fb06ffe4b027784ddbe2f2.jpegPředseda vlády Bohuslav Sobotka mění v souvislosti s teroristickými útoky v Paříži plány.

Odkládá plánovanou cestu do Afghánistánu.

"Premiér chce zůstat v ČR a plně se věnovat koordinaci činnosti vlády v nastalé mimořádné situaci," uvedl mluvčí vlády Martin Ayrer.

14.11.2015 13:26 | Útoky klimatický summit neohrozí

Francouzská vláda nadále počítá s tím, že summit o klimatických změnách, plánovaný na konec listopadu v Paříži, se uskuteční.

Agentuře Reuters to řekl zdroj z francouzské diplomacie. Na dotaz, zda připadá v úvahu změna místa konání, případně zrušení celé akce, řekl: "O tom se v žádném případě neuvažuje". Naopak ještě více posílena by podle něj mohla být bezpečnostní opatření.

14.11.2015 13:36 | U francouzského města Bagnolet byla ohlášena střelba

14.11.2015 13:37 | Cameron projevil solidaritu s Francií

14.11.2015 13:41 | Podle svědka jeden útočník vypadal jako Evropan

Svědek pátečního teroristického útoku v pařížské koncertní síni Bataclan stanici BFMTV řekl, že jeden z útočníků byl běloch a vypadal jako Evropan.

"Viděl jsem člověka menší postavy. Byl bílý a vypadal jako Evropan," řekl svědek. "Byl zrovna před Bataclanem a přes rameno měl pušku. Pak už jsem jen viděl záblesky a rány."

14.11.2015 13:42 | Asad: Vina za útoky padá také na Francii a její politiku, umožňuje šíření terorismu

Syrský prezident Bašár Asad v rozhovoru řekl, že je ochotný vést dialog s kýmkoliv, i s USA.Syrský prezident Bašár Asad v sobotu odsoudil atentáty spáchané v pátek v Paříži. Jsou podle něj podobné těm, jimž čelí Syřané už roky. Asad řekl, že vina padá také na Francii a její politiku, která umožňuje šíření terorismu. K útokům se přihlásila organizace Islámský stát (IS). U těla jednoho z osmi útočníků byl dnes nalezen v Paříži syrský pas.

"Divokému teroru, jaký poznala Francie, čelí syrský národ pět let," citovala Asada libanonská televize Majádín.

14.11.2015 13:45 | Evropští politici neposlouchali, když jsme jim říkali, aby Sýrii brali vážně, tvrdí Asad

Syrský prezident Bašár Asad jedná se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem."Teroristické útoky zaměřené na francouzskou metropoli nelze oddělovat od toho, co se nedávno stalo v Bejrútu, ani od toho, co se děje pět let v Sýrii. My jsme před tím varovali už před třemi lety. Říkali jsme, aby bylo to, co se děje v Sýrii, bráno vážně. Evropští představitelé bohužel neposlouchali. Pouze protiteroristická prohlášení nestačí," řekl Asad. V Bejrútu teroristé ve čtvrtek zabili 44 lidí a zranili dalších 200 osob.

14.11.2015 13:51 | Ministr průmyslu Jan Mládek pokládá kytici u francouzské ambasády

14.11.2015 13:59 | Stropnický nevyloučil rozšíření pozemních operací v Sýrii

Martin StropnickýPodle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) je syrská armáda v Sýrii jedinou protiislámskou silou, která tam na zemi působí. Pařížské útoky mohou mít podle něj vliv na její další vyzbrojování moderní, především ruskou technikou. Nevyloučil rozšíření pozemní operace. 

"Myslím si, že toto může mít vliv na to, že bude (syrská armáda) dále vyzbrojována, jak už je několik týdnů, a to docela špičkovou, moderní, především ruskou technikou. Protože to je jediná vlastně síla protiislámská, která tam na zemi působí," řekl Stropnický. "Nevylučoval bych ani nějaké rozšíření pozemní operace, ale to je nesmírně složitá debata, protože to by se nepochybně neobešlo bez mnoha obětí na životech," dodal.

14.11.2015 14:05 | Cameron vyzval národ, aby se připravil i na britské oběti

"My v Británii jsme také ohroženi. Znásobíme úsilí o vymýcení té jedované ideologie. I když se detaily teprve vyjasňují, musíme se připravit také na britské oběti. Uděláme vše, co můžeme, abychom pomohli těm, kteří to potřebují."

