Francouzské letectvo v neděli večer bombardovalo baštu radikálního hnutí Islámský stát ve městě Rakka na východě Sýrie. Letecké údery zasáhly velitelské středisko, náborové středisko džihádistů, sklad zbraní a výcvikový tábor, oznámilo francouzské ministerstvo obrany.

IS se přihlásil k pátečním teroristickým útokům, které po sobě zanechaly nejméně 129 mrtvých. Leteckého úderu se zúčastnilo deset stíhacích letounů, které shodily 20 bomb.

Francouzský prezident Francois Hollande hodlá prodloužit výjimečný stav na tři měsíce. Podle informací serveru Le Figaro ve středu představí zákon, který by to měl umožnit. Francie tak bude muset změnit zákon z roku 1955.

Výjimečný stav v praxi znamená, že bezpečnostní složky jsou v nejvyšší pohotovosti. Úřady získávají celou řadu posílených pravomocí, mohou například omezit pohyb osob či třeba zavést zákaz nočního vycházení.

Tři z atentátníků, kteří útočili v pátek v Paříži, byli Francouzi a dva z nich žili v Bruselu. Všichni tři atentátníci byli mezi sedmi útočníky, kteří při akci zemřeli.

Jedním z nich je Omar Ismail Mostefai a dalším je podle agentury AFP zatím nejmenovaný Francouz či Belgičan, jenž stejně jako Motefai útočil v koncertním sále Bataclan. Francouzská policie mezitím vyhlásila pátrání po údajném komplici teroristů, 26letém bruselském rodákovi Salahu Abdeslamovi a zveřejnila jeho fotografii

Podle belgických zdrojů bude útoky vyšetřovat společný francouzsko-belgický tým a francouzští vyšetřovatelé už dorazili do Bruselu. Jeden z útočníků žil v bruselské čtvrti Molenbeek považované za centrum náboženských extremistů, kteří se připojují k radikálům v Sýrii.

Ve Francii bylo zadrženo sedm osob z Mostefaiova okolí, v Belgii bylo zadrženo rovněž sedm lidí.

Sledovali jsme online

 
15.11.2015 07:28 | Nejprve krátké shrnutí sobotního vývoje:

Útoky si dosud vyžádaly 129 obětí a dalších 352 lidí bylo zraněno. K teroristickému útoku se přihlásilo hnutí Islámský stát (IS). Francouzský prezident Francois Hollande vyhlásil v zemi výjimečný stav a úřady zpřísnily bezpečnostní opatření.

U těla jednoho z atentátníků se našel syrský pas. Ten podle řeckých úřadů patřil uprchlíkovi, který byl zaregistrován při vstupu do země na počátku října.

Úřady také pátrají po dalších dvou migrantech, letos byli v Řecku zaregistrováni jako žadatelé o azyl. Atentátníci zřejmě měli kontakty v Belgii a jeden z nich byl Francouz, který byl znám tajné službě jako možný radikál.

Zatčen byl zatím jeden francouzský občan a dvě osoby se stálým bydlištěm v Belgii. Podle pařížské prokuratury koordinované útoky s "vysokou pravděpodobností" provedli teroristé ze tří skupin. Sedm teroristů použilo útočné pušky kalašnikov a mělo na sobě vesty se stejným druhem výbušniny, peroxidem acetonu (TATP).

15.11.2015 07:31 | Hnutí Hizballáh odsoudilo útoky

Šéf libanonského hnutí Hizballáh odsoudil páteční útoky v Paříži. Pachatelé atentátů, k nimž se přihlásilo radikální sunnitské hnutí Islámský stát, jsou podle šajcha Hasana Nasralláha zločinci.

Útoky odsoudila i rada muslimských duchovních v Saúdské Arábii. Autorita sunnitského islámu imám káhirské mešity al-Azhar je označil za odporný čin.

15.11.2015 07:31 | Soustrast Francouzům vyjadřují osobnosti z celého světa
15.11.2015 07:33 | Belgická vláda zvýšila stupeň pohotovosti

Belgická vláda oznámila, že pro akce s vysokou návštěvností zvyšuje stupeň pohotovosti z nynějšího druhého na nejvyšší třetí. Maximální policejní pohotovost se podle kabinetu týká zejména sportovních podniků a zábavních akcí. Opatření přijala na svém nočním zasedání belgická Bezpečnostní rada, když se ukázalo, že stopa po organizátorech páteční teroristické akce v Paříži může vést do Belgie.

15.11.2015 07:33 | Při útocích zemřelo nejméně 20 cizinců

Podle agentury AFP je mezi oběťmi páteční teroristické akce nejméně dvacet cizinců. Mezi mrtvými či zraněnými jsou občané Belgie, Španělska, Portugalska, Rumunska, Británie, Chile, Tuniska, Alžírska, USA, Maroka, Mexika, Brazílie a Švédska.

15.11.2015 07:34 | FBI spolupracuje s Francouzi

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) spolu s ministerstvem spravedlnosti USA spolupracuje s francouzskými úřady ve snaze získat maximum informací o pátečním teroristickém útoku v Paříži.

Novinářům to v sobotu sdělil informovaný ministerský zdroj. Podle listu The New York Times vyšle FBI do Francie tým svých vyšetřovatelů.

15.11.2015 07:37 | V klubu Bataclan zabíjel muž z předměstí Paříže

Francouzští vyšetřovatelé identifikovali prvního z atentátníků. Devětadvacetiletý Omar Ismail Mostefai byl identifikován podle prstu, který byl nalezen v koncertním středisku Bataclan, oznámil pařížský prokurátor Francois Molins.

Mostefai, jenž žil na předměstí Paříže, byl jedním z mužů, kteří spáchali sebevražedný atentát namířený proti návštěvníkům rockového koncertu v centru Bataclan. Policejní zdroj řekl agentuře AFP, že prvořadým úkolem policie je nyní identifikovat i ostatní atentátníky. Policisté pak budou zjišťovat, zda útočníci měli komplice.

15.11.2015 07:38 | Policie atentátníka zaznamenala už v roce 2010

Mostefai se narodil 21. listopadu 1985 na chudém pařížském předměstí Courcouronnes. Jeho trestní rejstřík čítá osm drobných trestných činů v letech 2004-2010, ale ani jednou nebyl odsouzen do vězení. Podle pařížského prokurátora Francoise Molinse v roce 2010 zaznamenaly bezpečnostní složky, že se Mostefai radikalizuje. Až do pátku se ale jeho jméno neobjevilo při vyšetřování podezření na přípravu nějakého teroristického činu.

15.11.2015 07:40 | Jsou třeba řádné procedury při vstupu do Německa, tvrdí šéf kontrarozvědky

Německo by mělo zavést "řádné procedury" při zvládání náporu tisíců běženců, kteří nyní míří do země. V rozhovoru pro nedělní vydání německého regionálního tisku to prohlásil předseda Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV) Hans-Georg Maassen.

"Není vyloučeno, že s uprchlíky přicházejí do země i teroristé, i když to považujeme za méně pravděpodobné," konstatoval šéf německé kontrarozvědky. "Pro bezpečnostní složky je důležité, aby byly zavedeny řádné procedury při vstupu do Německa a při uplatňování azylového práva," řekl Maassen.

15.11.2015 07:41 | Páteční teroristické útoky od sebe dělilo pouhých několik minut.
15.11.2015 07:42 | Pro teroristy je cesta přes Turecko, Balkán nebo Řecko moc nebezpečná

Šéf Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV) Hans-Georg Maassen uvedl, že uprchlická trasa ze Sýrie a Iráku přes Turecko, Řecko a Balkán je mimořádně nebezpečná. "Pro osoby s bojovým posláním by bylo riskantní a netypické, pokud by se chtěly dostat z Turecka do Řecka na lodi, která je může pohřbít," prohlásil Maassen.

Předseda BfV zároveň varoval, že radikální islamisté usazení v Německu se mohou pokusit zverbovat čerstvé mladé síly z řad imigrantů. "Pozorujeme, že islamisté speciálně oslovují uprchlíky v azylových táborech. Víme už o víc než stovce takových případů," řekl.

15.11.2015 07:47 | Rusko očekává, že teroristické útoky v Paříži pohřbí nevraživost mezi Moskvou a Západem

Podle moskevského starosty Sergeje Sobjanina, blízkého spojence prezidenta Vladimira Putina, je pařížská tragédie "dalším důvodem pro posílení boje proti Islámskému státu". Alexej Puškov, vlivný předseda zahraničního výboru Státní dumy, očekává, že akce islamistů ve Francii "přivede Západ k rozumu".

"Rusko v Sýrii bojuje proti těm, kdo útočili v Paříži a vyhlásili Evropě válku," napsal Puškov na Twitteru. "Je čas, aby Západ přestal Moskvu kritizovat a souhlasil se společným postupem," dodal.

15.11.2015 07:48 | Titulní strany britských nedělních novin:
15.11.2015 07:52 | Ukrajinskou vládu musí nahradit vláda technokratů, myslí si ruský analytik

"Konflikt mezi Ruskem a Západem kvůli Ukrajině musí rychle skončit," citovala agentura Reuters názor prokremelského analytika Sergeje Markova. Po teroristických útocích v Paříži musí podle něj nynější ukrajinskou proevropskou vládu nahradit "kabinet technokratů", což by prý umožnilo ukončit nepřátelství Ruska se Západem.

15.11.2015 07:53 | Pařížská tragédie byla hlavním tématem debaty demokratických kandidátů na prezidenta USA

Demokratická kandidátka na prezidentku Hillary Clintonová zahájila kampaň rodinným spotem.Hillary Clintonová před kamerami televize CBS odmítla obvinění, že podcenila vliv islamistů, a růst moci Islámského státu na Blízkém východě přiřkla vůdcům arabských zemí, zejména Iráku. Prohlásila, že ve své době trvala na tom, aby USA udělaly víc pro výcvik a vyzbrojení umírněné opozice v Sýrii.

Všichni tři účastníci diskuse odmítli použít termín "radikální islám", který běžně užívají republikánští kandidáti. "Nemyslím, že jsme ve válce s islámem, jsme ve válce s džihádisty," řekla Clintonová. Užívání slov hanobících muslimy podle ní ničemu nepomůže.

15.11.2015 07:55 | Největším rizikem je radikalizace Evropy, myslí si bezpečnostní expert Šedivý

Dosud jen těžko myslitelná radikalizace Evropy a citelný růst podpory extremistickým stranám - to je podle bývalého náčelníka českého Generálního štábu a předního bezpečnostního experta Jiřího Šedivého největší riziko, jemuž bude po sérii teroristických útoků v Paříži čelit starý kontinent.

Šedivý v rozhovoru pro Aktuálně.cz též varuje, že bychom se neměli ptát, zda teroristé v Česku jednou udeří, ale kdy udeří. Čeští policisté by podle něj měli být vedle pistolí vyzbrojeni též samopaly.

15.11.2015 07:57 | Trump: Situace by byla jiná, kdyby ve Francii neplatila přísná pravidla držení zbraní

NBC skončila spolupráci s Donaldem TrumpemRepublikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump v souvislosti s pařížskými atentáty v sobotu uvedl, že by šlo o zcela jinou situaci, pokud by v Paříži neplatila přísná pravidla držení zbraní. Podle něj má Paříž jeden z nejpřísnějších zákonů, běžní občané zbraně nevlastní, ale teroristé je pak střílí jednoho za druhým, poznamenal Trump. Podobného kontroverzního výroku ohledně pravidel držení zbraní se dopustil i v lednu, kdy teroristé vystříleli redakci francouzského satirického týdeníku Charlie Hebdo.

 

15.11.2015 08:02 | Notre Dame i další pařížské kostely budou v neděli otevřeny

Neděle bude ve Francii ve znamení bohoslužeb za oběti pátečních teroristických útoků v Paříži, při nichž podle poslední bilance zahynulo 129 lidí. Pařížské památky jsou sice od soboty pro veřejnost uzavřeny, katedrála Notre Dame i další kostely ale budou otevřeny pro příchozí, kteří se budou chtít během neděle zúčastnit mší nebo se jen pomodlit za zemřelé a zraněné. Pro rodiny obětí je naplánována mše v 18.30. V katedrále Notre Dame se při této příležitosti rozezní opravené zvony.

15.11.2015 08:07 | Nedělní titulní strany francouzských novin
15.11.2015 08:08 | I v Česku se rozezní zvony ve všech farnostech

Zvony pro PlzeňNa památku obětí pařížských atentátů se v neděli v poledne v České republice rozezní zvony ve všech farnostech. "Prožíváme velkou bolest. Věřím však, že i tuto bolest provází naděje, naděje v živého Boha, který se postaví proti všem, kteří znevažují chrám Ducha svatého, jímž je každý živý člověk," uvedl předseda České biskupské konference, kardinál Dominik Duka.

15.11.2015 08:14 | Do francouzské trikolory se zbarvily světové dominanty

Významné světové památky a dominanty znovu zářily do noci barvami francouzské vlajky - červenou, modrou a bílou. Ty se objevily třeba na nejvyšší budově Spojených států One World Trade Center, která vznikla na místě někdejších "dvojčat" zničených při útocích v roce 2001, na opeře v Sydney nebo na monumentální soše Krista Spasitele nad brazilským Rio de Janeirem. Trikolora přebarvila i televizní věž CN Tower v Torontu, Braniborskou bránu či londýnský Tower Bridge. Newyorský mrakodrap Empire State Building už druhý večer zůstal z piety neosvětlený, Michelangelova socha Davida v centru Florencie oblékla na paži černou smuteční pásku.1114SYD27 FRANCE SHOOTING 1114 11

15.11.2015 08:22 | Lidé se sešli i na londýnském náměstí Trafalgar

V sobotu večer se sešlo několik tisíc lidí na londýnském náměstí Trafalgar, kde přítomní drželi minutu ticha, zazníval ale i zpěv francouzské hymny. Ta byla slyšet i v průvodu asi 6000 lidí, kteří prošli centrem Dublinu. Velmi emotivní chvíli zažili v sobotu rovněž diváci v newyorské opeře, kde Marseillaisu před představením Tosky zazpívala hlavní hvězda večera - tenorista Plácido Domingo.

Lidé se sešli i na londýnském náměstí Trafalgar.

15.11.2015 08:30 | Bratr atentátníka se dobrovolně přihlásil na policii

Starší bratr identifikovaného atentátníka Omara Ismaila Mostefaie se na policii přihlásil dobrovolně.

"Je to šílené, sám jsem byl včera večer v Paříži, viděl jsem, jaký to byl zmatek," řekl v sobotu agentuře AFP předtím, než ho policie umístila do cely předběžného zadržení. Zdůraznil také, že se s bratrem několik let vůbec nestýkal.

15.11.2015 08:45 | Lídři G20 budou debatovat i o konfliktu v Iráku a Sýrii

Summit šéfů vlád a hlav států hospodářsky nejmocnějších zemí světa G20, kteří v sobotu a zítra budou jednat v turecké Antalyi, podle zdrojů agentury AFP zřejmě připraví společné prohlášení reagující na teroristické útoky v Paříži.

Půjde o zvláštní prohlášení, které nebude součástí tradičního závěrečného komuniké summitu, jež obvykle bývá věnováno hospodářským otázkám.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan požaduje, aby lídři letos debatovali o konfliktu v Iráku a v Sýrii. Letovisko Antalya, kde se summit koná, leží několik set kilometrů od syrské hranice.

15.11.2015 08:50 | Policie sleduje více než 11 tisíc lidí kvůli radikalizaci

Francouzské bezpečností složky mají ve své evidenci na 11 000 lidí kvůli riziku radikalizace. Deník Le Figaro píše, že francouzské ministerstvo vnitra má nyní povědomí o více než 520 mladých francouzských občanech či lidech s trvalým pobytem ve Francii, kteří pobývají mezi islamisty. Je mezi nimi 183 žen a 16 nezletilých bojovníků.

15.11.2015 09:03 | AFP: Na pařížském předměstí nalezeno auto teroristů

Na pařížském předměstí bylo nalezeno auto, které použili teroristé při přípravě pátečních atentátů. S odvoláním na policejní zdroje to píše agentura AFP.