14.11.2015 14:06 | Francouzský velvyslanec v Praze uctil památku pařížských obětí

14.11.2015 14:08 | Zármutek projevila i britská královna Alžběta II.

"Princ Philip i já jsme hluboce otřeseni a zarmouceni tou strašlivou ztrátou lidských životů v Paříži," vzkázal britský královský pár. "Posíláme ten nejupřímnější projev soustrasti vám, rodinám těch, kteří zemřeli, i francouzskému lidu," napsala na Twitteru královna Alžběta II.

14.11.2015 14:09 | Reakce ruského prezidenta Vladimira Putina:

Ruský prezident Vladimir Putin sděluje stanovisko po svém jednání s egyptským protějškem."Vyjadřuji nejhlubší soustrast prezidentu Francoisi Hollandovi a celému lidu Francie v souvislosti se sérií hrozivých teroristických útoků v Paříži."

14.11.2015 14:16 | Jaderné elektrárny Temelín a Dukovany v souvislosti s teroristickými útoky v Paříži preventivně zvýšily stupeň ochrany. Opatření se jejich provozu nedotkne.
14.11.2015 14:16 | Francie posiluje bezpečnost veřejných budov

Francie podniká v souvislosti s teroristickými útoky v Paříži kroky k posílení bezpečnosti u sídel svých zastupitelských úřadů, kulturních center a škol v zahraničí.

Oznámil to v sobotu ministr zahraničí Laurent Fabius, který se účastní mezinárodních jednání o Sýrii ve Vídni. Fabius neupřesnil, jak konkrétně hodlá Francie bezpečnostní opatření v zahraničí zvýšit.

14.11.2015 14:19 | Centrála NATO je v pohotovosti. Pokud Francie požádá o pomoc, dostane ji, tvrdí předseda vojenského výboru generál Petr Pavel

V Mo_nov_ na Novoji__nsku za_al 19. z___ 15. ro_n_k Dn_ NATO a Dn_ Vzdu_n_ch sil Arm_dy _esk_ republiky. Akce potrv_ dva dny. P_edseda vojensk_ho v_boru NATO Petr Pavel.Pokud Francie požádá po sérii teroristických úderů v Paříži spojence o pomoc, tak ji co nejrychleji dostane. V maximální možné míře. V rozhovoru s Aktuálně.cz to řekl předseda vojenského výboru NATO generál Petr Pavel, první voják Severoatlantické aliance. Celý rozhovor čtěte zde.

14.11.2015 14:28 | Při útoku zemřeli dva Rumuni a dva Belgičané

Mezi oběťmi teroristických útoků v Paříži jsou i dva rumunští občané a nejméně dva Belgičané. Oznámila to v sobotu podle agentur AP a AFP ministerstva zahraničí Rumunska a Belgie.

14.11.2015 14:30 | Evropské země kvůli útokům zpřísňují bezpečnostní kontroly

Finsko, Nizozemsko, Maďarsko a Itálie zpřísnily v sobotu kvůli atentátům spáchaným v Paříži bezpečnostní kontroly. Belgický premiér Charles Michel požádal občany Belgie, aby se vyhnuli cestám do Paříže.

14.11.2015 14:34 | Eiffelova věž v Paříži byla až do odvolání uzavřena

14.11.2015 14:36 | Místní úřady ve Francii mohou vyhlásit zákazy vycházení

Francouzská samospráva bude mít v případě nutnosti právo vyhlásit v určitém místě zákaz vycházení. Oznámil to dnes francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve. Kvůli teroristickým útokům v Paříži také až do čtvrtka platí zákaz veřejných shromáždění.

14.11.2015 14:38 | Německý prezident Gauck podepsal kondolenční knihu

14.11.2015 14:47 | Jeden z útočníků byl Francouz, odhalily otisky prstů

14.11.2015 15:06 | Předseda OSN Pan Ki-mun podpořil francouzskou vládu

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun vydal v souvislosti s teroristickým útokem v Paříží následující prohlášení: "Odsuzuji opovrženíhodný teroristický útok, který byl provedený na několika místech v Paříži. Věřím, že francouzské úřady udělají vše, co je v jejich silách, aby přivedli pachatele před spravedlnost. Vyjadřuji svoji nejhlubší soustrast rodinám obětí a přeji rychlé uzdravení všem zraněným. Stojím za vládou a rodinami celé Francie."