15.11.2015 09:06 | AFP: Policie zatkla šest příbuzných identifikovaného pařížského útočníka
15.11.2015 09:25 | Šest útoků za tři minuty - podrobná grafika pátečních atentátů připravená francouzským deníkem Le Figaro
15.11.2015 09:32 | Kolem syrského pasu, jenž byl nalezen na místě atentátů, panují nemalé pochybnosti
15.11.2015 09:34 | Mezi zadrženými je teroristův bratr, otec a švagrová

Nalezené auto teroristů bylo na předměstí Montreuil, upřesnila AFP. Toto auto použili atentátníci, kteří zaútočili ve dvou restauracích na východě Paříže. Mezi šesti zadrženými z okruhu identifikovaného útočníka Omara Ismaila Mostefaie, který střílel v koncertním sále Bataclan a poté se odpálil, je jeho otec, bratr a švagrová.

15.11.2015 09:41 | Policie našla druhé auto teroristů

Vyšetřovatelé našli druhé auto atentátníků východně od Paříže. Podle odhadu kriminalistů to znamená, že jednomu ze tří teroristických komand se podařilo uniknout, informovala v neděli francouzská stanice Europe1.

15.11.2015 09:46 | Atentátníci si auta vyměnili a pokračovali v útěku, možná do Belgie

Stanice Europe1 oznámila, že se v Montreuil našlo druhé auto atentátníků, po němž policie 36 hodin pátrala. Jde o černý Seat Leon, v němž byla zřejmě jedna útočící skupina, která v pátek střílela do hostů v kavárnách a restauracích.

Vyšetřovatelé se domnívají, že tato skupina po útocích vyjela z Paříže a možná ještě vysadila jednoho útočníka na náměstí de la Nation a ten pak odpálil nálože u jedné kavárny. Opuštěný automobil také znamená, že atentátníci si zřejmě auto vyměnili a pokračovali v útěku, možná do Belgie.

15.11.2015 09:57 | Černobílá kresba Eiffelovy věže se stala symbolem solidarity s Francií

Jednoduchá černobílá kresba, která spojuje známý pacifistický symbol se stylizovaným zobrazením Eiffelovy věže, vznikla už v době, kdy se svět v noci z pátku na sobotu postupně dozvídal o hrozivých teroristických útocích v Paříži, a během několika hodin se obrovskou rychlostí rozšířila na internetu.

Teď je symbolem solidarity s Francií a její autor, francouzský grafik Jean Jullien, se vyrovnává s tím, že získal doslova celosvětovou popularitu díky spontánnímu náčrtku, který vznikl za pár sekund. "Moje první reakce byla něco nakreslit a sdílet to," řekl Jullien agentuře AFP. V rozhovoru pro časopis Wired pak podrobně popsal, jak nový symbol sounáležitosti tváří v tvář teroru přesně vznikl.

15.11.2015 10:09 | Školy, Eiffelova věž nebo Disneyland zůstávají i v neděli zavřené

V Paříži zůstávají i v neděli zavřená tržiště a podle rozhodnutí policejní prefektury bude toto opatření trvat až do čtvrka. Do úterka pak zůstávají zavřené brány zábavního parku Disneyland Paris. I v neděli jsou zavřené školy a zařízení pro mládež provozované městem. To platí rovněž pro městská muzea a Eiffelovu věž. V provozu nebudou ani velká kina Gaumont a až do úterka je zavřený kabaret Lido.

Na celý víkend byly zrušeny všechny sportovní podniky, které se měly konat v metropoli. Uzavřena jsou proto sportoviště, ale parky a hřbitovy se dnes otevírají, i když zavřeny budou dříve než obvykle, v 16.00.

15.11.2015 10:16 | Některé francouzské noviny výjimečně vyšly i v neděli

"Smutek a vztek" stojí na titulní straně dnešního speciálního vydání francouzského listu Le Figaro, který vyšel stejně jako Libération výjimečně i v neděli. Oba listy, podobně jako zbytek francouzského tisku reagují na páteční teroristické atentáty, při nichž v Paříži zahynulo na 130 lidí a přes 300 bylo zraněno.

"Jsem Paříž", hlásá Libération, která si vypůjčila pozměněný slogan známý po lednových útocích na redakci Charlie Hebdo. Tehdy se celý svět hlásil k mrtvým karikaturistům heslem Je suis Charlie.

15.11.2015 10:22 | Atentátník Omar Ismail Mostefai byl radikalizován belgickým imámem, tvrdí francouzská média
15.11.2015 10:27 | Úřady dočasně zakázaly používat zábavní pyrotechniku

Úřady v Paříži podle zpravodaje BBC dočasně zakázaly používat zábavní pyrotechniku kvůli riziku falešných poplachů. Zároveň vyzvaly obyvatele metropole, aby se vyvarovali falešných oznámení, neboť tím ohrožují vyšetřování útoků. Lidem také doporučují, aby v co největší míře zůstávali doma.

15.11.2015 10:28 | Reakce státníků na děsivé zprávy

George Bush 11. září 2001 a Francois Hollande 13. listopadu 2015. První se dovídá o útocích na New York, druhý o krveprolití v Paříži.

15.11.2015 10:38 | Nelze kvůli útokům měnit unijní plán na přerozdělení uprchlíků, řekl Juncker

Předseda evropské komise Jean-Claude JunckerPředseda Evropské komise Jean-Claude Juncker pro změnu varoval před srovnáváním běženců a migrantů s teroristy, kteří mají na svědomí útoky v Paříži.

I přes očividné potíže není podle Junckera nutné měnit přístup k unijnímu plánu na přerozdělení žadatelů o azyl mezi členy evropského bloku.

15.11.2015 10:42 | Tusk vyzval k odhodlanosti a rozhodnosti

jarvis_564237bde4b0761265f73931.jpegPředseda Evropské rady Donald Tusk vyzval na summitu zemí G20 všechny představitele států, aby v boji proti terorismu prokázali rozhodnost a odhodlanost. Nutné je podle něj plně spolupracovat například na výměně informací o podezřelých finančních tocích, které mohou souviset s terorismem. Vyslovil se rovněž pro širší spolupráci mezi Západem a Ruskem v boji proti radikálnímu hnutí Islámský stát.

15.11.2015 10:48 | V nalezeném automobilu vyšetřovatelé nalezli otisky prstů a zbraně

V automobilu, který byl odstaven na východním předměstí Paříže, objevila policie zbraně a otisky prstů. Černý vůz značky Seat podle policistů použilo k útěku třetí z vražedných komand, která útočila v pátek ve francouzské metropoli.

15.11.2015 10:49 | Předseda Evropské komise Prodi chce dohodu USA a Ruska o boji proti obchodu s drogami

Někdejší předseda Evropské komise Romano Prodi po událostech v Paříži žádá politickou dohodu mezi Spojenými státy a Ruskem, aby bylo možné vést v Evropě efektivní boj proti obchodu s drogami, zbraněmi a lidmi, neboť právě tato kriminální činnost pomáhá financovat teroristické akce. Varoval také před opakováním reakce na teroristické útoky z 11. září 2001, kdy terčem byly USA. "Totální válka proti nejasnému nepříteli není řešením," vysvětlil Prodi.

15.11.2015 10:58 | Bruselská čtvrt Molenbeek je problematická. Zatýkání a razie nejsou nic výjimečného

Bruselská čtvrť Molenbeek, kam zřejmě vedou stopy atentátníků z Paříže, má pověst problematické části belgické metropole, již obývají přistěhovalci, kteří se nedokázali začlenit do belgické společnosti. Nezaměstnanost zde dosahuje 30 procent a více než čtvrtina z 95 000 tamních obyvatel nemá belgický pas.

Zprávy z Molenbeeku o zatýkání podezřelých z terorismu či o domovních prohlídkách a raziích nejsou nijak výjimečné. Po letošním srpnovém útoku ve vysokorychlostním vlaku Thalys našli kriminalisté rovněž spojitost s touto čtvrtí. V roce 2006 provedla policie v tamním islámském centru v rámci protiteroristického pátrání razii.

15.11.2015 11:04 | I další syrský pas nalezený v Paříži byl zřejmě falešný
15.11.2015 11:05 | Mezi oběťmi je i Němec

Mezi dosavadními 129 oběťmi pátečních teroristických útoků v Paříži je i německý občan. Německé ministerstvo zahraničí prozatím nemůže říct, zda jsou Němci i mezi zraněnými. Podle dosud neoficiálních zpráv zahynuli také dvě Tunisanky, jeden Američan, jeden Švéd, dva Mexičané, jedna Španělska, dva Rumuni, dva Portugalci, jeden Marokánec, dva občané Chile, jeden Brit, tři Belgičané a jeden Alžířan.

15.11.2015 11:07 | Německý tisk mluví o zapojení Německa do boje proti IS

Islámský stát má nyní okolo třiceti tisíc bojovníků a ovládá rozsáhlá území v Sýrii a v Iráku (na snímku jeho bojovníci v syrském městě Rakká).Německo by se po útocích v Paříži mělo připojit k Francii v boji proti teroristické organizaci IS, pokud chce skutečně ochránit evropskou bezpečnost. V komentářích to uvádí několik hlavních německých deníků. Média ale zároveň upozorňují, že se společnost nyní nesmí obracet proti běžencům, protože ti utíkají před stejnými událostmi, k jakým došlo ve francouzské metropoli.

"Francie dosud byla v Evropě ve své válce proti teroru téměř osamocená. Po útocích vyvstává otázka, zda by vyjádření solidarity od evropských partnerů neměla jít dál než jen ke slovním vyjádřením," uvádí deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. "Po útocích z 11. září 2001 se Německo rozhodlo, že musí svou bezpečnost bránit i pod Hindúkušem. Nyní si musí položit otázku, zda není nutné bránit bezpečnost Evropy na syrské půdě - po boku Francie," napsal list.

15.11.2015 11:10 | Podle jednoho z nalezených pasů měl jeho držitel v říjnu vstoupit do Srbska a požádat o azyl

Držitel syrského pasu, který francouzská policie nalezla u jednoho z těl atentátníků, vstoupil na území Srbska 7. října a zároveň zde požádal o azyl. Oznámilo to srbské ministerstvo vnitra. Podle Atén byl zmíněný migrant zaregistrován v Řecku na počátku října.

15.11.2015 11:22 | Obama: Zabíjení lidí na základě překroucené ideologie je útokem proti civilizovanému světu

Barack ObamaZabíjení nevinných lidí v Paříži na základě pokroucené ideologie bylo podle amerického prezidenta Baracka Obamy útokem proti civilizovanému světu. Obama na konferenci G20 také prohlásil, že Spojené státy s Francií soucítí a pomohou jí s pátráním po strůjcích teroristického útoku. USA podle šéfa Bílého domu zůstanou v řešení uprchlické krize po boku Turecka a Evropy.

15.11.2015 11:25 | Zatýkání v belgickém Molenbeeku

Britská stanice Channel 4 News zveřejnila video ze sobotního zatýkání v belgickém Molenbeeku. V rukou policie tam skončili tři občané Francie.

15.11.2015 11:26 | Francouzská policie zatkla celkem sedm lidí z okolí identifikovaného teroristy
15.11.2015 11:29 | Juncker: Teroristé a uprchlíci jsou dvě různé kategorie lidí. Nelze je směšovat.

"Neměli bychom směšovat dvě různé kategorie lidí přicházejících do Evropy," řekl Juncker na tiskové konferenci. "Ten, kdo je zodpovědný za útoky v Paříži… je zločinec, a ne uprchlík nebo žadatel o azyl," doplnil předseda EK v souvislosti se zatím prvním identifikovaným útočníkem, kterým byl 29letý Francouz.

15.11.2015 11:30 | Stánek pomáhající uprchlíkům na hlavním nádraží kvůli bezpečnosti přes víkend neotřevřel

V sobotu zmizel z pražského Wilsonova nádraží stánek pomáhající uprchlíkům Hlavák. "V pomoci uprchlíkům na hlavním nádraží samozřejmě pokračujeme, pouze víkendová služba se z důvodu bezpečnosti uprchlíků a dobrovolníků rozhodla stánek nepostavit. Iniciativa Hlavák je i nadále přítomna a dnes se také u nádraží zúčastníme 120 vteřin ticha za oběti teroristických útoků," řekla reportérce HN Monika Horáková, zakladatelka iniciativy.

15.11.2015 11:34 | Anne Applebaumová: Evropa nyní potřebuje obnovit bezpečnost a stabilitu

I novinářka a spisovatelka Anne Applebaumová si myslí, že přijímání uprchlíků a útoky v Paříži spolu nesouvisí. "Lidé, kteří přešli hory nebo se přeplavili přes Středozemní moře, nepřijeli do Francie a okamžitě se neproměnili v ozbrojené teroristické zabijáky," píše Applebaumová v komentáři pro Washington Post. Podle ní Evropa nyní potřebuje obnovit bezpečnost a stabilitu. 

15.11.2015 11:41 | Francouzská policie upřesnila, že v opuštěném autě na předměstí Paříže našla několik samopalů Kalašnikov
15.11.2015 11:41 | Drtivá většina teroristických útoků se odehrává v několika málo zemích planety. Například v roce 2013 bylo 80 procent obětí teroru v pěti státech
15.11.2015 11:47 | Francie zatím nepožádala NATO o pomoc

Francie podle NATO prozatím Severoatlantickou alianci nepožádala o krizové jednání. Článek čtyři Washingtonské smlouvy umožňuje společné konzultace v případě, že kterákoliv z členských zemí NATO cítí ohrožení své územní celistvosti, politické nezávislosti či bezpečnosti. Článek pět pak útok na jednoho člena NATO považuje za útok na všechny.

15.11.2015 11:48 | "Z Paříže s láskou." Vzkaz na bombách, které USA v čele mezinárodní koalice shazují na pozice Islámského státu
15.11.2015 11:51 | Na útoky reagují i karikaturisté:
15.11.2015 11:53 | Francouzské velvyslanectví v Praze nabízí lidem kondolenční knihu

Francouzské velvyslanectví v Praze v neděli a v dalších dnech nabízí lidem možnost zapsat do knihy své kondolence v souvislosti s pátečními teroristickými útoky v Paříži. "Velvyslanectví bude otevřeno do 14.00, přijít může kdokoliv," uvedla mluvčí ambasády Corinne Pereiraová. Stovky lidí již v sobotu zapalovaly u velvyslanectví svíčky a pokládaly květiny. Kondolenční kniha bude podle velvyslanectví lidem k dispozici i v pondělí a úterý.

CR FRANCIE TERORISMUS PIETNI 9 504

15.11.2015 12:06 | Fico: Útoky v Paříži potvrzují bezpečnostní rizika spojená s přílivem migrantů

jarvis_560d4f9fe4b027785f718fbe.jpegÚtoky v Paříži podle slovenského premiéra Roberta Fica potvrzují bezpečnostní rizika spojená s přílivem migrantů. Řekl, že nejméně dva útočníci byli migranti. Slovenský premiér je hlasitým kritikem příjímání běženců a jejich přemístění na Slovensko v rámci unijního plánu odmítá.

15.11.2015 12:11 | Počet zadržených lidí z okolí Omara Mostefaie se rozšířil na sedm

Ve vazbě je momentálně sedm lidí z okolí atentátníka Omara Mostefaie, upřesnil pařížský prokurátor Francois Molins.

Mostefai, který žil na pařížském předměstí Courcouronnes, byl jedním z mužů, kteří spáchali sebevražedný atentát namířený proti návštěvníkům rockového koncertu v centru Bataclan. Policejní zdroj řekl agentuře AFP, že prvořadým úkolem policie je nyní identifikovat i ostatní atentátníky. Policisté pak budou zjišťovat, zda útočníci měli komplice.

15.11.2015 12:22 | Sobotka: EU v počátcích krize nebyla schopná zdůrazňovat bezpečnostní otázky

Český premiér Bohuslav SobotkaEvropská unie podle premiéra Bohuslava Sobotky nebyla schopná v počátku uprchlické krize zdůrazňovat bezpečnostní otázky.

"Musíme pomáhat lidem v nouzi (...) a v současné době musíme myslet také na vlastní bezpečnost," řekl Sobotka v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Podle českého premiéra je nezbytné zajistit bezpečnost vnějších hranic schengenského prostoru volného cestování.

15.11.2015 12:22 | Sarkozy žádá o odložení klimatické konference OSN

Nicolas SarkozyŠéf opozičních francouzských Republikánů a někdejší francouzský prezident Nicolas Sarkozy chce podle informací AFP žádat o několikaměsíční odklad klimatické konference OSN. Ta v Paříži začne 30. listopadu. Francouzská vláda po teroristických útocích oznámila, že o odkladu neuvažuje, výrazně ale zpřísní bezpečnostní opatření. Klimatické konference se má v úvodní den zúčastnit na 200 zástupců států z celého světa včetně českého premiéra Bohuslava Sobotky.