14.11.2015 15:17 | Klimatická konference se konat bude

Francouzská vláda odmítla zrušit klimatickou konferenci OSN, která je naplánována na 30. listopadu. Na svém Twitteru o tom informoval premiér Bohuslav Sobotka.

14.11.2015 15:22 | Čeští politici před francouzskou ambasádou

Na Velkopřevorském náměstí se před francouzskou ambasádou shromáždily desítky lidí, kteří zapalují svíčky za oběti útoků v Paříži, hlásí z místa reportér Aktuálně.cz. "Je to útok na Evropu a náš způsob života," uvedl ministr obrany Martin Stropnický.

Na náměstí mezitím dorazilo několik desítek odpůrců islámu. Marek Černoch, Martin Konvička a Miroslav Lidinský položili u pietního místa v tichosti květiny. Nyní se čeká na premiéra Bohuslava Sobotku, po něm by měl dorazit prezident Miloš Zeman.

14.11.2015 15:29 | Polsko odmítá přijímat uprchlíky

Polsko oznámilo, že nebude nadále skrze program Evropské unie přijímat uprchlíky. Server The Guardian prohlášení označil za "hluboce kontroverzní", protože propojuje uprchlíky se zabíjením v Paříži.

"Rozhodnutí Evropské rady, která jsme kritizovali, ohledně relokace uprchlíků a imigrantů do všech zemí EU je součástí evropského práva," uvedl polský ministr pro evropské záležitosti Konrad Szymanski. "Po těchto tragických událostech v Paříži nevidíme politickou možnost, jak je respekovat," cituje Szymanského server.

14.11.2015 15:37 | Jeden z útočníků byl egyptské národnosti

14.11.2015 15:43 | Poslední záběry těsně před útokem

14.11.2015 15:51 | Obama bude jednat o pařížských teroristických útocích

Americký prezident Barack Obama na dnešek svolal bezpečnostní radu, která se bude zabývat teroristickými útoky v Paříži, řekl agentuře Reuters činitel Bílého domu.

1114FRANCIE USA TERORISMUS OBAMA 214

14.11.2015 16:01 | Marine Le Pen: Musíme zavřít radikální mešity a vykázat jejich duchovní

Ve francouzské televizi vystoupila šéfka nacionalistické Národní fronty Marine Le Penová: "Už pošesté v roce 2015 v naší zemi udeřil islámský terorismus. Francie truchlí za své mrtvé a já truchlím s ní. Vzdávám hold obětavosti našich ozbrojených složek.

Francie si musí uvědomit, kdo jsou její přátelé, a kdo jsou její nepřátelé. Nepřátelé Francie jsou ti, kteří udržují kontakty s islamisty. Francie musí znovu a navždy převzít kontrolu nad svými hranicemi. Islámský fundamentalismus je třeba zničit, je nutné zavřít radikální mešity a vykázat radikální duchovní. Francouzští teroristé musejí být zbaveni občanství a my jim musíme zakázat vstup do země."

14.11.2015 16:07 | Cestující z Paříže do New Yorku se o útoku dozvěděli až po přistání v USA

Několik letů, které vzlétly z Paříže ještě před vypuknutím teroristických útoků, před několika hodinami přistálo na letišti Kennedyho letišti v New Yorku. Pasažéři nebyli v průběhu cesty informováni u událostech doma. Někteří se o teroristickém útoku dozvěděli z chytrých telefonů, velká část ale zjistila o násilných incidentech až po přistání.

Podle mnohých cestujících se slovy nedá popsat paralyzující pocit, který měli, když vystoupili z letadla a dozvěděli se o masakru v takovémto rozsahu, který se odehrál v jejich domovině. Ti, kteří si zprávy přečetli už během cesty, říkají, že ještě žádný let v jejich životě nebyl tak dlouhý.

14.11.2015 16:14 | Policie evakuovala letadlo směřující do Francie

Na amsterodamském letišti Schiphol muselo být evakuováno letadlo AirFrance/KLM směřující do Francie. Důvodem byla hrozba na Twitteru, která se k letu vztahovala. Letadlo asi hodinu prohledávali, uvedla agentura Reuters.

14.11.2015 16:29 | České velvyslanectví v Paříži doporučuje vyhýbat se zalidněným místům

V souvislosti s útoky doporučuje Velvyslanectví České republiky v Paříži občanům, kteří se zde nachází, aby dbali maximální opatrnosti a vyhýbali se místům s větší koncentrací osob. Zdůraznilo také, aby se lidé řídili všemi pokyny bezpečnostních orgánů. Lidem, kteří jsou nyní ve Francii nebo se tam chystají, Velvyslanectví doporučuje, aby se zaregistrovali v aplikaci DROZD. (http://drozd.mzv.cz/). V nouzi nebo ohrožení zdraví a života mohou lidé volat na nouzovou linku 0033/607764394, která funguje pouze po pracovní době ambasády.