15.11.2015 12:32 | Po pátečních atentátech v Paříži se prozatím podařilo identifikovat 103 těl. Oznámil to úřad francouzského premiéra Manuela Vallse
15.11.2015 12:46 | Omar Mostefai byl celkem osmkrát odsouzen za menší delikty

Devětadvacetiletý Francouz Omar Ismail Mostefai z pařížského předměstí Courcouronnes, který byl podle otisku prstů identifikován jako první z atentátníků a který se zúčastnil útoku na koncertní síň Bataclan, podle franouzských médií dlouhá léta věnoval drobné kriminalitě. Jeho trestní rejstřík z let 2004 až 2008 ukazuje, že byl osmkrát odsouzen za menší delikty. Až později se vlivem své postupné radikalizace dostal na takzvaný S-seznam, na nějž jsou zařazováni podezřelí, kteří by mohli představovat hrozbu pro národní bezpečnost. Mostefai údajně často navštěvoval mešitu v Lucé jihozápadně od Paříže. Vyšetřovatelé ověřují informaci, že v roce 2014 pobýval v Sýrii.

15.11.2015 12:47 | Obchod v Polsku lákal na nákup nevhodným sloganem

Pobouření v nákupním centru Pestka v Poznani na západě Polska vyvolal obchod s oblečením Paris, který lákal na výprodej plakáty s heslem Bombový víkend, informuje polský list Gazeta Wyborcza.

Prodejna upozornění na nevhodnost plakátů s bombami po teroristických útocích v Paříž nejprve ignorovala, ale nakonec kontroverzní nápisy sundala. "Byla to výjimečně smolná shoda okolností. Kampaň jsme dávno připravovali, plakáty byly hotové týden," hájila se majitelka obchodu.

15.11.2015 13:01 | Británie má připravený systém nasazení armády v případě teroristických útoků

Británie má v případě velkých teroristických útoků připravený systém nasazení armády, která bude vypomáhat policii. Prohlásila to briská ministryně vnitra Theresa Mayová. Zároveň odmítla komentovat zprávu listu The Sunday Times o tom, že zvláštní protiteroristická jednotka elitních oddílů SAS byla letecky přesunuta ze své základny v Herefordu vzdáleném asi 220 kilometrů od Londýna na northoltské letiště RAF v blízkosti metropole.

15.11.2015 13:02 | Sobotka: Útoky v Paříži zvýší tlak na Rusko a USA, aby došly k řešení v Sýrii

SobotkaAby se vyřešily současné potíže s migrací a takzvaným Islámským státem, je podle Sobotky potřeba rychle dokončit domluvu s Tureckem, které by mohlo migrační toky kontrolovat. Dále je nutné dokončit rozhovory mocností se Sýrií, které by měly vést ke konci tamního konfliktu. Sobotka poznamenal, že atentáty v Paříži vytvoří mnohem větší tlak na Rusko a USA, aby se na nějakém řešení v Sýrii domluvily. Dalším nutným krokem podle premiéra bude lepší ostraha vnější schengenské hranice vytvořením společné evropské pohraniční a pobřežní stráže a zintenzivnění a lepší koordinace boje proti takzvanému Islámskému státu.

15.11.2015 13:04 | Egyptský pas patřil jedné z obětí

Egyptský pas, nalezený po explozi před stadionem Stade de France a původně spojován s atentátníky, patřil jedné z obětí. Informoval o tom egyptský velvyslanec Iháb Badáví. Fotbalový fanoušek Valíd Abdel-Razzak podle něj byl při útoku vážně zraněn.

15.11.2015 13:12 | Radikální skupiny mají dostatek lidí ochotných k sebevražedným akcím

Radikální skupiny v Sýrii a Iráku mají dostatek lidí ochotných k sebevražedným akcím, řekl v rozhovoru s listem Libération na téma obraz atentátníka sociolog Farhad Khosrokhavar. V západních zemích tito dobrovolníci pocházejí z velmi malých skupinek stejně smýšlejících lidí. Vůdci těchto skupin aspoň krátce odjedou k výcviku do ciziny, kde se naučí zabíjet. "Když je člověk připraven zabít, je také připraven zemřít. To platilo pro fanatiky za komunismu i nacismu," řekl Khosrokhavar. Většina atentátníků pochází z rozvrácených rodin, často mají za sebou pobyt ve vězení a nachází smysl života v radikálním islámu.

15.11.2015 13:16 | Francouzi volají po mimořádné schůzi unijních ministrů vnitra

Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve prohlásil, že je třeba svolat mimořádnou schůzku unijních ministrů vnitra. Měla by se konat 20. listopadu a jednat by se na ní mělo o posílení boje proti terorismuu. "Boj proti terorismu musí být dále posílen na všech úrovních, na evropské i mezinárodní," uvádí se v prohlášení ministerstva.

15.11.2015 13:19 | Země G20 se shodly na zpřísnění hraničních kontrol
15.11.2015 13:20 | Papež František: Používání jména Božího k ospravedlnění násilí a nenávisti je rouháním

Papež František se ve svém projevu v centrále OSN v New Yorku věnoval uprchlické krizi i světovým konfliktům.Používání jména Božího k ospravedlnění násilí je podle papeže Františka svatokrádež. "Chci důrazně zopakovat, že cesta násilí a nenávisti nevyřeší problémy lidstva. A používání jména Božího k ospravedlnění této cesty je rouháním," řekl papež poutníkům, kteří se dnes shromáždili na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu. Papež také řekl, že dílo atentátníků z Paříže šokuje a vyvolává otázky o tom, jak srdce člověka vůbec může naplánovat a spáchat tak ohavný čin. František ve svém prvním veřejném projevu po pátečních teroristických útocích ve Francii vyzval ostatní, aby se s ním modlili za oběti masakru.

15.11.2015 13:29 | Ve francouzské metropoli panují mimořádná bezpečnostní opatření

Úřady doporučily lidem, aby - pokud možno - nevycházeli ven. Například v metru je tak, zřejmě s nadászkou, více policistů než cestujících.

15.11.2015 13:38 | Papež poutníkům na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu řekl, že omlouvat teroristické útoky jménem Boha je rouhačství a svatokrádeží

Papež poutníkům na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu řekl, že omlouvat teroristické útoky jménem boha je rouhačství a svatokrádeží.

15.11.2015 13:53 | Jeden z atentátníků byl nalezen živý, zemřel cestou do nemocnice

Jeden z atentátníků byl podle francouzského magazínu Le Point u stadionu Stade de France nalezen živý, zemřel cestou do nemocnice. Identifikován byl jako 27letý Valíd Abdar Rázak původem z Egypta.

15.11.2015 13:54 | Unijní ministři vnitra a spravedlnosti se sejdou na mimořádné schůzi 20. listopadu

Lucembursko jako současná předsednická země EU svolala na žádost Francie na 20. listopad mimořádnou schůzku ministrů vnitra a spravedlnosti. K uspořádání schůzky vyzval francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve. "Tváří v tvář barbarství a terorismu stojí Evropa po boku Francie," uvedlo lucemburské předsednictví v prohlášení.

15.11.2015 13:56 | Použití sebevražedných vest může ukazovat na změnu taktiky Islámského státu

Bezpečnostní experti se obávají, že použití sebevražedných vest během pátečních útoků může znamenat změnu taktiky Islámského státu. "Sebevražedné vesty vyžadují muniční experty. Výroba spolehlivé a účinné výbušniny není něco, co zvládne každý," řekl agentuře AFP bývalý šéf tajné služby.

Vesty se stejným druhem výbušniny - peroxidem acetonu (TATP) - na sobě mělo sedm teroristů. "Ty vesty si nepřivezli ze Sýrie. Čím více těmito věcmi třesete, tím více riskujete. Je velmi pravděpodobné, že ve Francii či Evropě je jeden nebo několik chlapíků, kteří se vrátili z oblastí kontrolovaných džihádisty a kteří to umí."

15.11.2015 13:58 | V bruselském Molenbeeku policie zatkla pět lidí

Během protiteroristické razie v bruselské čtvrti Molenbeek bylo zadrženo pět lidí. "Předpokládá se, že se jednalo i o jednu síť," řekla starostka této městské části Françoise Schepmansová. Bližší podrobnosti nicméně neuvedla. Právě do problematického Molenbeeku vedou podle vyšetřovatelů stopy atentátníků.

15.11.2015 14:12 | Vůz, který byl nalezen v Paříži a atentátníci ho podle policie použili pro útok, pochází z belgické půjčovny
15.11.2015 14:12 | Egyptské velvyslanectví vyvrací informaci o egyptském teroristovi

Egypťan Valíd Abdar Rázak, který byl podle dřívějších informací francouzského magazínu Le Point identifikován jako jeden z atentátníků u stadionu Stade de France, byl fotbalovým fanouškem a jednou z obětí. Oznámilo to egyptské velvyslanectví v Paříži s tím, že proti Rázakovi nemíří žádná obvinění. Velvyslanectví rovněž připomnělo, že jeho egyptský pas nalezený na místě byl spojován s teroristy.

15.11.2015 14:14 | Netanjahu: Svět musí tváří v tvář hrozbě Islámského státu spojit své síly

Benjamin NetanjahuIzraelský premiér Benjamin Netanjahu v reakci na teroristické útoky v Paříži vyzval svět, aby se kvůli hrozbě radikálního hnutí Islámský stát probudil. "V Izraeli stejně jako ve Francii je teror terorem. (...) To, co za ním stojí, je radikální islám," řekl Netanjahu s tím, že svět musí tváří v tvář této hrozbě spojit své síly. Izraelský premiér je také toho názoru, že svět musí odsoudit palestinské útoky proti Izraelcům stejně, jako to dělá u útoků kdekoliv na světě. Dále vyzval palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse, který masakr v Paříži odsoudil, aby se vyslovil proti útokům na Izraelce.

15.11.2015 14:19 | Evakuaci na londýnském letišti Gatwick zavinila vzduchovka a nůž

Francouz, který v sobotu zburcoval londýnské letiště Gatwick, byl nakonec obviněn z držení vzduchovky a nože. Oznámila to dnes britská média s odvoláním na policii. Jednačtyřicetiletý nezaměstnaný Jerome Chauris z Vendôme má v pondělí předstoupit před soud.

15.11.2015 14:33 | Srbský bulvár zveřejnil údajnou fotografii teroristy

Srbský bulvár Blic tvrdí, že jeden z pařížských atentátníků prošel Srbskem s pasem na jméno Ahmed Almuhamed. A zveřejnil i fotografii, jejíž autenticita ovšem nemohla být ověřena.

Na místech krveprolití byly objeveny dva syrské pasy, o jejich pravosti se ale vedou debaty. Podle řeckých úřadů muži prošli zemí začátkem října, a to přes ostrov Leros. Podle všeho byly doklady falešné - vyrobené v Turecku.

15.11.2015 14:35 | Média spekulují o spojitosti nalezených syrských pasů a teroristů

Rovněž televize CNN - s odkazem na francouzského senátora - uvedla, že syrský pas nalezený v Paříži zřejmě patří atentátníkovi, který vstoupil na začátku října na řecký ostrov Leros a požádal o azyl. Oficiálně to ale Paříž zatím nepotvrdila.

List Guardian vyzývá k opatrnosti při spojování útoku s uprchlickou krizí. Považuje za zvláštní, že by si terorista, jdoucí na sebevražednou misi, bral pas.

15.11.2015 14:36 | Bavorská CSU vyzvala spolkovou kancléřku Angelu Merkelovou, aby vláda zpřísnila kontroly běženců přicházejících do země
15.11.2015 14:37 | Belgická policie oznámila, že v souvislosti s atentáty ve Francii zadržela sedm lidí
15.11.2015 14:37 | Německý tisk: Země by se měla připojit k Francii v boji proti IS

Německo by se po útocích v Paříži mělo připojit k Francii v boji proti teroristické organizaci IS, pokud chce skutečně ochránit evropskou bezpečnost. V komentářích to uvádí několik hlavních německých deníků. Média ale zároveň upozorňují, že se společnost nyní nesmí obracet proti běžencům, protože ti utíkají před stejnými událostmi, k jakým došlo ve francouzské metropoli.

15.11.2015 14:42 | Podle Putina je příliš brzy, aby se mluvilo o sblížení se Západem

Prezident Vladimír Putin odpovídá na dotazy v přímém přenosu."Soucítíme s oběťmi, ale vždy vystupujeme pro spojení sil, abychom účinně bojovali s teroristickou hrozbou. Samozřejmě je při tom nezbytné postupovat v souladu s Chartou OSN, opírat se o normy mezinárodního práva a respektovat svrchovaná práva a zákonné zájmy každého státu," řekl ruský prezident Vladimir Putin během neformální schůzky vůdců zemí BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika).

"Je příliš brzy, abychom mluvili (o sblížení se Západem)," řekl však novinářům Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.

15.11.2015 14:45 | Nejméně dva atentátníci pocházeli z Bruselu, tvrdí belgická televize RTBF

Nejméně dva z atentátníků, kteří mají na svědomí 129 mrtvých v Paříži, pocházeli z Bruselu. Informovala o tom belgická veřejnoprávní stanice RTBF.

15.11.2015 14:50 | Prokuratura potvrdila belgickou národnost u dvojice útočníků

Belgická prokuratura potvrdila, že dvojice útočníků z Paříže pocházela z Bruselu. Média již dříve oznámila, že stopy vyšetřování vedou do problematické bruselské čtvrti Molenbeek.

15.11.2015 15:02 | Fotbalisté klubů Portsmouth a AFC Wimbledon před začátkem zápasu uctili oběti pařížských útoků

Fotbalisté před začátkem zápasu uctili oběti pařížských útoků.

15.11.2015 15:17 | V autě na předměstí Montreuil byly tři automatické zbraně

V autě nalezeném na pařížském předměstí Montreuil podle francouzských médií objevila policie tři automatické zbraně, pět plných a jedenáct prázdných zásobníků. Toto auto používala druhá skupina atentátníků.

15.11.2015 15:26 | CBS News: Nalezený syrský pas je falešný

Americká stanice CBS News tvrdí, že syrský pas, který byl nalezen poblíž těla jednoho z atentátníků na stadionu Stade de France, byl asi falešný. Jeho číslo neodpovídá číslům dokumentů vydávaných v Sýrii a neodpovídá ani fotografie.

Srbské ministerstvo vnitra nicméně tvrdí, že osoba, která se prokazovala nalezeným pasem, dorazila 7. října do Srbska přechodem Preševo a požádala o azyl.

15.11.2015 15:31 | Zadržený muž z Černé Hory odmítá spolupracovat

Z Německa přišla zpráva, že muž z Černé Hory zatčený v Bavorsku s výbušninami a zbraněmi v autě nechce spolupracovat s vyšetřovateli. Měl v autě také jednu pařížskou adresu, ale k tomu řekl, že se tam chystal navštívit Eiffelovu věž. Ke zbraním stejně jako i k útokům odmítl vypovídat.

Muž byl v Německu zadržen týden před útoky v autě na dálnici ze Salcburku do Mnichova. V autě měl profesionálně vytvořenou skrýš, ve které bylo několik střelných zbraní, velké množství střeliva a výbušniny, mimo jiné i trubice s 200 gramy TNT.

15.11.2015 15:48 | Aktuálně.cz: Z Belgie odjely do Sýrie přes tři stovky radikálů

Z Belgie zamířily do Sýrie více než tři stovky radikálů. V poměru k celkovému počtu obyvatel je tak na tom Belgie v Evropě nejhůře.

Parlamentní studie uvádí, že zhruba každý pátý francouzský muslim, který se vydal do Sýrie bojovat, je konvertita. Tedy že k islámu přestoupil v mládí či dospělosti a dříve či později vstřebal jeho radikální, džihádistickou verzi, píše Martin Novák na Aktuálně.cz.

15.11.2015 15:53 | USA a Francie zintenzivní útoky proti IS

USA a Francie v následujících dnech zintenzivní údery proti Islámskému státu v Sýrii a Iráku, píše Reuters.

15.11.2015 16:08 | Policie hledá ještě jednoho muže

Francouzská televize BFMTV uvedla, že policie pátrá ještě po jednom podezřelém. Jde o muže, který si půjčil automobil Volkswagen.

15.11.2015 16:12 | Shrnutí belgického prokurátora

Belgický prokurátor odpoledne shrnul informace z vyšetřování, novinky ale podle agentury Reuters nepřinesl: Do atentátů v Paříži byla zapojena dvojice Francouzů, která žila v Bruselu.