14.11.2015 16:48 | Indický policista hlídkuje v jedné z ulic Bombaje

V souvislosti s teroristickými útoky v Paříži byla posílena bezpečnostní opatření i v tomto indickém městě, které je finančním a zábavním centrem Indie.

1114FRANCIE INDIE TERORISMUS 436

14.11.2015 16:52 | Politolog: Útok takového rozsahu znamená dobrou organizaci

K teroristickým útokům se vyjádřil také česko-francouzský politolog Michel Perottino z Fakulty sociálních věd UK: "Zarážející počet útočících teroristů a způsob provedení útoku, to je v podstatě skrytá špatná zpráva: takový počet útočníků znamená dobrou organizační schopnost a další zázemí, které dokázali utajit, nehledě na schopnost získat lidi, zbraně, výbušniny."

„Další věc je ta, že cíle útoků nedávají tolik smysl či zvrácené racionality jako v lednu, kdy radikálové napadli redakci Charlie Hebdo a židovský supermarket. Nyní se zřejmě střílelo do davu bez rozlišení obětí, s cílem zavraždit co největší počet lidí bez rozdílu barvy pleti či náboženství,“ doplnil.

14.11.2015 16:59 | Petřín v barvách francouzské trikolóry

Budovy po celém světě se nasvicují v barvách francouzské trikolóry. Modře, bíle a červeně už svítí i rozhledna Petřín v Praze.

14.11.2015 17:08 | Nejsmrtelnější útoky v Evropě za posledních 35 let

14.11.2015 17:18 | Londýnský terminál byl evakuován kvůli podezřelému balíčku

Britská policie zatkla na londýnském letišti 41letého Francouze. Na letišti byl nalezen podezřelý balíček, něco, co „se zdá být střelnou zbraní,“ uvedl server BBC. Severní terminál kvůli němu dnes musel být evakuován, některé lety byly zrušeny.

14.11.2015 17:20 | Policie zatýká v Bruselu

Belgická média informují, že v souvislosti s vyšetřováním teroristických útoků v Paříži zadržela belgická policie v Bruselu jednoho muže. Prokuratura k tomu zatím nic bližšího nesdělila.

14.11.2015 17:21 | Pařížané stojí ve frontě, aby mohli darovat krev

14.11.2015 17:27 | Útočník se syrským pasem vstoupil do EU přes Řecko

Jeden z teroristů, kteří v pátek útočili v Paříži, vstoupil na území Evropské unie začátkem října přes Řecko. Podle činitele řecké vlády Nikose Toscase, pod něhož patří činnost policie, jde o útočníka, u něhož byl nalezen syrský pas.

14.11.2015 17:33 | Stavby po celém světě jsou nasvíceny barvami francouzské vlajky

14.11.2015 17:35 | Kerry: Zesílíme boj proti terorismu

Americký ministr zahraničí John Kerry dnes prohlásil, že Spojené státy vyjadřují solidaritu s teroristickými útoky v Paříži, a zdůraznil, že USA zesílí boj proti terorismu. "USA stojí po boku Francie a zbytku světa při našem odhodlání eliminovat extremistické skupiny a teroristy z tváře planety země. A toto odhodlání ještě zesílíme," prohlásil Kerry.

14.11.2015 17:44 | Letiště v Londýně opět otevřelo severní terminál

Londýnské letiště Gatwick znovu otevřelo severní terminál, který byl z preventivních důvodů evakuován. Na místě byl hlášen podezřelý předmět. Britská policie podle BBC v souvislosti s nálezem podezřelého předmětu, který připomínal "střelnou zbraň", zadržela jednoho Francouze a vyslýchá ho. Policie je nadále v pohotovosti.

14.11.2015 17:55 | Právník Valentin je první potvrzenou obětí

14.11.2015 18:13 | USA zahájily nálety na pozice vůdce Islámského státu

Slova amerického ministra zahraničí Johna Kerryho se vyplňují více než rychle. Americká armáda zahájila letecký útok, který je zaměřen na vůdce Islámského státu v Libyi. Agentuře Reuters to oznámili američtí představitelé s tím, že k útoku použili dva letouny F-15.