Belgická prokuratura také uvedla, že při raziích v belgické metropoli bylo zadrženo sedm lidí. Vyšetřovatelé prý prověřují, zda tito zadržení mají spojitost s pátečními teroristickými útoky ve francouzské metropoli.

15.11.2015 16:20 | Tady policie našla černý Seat
15.11.2015 16:26 | Ve Varšavě byl zatčen Polák údajně napojený na teroristy

Na varšavském letišti byl v neděli po vyhoštění z Norska zatčen třiadvacetiletý Polák podezřelý z napojení na teroristy. Podle nepotvrzených informací jde o konvertitu k islámu, jenž bojoval v Sýrii za Islámský stát (IS), informovala agentura DPA.

Mluvčí polské Agentury vnitřní bezpečnosti Maciej Karczyński nicméně agentuře AP řekl, že zatčení nemá souvislost s pátečními teroristickými útoky v Paříži.

15.11.2015 16:35 | Muslimské organizace se distancují od útoků
15.11.2015 16:40 | Závodníci formule 1 vyjádřili před závodem v brazilském Sao Paulu solidaritu s Pařížany

Závodníci formule 1 vyjádřili před závodem v brazilském Sao Paulu solidaritu s Pařížany.

15.11.2015 16:47 | Útoky vyšetřují Francouzi a Belgičané společně

Podle belgických zdrojů bude útoky vyšetřovat společný francouzsko-belgický tým a francouzští vyšetřovatelé už dorazili do Bruselu. 

Tři z atentátníků byli Francouzi a dva z nich žili v Bruselu. Jeden žil v bruselské čtvrti Molenbeek považované za centrum náboženských extremistů, kteří se připojují k radikálům v Sýrii.

15.11.2015 16:53 | Mark Zuckerberg: Proč jsme nenabídli službu Safety Check i v souvislosti s Bejrútem

"Až do včerejška jsme nabízeli Safety Check v souvislosti s přírodními pohromami. Plánujeme rozšířit funkci i na jiné katastrofy," uvedl Mark Zuckerberg na svém účtu. Funkce by do budoucna měla být dostupná i pro uživatele například na Blízkém východě.

Funkce Safety Check, která se na sociální síti objevila o víkendu v souvislosti s pařížskými útoky, umožňuje lidem dát na Facebooku najevo, že se nachází v oblasti, kterou postihla katastrofa - sami jsou ale v pořádku.

15.11.2015 17:02 | Helsinki: Finové různého náboženského vyznání se společně prošli Helsinkami a u francouzské ambasády uctili oběti pařížských útoků

Lidé různého náboženského vyznání se společně prošli Helsinkami k tamní francouzské ambasádě, aby uctili oběti pařížských útoků.

15.11.2015 17:08 | Sejdou se ministři vnitra Francie a Belgie

V Paříži se okolo 17. hodiny sejdou ministři vnitra Francie a Belgie Bernard Cazeneuve a Jan Jambon, aby spolu projednali aktuální výsledky vyšetřování. Po schůzce je naplánována společná tisková konference.

15.11.2015 17:13 | Zemřela také Italka

Při teroristických útocích v Paříži zahynula také 28letá Italka Valeria Solesinová z Benátek, čímž se počet států, jehož občané při atentátech zemřeli, rozšířil nejméně na čtrnáct.

15.11.2015 17:22 | Senátor Mezian: Situaci musíme řešit v Sýrii

Senátor ČSSD Hassan Mezian, který pochází ze Sýrie a v Česku žije od 60. let, uvedl, že je nutno řešit situaci přímo v Sýrii - diplomaticky i vojensky.

"Válka tam trvá pět let a tam jsou jedny z hlavních počátků současné krize, kterou naplno pociťuje i Evropa," míní. Islámský stát označil za zločineckou organizaci a vyzval k jeho zničení.

15.11.2015 17:25 | Mezi útočníky jsou i bratři

Za útoky stojí nejspíš i bratři. Podle agentury AFP policie zadržela dva z nich v Belgii, jednoho z nich ale po výslechu propustila. Třetího, který si pronajal Volkswagen Polo nalezený na předměstí Paříže, stále hledá belgická i francouzská policie.

15.11.2015 17:28 | Obama a Putin se shodli na nutnosti vyjednávat v Sýrii o příměří, zapojit se má OSN
15.11.2015 17:40 | Evropské 11. září

"Pro Evropu to je nové 11. září," prohlásil bulharský premiér Bojko Borisov o atentátech v Paříži s odkazem na teroristické útoky na USA z roku 2001.

Dodal, že Evropská unie, jejíž je Bulharsko členem, by měla přehodnotit svůj přístup k ochraně hranic. "Každé kino, každá cukrárna jsou možným cílem. Doufám, že Evropa zvolí novou (hraniční) politiku," řekl Borisov. Bulharsko v sobotu zpřísnilo ostrahu svých hranic.

15.11.2015 17:45 | Islámská nadace v Praze: Demokracii nesmí zničit žádní radikálové

Islámská nadace v Praze na svém webu uvedla, že svobodu a demokracii nesmí zničit žádní radikálové, ať už islámští, nebo krajně pravicoví.

"Muslimové vnímají Českou republiku jako svoji vlast a cítí se být její součástí. Velká část muslimů zde žije desetiletí, založili rodiny a své děti vychovávají v duchu evropských hodnot. Proto doufáme, že v České republice nebudou sílit protiislámské a xenofobní nálady," sdělila.

15.11.2015 17:45 | Gauck: Teroristé cílí na otevřenou společnost

Teroristé v Paříži se uchýlili k novému způsobu vedení války, jehož cílem je zasáhnout otevřené společnosti kdekoliv na světě. Řekl to německý prezident Joachim Gauck ve svém projevu k dnešnímu Dni národního smutku, kterým si Německo připomíná oběti válek a útlaku z celého světa.

"Skloníme hlavy nad mrtvými, ale nikdy se nesehneme před terorem," prohlásil Gauck s tím, že teroristé by si toto měli uvědomit, neboť demokratické společenství je silnější než to, které spojuje nenávist.

 

15.11.2015 17:48 | Hollance chce prodloužit výjimečný stav na tři měsíce

Francouzský prezident Francois Hollande hodlá prodloužit výjimečný stav na tři měsíce. Podle informací serveru Le Figaro ve středu představí zákon, který by to měl umožnit. Francie tak bude muset změnit zákon z roku 1955.

Výjimečný stav v praxi znamená, že bezpečnostní složky jsou v nejvyšší pohotovosti. Úřady získávají celou řadu posílených pravomocí, mohou například omezit pohyb osob či třeba zavést zákaz nočního vycházení.

Francouzská policie identifikovala druhého útočníka z koncertní síně Bataclan. Údajně je to jeden z bratrů, kteří se do útoků zapojili. Druhého bratra už prý belgická policie po výslechu propustila, píše Le Figaro. Osud třetího je prozatím nejasný.

Atentáty byly připraveny v zahraničí. Útočníci měli komplice ve Francii, potvrdil francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve. "Velká část útočníků nebyla francouzským úřadům známa," dodal.

15.11.2015 17:50 | Francie truchlí, na školách budou psychologové

Francouzské školy a univerzity se otevřou v pondělí. V poledne si celá Francie připomene atentáty minutou ticha. Školní výlety se nemají pořádat až do 22. listopadu a ve školách všech typů budou k dispozici psychologové.

15.11.2015 17:57 | Ve Vídni zazněla Marseillaisa

Demonstraci proti teroristickým útokům pořádala před francouzskou ambasádou ve Vídni organizace Students for Liberty. Protest byl proti vraždám a barbarství a na podporu všech zraněných či jinak zasažených krvavými událostmi z pátečního večera. Události se zúčastnilo podle odhadů organizátorů okolo tisíce lidí.

"Zpívali jsme Marseillaisu a byl to báječný pocit. Nadchlo mě, když jsem viděl, kolik lidí je znepokojených událostmi v Paříži," řekl jeden z organizátorů, Francouz Eric Rucklin.

Demonstrace proti teroristickým útokům ve Vídni.