14.11.2015 18:26 | Šéfové EU: Pondělí bude dnem smutku

Země Evropské unie v pondělí v poledne uctí minutou ticha obětí teroristických útoků v Paříži, píše se ve společném prohlášení šéfů Evropské unie. Pondělí bude v zemích EU zároveň dnem smutku.

14.11.2015 18:34 | Belgická policie zatkla v souvislosti s útoky několik lidí

Belgická policie v bruselské čtvrti Molenbeek podle ministra spravedlnosti zatkla několik lidí v souvislosti s teroristickými útoky v Paříži. Belgická televize RTBF oznámila, že jedno auto atentátníků - údajně černý seat nebo VW Golf - mělo belgickou poznávací značku a že teroristé měli vazby na bruselskou čtvrt Molenbeek.

14.11.2015 18:47 | Papež: Útoky v Paříži jsou postupnou třetí světovou válkou

Papež František označil útoky v Paříži za "postupnou třetí světovou válku". Uvedl to v telefonním rozhovoru s Italskou biskupskou konferencí. Teroristické útoky v hlavním městě Francie nejsou první událostí, u níž papež použil toto přirovnání. Vždy ale klade důraz na slovo "postupný". "Pro toto neexistuje žádné náboženské nebo lidské ospravedlnění," dodal.

14.11.2015 19:01 | Lidé v Rio de Janeiru drží před sochou Krista Spasitele nápisy "Rio est Paris" (Rio je Paříž).

1114PON01 FRANCE SHOOTING 1114 11

14.11.2015 19:04 | Při náletech USA byl zřejmě zabit vůdce Islámského státu v Libyi

Při leteckém úderu americké armády byl zřejmě zabit velitel radikální skupiny Islámský stát (IS) v Libyi. Podle listu The Washington Post to uvedli činitelé amerického ministerstva obrany. Úder byl namířen proti Visámu Zubajdímu, známému také pod jménem Abú Nabíl Anbarí. Tento bývalý irácký policista podle amerických zpravodajských zdrojů velí skupině, která je nejsilnější odnoží IS mimo Sýrii a Irák.

14.11.2015 19:23 | Bilance mrtvých narůstá

Počet obětí pátečních útoků se vyšplhal na 129. Dalších 352 osob je zraněných, stovka lidí je nadále v kritickém stavu. Na tiskové konferenci to uvedla pařížská prokuratura.

14.11.2015 19:33 | Symbol útoků

Symbolem pařížského masakru se stal upravený znak hnutí hippies, který znamená mír a pacifismus. Do symbolu ze semaforové abecedy původně znamenajícím jaderné odzbrojení si lidé dokreslují Eiffelovu věž. Na snímku je účastník pietní akce v thajském hlavním městě Bangkoku.

1114AP03 FRANCE SHOOTING THAILAND 1114 11

14.11.2015 19:40 | Na jednoho z útočníků si úřady vedly spis

Teroristé během útoku v Paříži hovořili o Iráku a Sýrii, prokuratura jednoho z útočníků znala, vedla na něj spis, uvedli na tiskové konferenci vyšetřovatelé. V metropoli útočily podle všeho tři koordinované skupiny atentátníků. Nejvíce obětí je z koncertní síně Bataclan, kde zemřelo 89 lidí. Pařížský státní zástupce rovněž uvedl, že u belgických hranic byl zadržen člověk, který si pronajal auto použité při útocích.

14.11.2015 19:58 | Hillary Clintonová: Francouze nikdo nezlomí

14.11.2015 20:10 | Kvůli útokům se zpřísňují bezpečnostní kontroly

Británie, Německo, Španělsko, Finsko, Nizozemsko, Maďarsko a Itálie dnes zpřísnily kvůli vraždám spáchaným v Paříži bezpečnostní kontroly. Belgický premiér Charles Michel požádal občany Belgie, aby se vyhnuli cestám do Paříže.

14.11.2015 20:20 | Francie nepoleví s útoky proti islamistům

Francouzský premiér Manuel Valls dnes řekl, že Paříž bude pokračovat v útocích v Sýrii proti organizaci Islámský stát.

14.11.2015 20:42 | Podrobný plán o průběhu útoků


14.11.2015 20:45 | Polský prezident Andrzej Duka pokládá svíčku před ambasádou ve Varšavě

14.11.2015 20:51 | V Belgii zatkli muže, který byl v pátek večer v Paříži

Belgické úřady pro boj proti terorismu zatkly po útocích ve Francii jednoho člověka, který byl v pátek večer v Paříži. Podle agentury DPA to dnes uvedl belgický premiér Charles Michel. Podle belgické prokuratury úřady zatím zadržely tři lidi v souvislosti s útoky.

V Belgii bylo zahájeno vyšetřování kvůli teroristickým útokům a účasti na činnosti teroristické skupiny, oznámila také prokuratura, která od pařížské prokuratury obdržela v souvislosti s útoky čtyři žádosti o mezinárodní justiční spolupráci.

14.11.2015 20:57 | Mezi mrtvými jsou mimo jiné i občané Belgie a Velké Británie

Mezi oběťmi teroristických útoků v Paříži jsou i dva rumunští občané, nejméně dva Belgičané, jeden Švéd a nejméně jeden Brit. Oznámila to dnes podle agentur AP a AFP ministerstva zahraničí příslušných zemí.

14.11.2015 20:59 | Americká senátorka: Musíme přitvrdit proti Islámskému státu

Americká demokratická senátorka Dianne Feinsteinová dnes vydala prohlášení, v němž uvedla, že USA musejí zesílit své akce v Sýrii. Zároveň by chtěla zvýšit podporu dalším zemím, kde působí teroristická organizace Islámský stát. Podle ní dosavadní omezená akce nestačí. Feinsteinová patří k nejvlivnějším členům Demokratické strany v zahraničněpolitických otázkách.

14.11.2015 21:23 | Dva podezřelí ze spáchání útoků zažádali v Řecku o azyl

Dva muže, po kterých pátrá francouzská policie v souvislosti s útoky v Paříži, řecké úřady letos zaregistrovaly jako žadatele o azyl. Uvedla to řecká policie.

14.11.2015 21:32 | První identifikace útočníků

Jeden z teroristů, kteří útočili v koncertním sálu, byl formálně identifikován. Narodil se v roce 1985 na předměstí Paříže. Tento francouzský občan už má v trestním rejstříku osm záznamů z let 2004 až 2010. V roce 2010 se stal terčem sledování tajnými službami kvůli údajné radikalizaci, ale nikdy nebylo odhaleno jeho zapojení do zločinného nebo teroristického spolčení, uvedl prokurátor François Molins.

Dalším identifikovaným je muž, u něhož se našel syrský pas poblíž národního stadionu. Narodil se v Sýrii v roce 1990. Tento muž dosud bezpečnostním úřadům nebyl znám.

14.11.2015 21:37 | Policie uzavřela okolí Eiffelovy věže

Podle informací České televize vyklízí francouzská policie okolí Eiffelovy věže. Na místě jsou jednotky na odstraňování výbušnin a těžkooděnci. Důvod zásahu zatím není znám. Policie se podle agentury Reuters shromažďuje v okolí hotelu Pullman.

14.11.2015 21:54 | Francouzské ulice se plní vojáky

Francouzská vláda posílá do ulic další 3000 vojáků. Pět stovek jich bylo mobilizováno už v pátek v noci, uvedly zdroje z okolí francouzského prezidenta. Tisíc ozbrojenců se přidalo v sobotu, dalších 1500 francouzských vojáků bude nasazeno do úterka.

14.11.2015 22:03 | Situace v okolí hotelu Pullman

Před hotelem se shromažďují policejní jednotky. Uzavřena byla také stanice metra Martovo pole před Eiffelovou věží.

14.11.2015 22:13 | Podle zpravodajky FoxNews se v hotelu nic vážného neděje

14.11.2015 22:27 | Policisté v hotelu reagovali na planý poplach

Akce kolem pařížských hotelů Pullman byla podle vyjádření francouzského ministerstva vnitra pro Reuters falešný poplach.

14.11.2015 22:42 | V souvislosti s útoky se ruší sportovní akce

Kvůli útokům byla zrušena řada sportovních akcí plánovaných na tento víkend. Mimo jiné i pět zápasů ragbyového Poháru šampionů a Challenge Cupu, ve fotbale pak čtyři utkání Francouzského poháru. Zrušeny jsou rovněž zápasy volejbalových a házenkářských soutěží, stejně jako velká mezinárodní soutěž v taekwondu.

14.11.2015 22:48 | On-line reportáž pro dnešek končí. Děkujeme za pozornost a přejeme klidnou noc.

1114DBA08 FRANCE SHOOTING SWISS 1114 11

Související