15.11.2015 18:06 | Irácký ministr al-Džafarí: Podle našich informací mohlo k útokům ve Francii dojít

Irácký ministr zahraničí Ibrahím al-Džafarí uvedl, že irácké tajné služby měly k dispozici informace, které naznačovaly, že by v zemích jako Francie, Spojené státy nebo Írán mohlo dojít k teroristickým útokům.

"Informace jsme se zeměmi sdíleli," uvedl. Ačkoliv ministr nepřipomněl, že za útoky stál Islámský stát, zdůraznil, že útoky z posledních dní ve Francii, Egyptě a Libanonu ukazují, že IS je globální bezpečnostní hrozbou, proti které mají státy společně zasáhnout.

15.11.2015 18:12 | Sobotka v pondělí vyhodnotí bezpečnostní situaci
15.11.2015 18:20 | Německou obětí je muž z Mnichova

Německou obětí teroristických útoků v Paříži je 28letý muž původem z Mnichova, který dlouhodobě žil ve francouzské metropoli. Teroristé Němce zabili v jedné z kaváren.

Stále není jasné, zda mezi asi 25 dosud neidentifikovanými oběťmi jsou další Němci.

15.11.2015 18:27 | Minutu ticha držel i Djokovič

Tenisový Turnaj mistrů v Londýně uctil oběti teroristických útoků v Paříži minutou ticha. Pieta se uskutečnila před utkáním světové jedničky Novaka Djokoviče ze Srbska s Japoncem Keiem Nišikorim.

Minuta ticha před utkáním Djokoviče.

15.11.2015 18:34 | V Notre Dame uctívají památku obětí. Na BBC můžete ceremoniál sledovat on-line
15.11.2015 18:40 | Merkelová: Jsme silnější než terorismus

Německá kancléřka Angela Merkelová po jednání států G20 řekla, že je Německo připraveno čelit jakýmkoliv hrozbám.

"Vysíláme silný signál, že jsme silnější něž jakákoliv forma terorismu," uvedla.

15.11.2015 18:49 | Policie zasahuje na místě, kde si lidé připomínají oběti útoků. Byla slyšet střelba

Zprávu potvrzuje i zpravodaj Lidových novin:

15.11.2015 18:52 | Stovky lidí utíkají z pařížského náměstí

Lidé urychleně opouští pařížské Place de la Republique, tvrdí agentura Reuters.

15.11.2015 18:58 | CNN: Lidé v panice utíkali od památníku, nyní je tam klid
15.11.2015 19:08 | Záznam z pařížského památníku. Podle některých zpráv šlo o planý poplach
15.11.2015 19:13 | AP: Lidé podle policie zpanikařili, když uslyšeli dělobuchy

Podle zpravodaje BBC Marka Mardella si lidé předávali zprávu, že na místě je muž se zbraní. Byl to ale jen planý poplach.

15.11.2015 19:24 | Muž na snímku se zřejmě podílel na útocích, nyní je na útěku

Francouzská policie vyhlásila pátrání po údajném komplici teroristů, 26letém bruselském rodákovi Salahu Abdeslamovi a zveřejnila jeho fotografii.

15.11.2015 19:30 | Počet pařížských obětí stoupl na 132 mrtvých, tři lidí podlehli těžkým zraněním
15.11.2015 19:40 | Lidé z detenčního centra přerušili hladovku, aby odsoudili teroristické útoky a uctili utrpení Evropanů

Uprchlíci z detenčního zařízení v Drahonicích na Lounsku odsoudili teroristické útoky v Paříži. Z úcty k utrpení Evropanů prý přerušili svou hladovku. Jejich prohlášení poskytla Marie Heřmanová, mluvčí dobrovolníků, kteří s uprchlíky spolupracují.

Hladovku zahájili v úterý kvůli obavám z deportace z Česka čtyři desítky běženců, převážně Iráčanů.

"My, uprchlíci zadržovaní v detenčním zařízení v Drahonicích, tvrdě odsuzujeme zločinný a zbabělý čin, který vykonala zločinná skupina, která sebe sama nazývá Islámský stát," uvedli migranti v prohlášení a vyjádřili svou soustrast obětem.

Zraněným přejí rychlé uzdravení. "I my jsme byli terorizováni zločiny stejné skupiny ve své zemi a to je důvodem našeho útěku do bezpečí a míru v zemích svobody a demokracie," stojí v prohlášení.

"Zároveň oznamujeme přerušení naší hladovky v soucitu s rodinami obětí, zraněnými a z respektu k jejich bolesti," uvedli migranti v prohlášení.

15.11.2015 20:02 | Lidé před katedrálou Notre Dame, kde se slouží mše za oběti útoků

Lidé před katedrálou Notre Dame, kde se slouží mše za oběti útoků.

15.11.2015 20:09 | Sobotka: Lidé, kteří přijdou do Česka, mají projít bezpečnostní prověrkou

Premiér Bohuslav Sobotka v Českém rozhlasu uvedl, že by lidé, kteří přijdou do Česka, měli projít bezpečnostní prověrkou. Sobotka to uvedl v reakci na informace, že dva z útočníků měli padělané syrské pasy a přinejmenším jeden údajně přišel mezi uprchlíky přes Srbsko.

"Chceme u všech lidí, kteří eventuálně přijdou do České republiky v rámci přesídlování nebo relokace, udělat bezpečnostní prověrku a chceme mít právo veta, abychom eventuálně některé tyto uchazeče mohli odmítnout právě z bezpečnostních důvodů," uvedl Sobotka.

15.11.2015 20:13 | Turci zabránili dalšímu teroristickému útoku

Turečtí představitelé potvrdili, že v pátek, tedy ve stejný den, kdy došlo k útokům v Paříži, zabránili dalšímu teroristickému činu. Uvedla to agentura AFP.

15.11.2015 20:16 | Francouzská policie identifikovala další útočníky

Francouzské policii se prý podařilo identifikovat další útočníky. Jedním z nich je jednatřicetiletý Brahim Abdeslam, který se odpálil na bulváru Voltaire. Právě Abdelslam si v Belgii údajně pronajal černý Seat, uvedl server Libération. Jeho bratrem je Salah Abdelslam, po kterém Francie vyhlásila pátrání. Oba bratři prý pobývali v Belgii.

Jedním z útočníků ze Stade de France je Bilal Hadfi, který se narodil v roce 1995 a údajně žil v Belgii, dodává Libération. Hadfi údajně strávil nějakou dobu v Sýrii.

15.11.2015 20:24 | Policie identifikovala další útočníky

Francouzské policii se prý podařilo identifikovat další útočníky. Jedním z nich je jednatřicetiletý Brahim Abdeslam, který se odpálil na bulváru Voltaire. Právě Abdelslam si v Belgii údajně pronajal černý Seat, uvedl server Libération. Jeho bratrem je Salah Abdelslam, po kterém Francie vyhlásila pátrání. Oba bratři prý pobývali v Belgii.

Jedním z útočníků ze Stade de France je Bilal Hadfi, který se narodil v roce 1995 a údajně žil v Belgii, dodává Libération. Hadfi údajně strávil nějakou dobu v Sýrii.

Muž, po kterém Francie vyhlásila pátrání.

15.11.2015 20:32 | Aktuálně.cz: Proč se atentátníci neodpálili na fotbalovém stadionu?

Tři sebevražední atentátníci na pařížském stadionu Stade de France mohli vyvolat krveprolití a vražednou paniku. Místo toho se odpálili na relativně odlehlém místě. Dva z nich zabili jen sebe a poslední zabil jen jednoho kolemjdoucího.

Přitom pokud by se jim podařilo vmísit mezi fanoušky před fotbalovým zápasem, mohli podle odborníků vyvolat paniku, která je za podobných okolností často tragičtější než exploze. Vyšetřovatelé se snaží rekonstruovat události z pátečního večera pomocí záznamů z bezpečnostních kamer, píše server Aktuálně.cz.

15.11.2015 20:36 | Tusk: USA a Rusko musí v boji proti Islámskému státu spolupracovat

Předseda Evropské rady Donald Tusk v neděli prohlásil, že Spojené státy a Rusko musí v boji proti Islámskému státu v Sýrii spolupracovat.

Současně naléhal, že Rusko musí zaměřit nálety svého letectva proti radikálním islamistům, a ne proti syrské opozici. Bombardování odpůrců režimu Bašára Asada podle Tuska jen zvětšuje uprchlickou vlnu směřující do Evropy.

15.11.2015 20:43 | Zaorálek: Musíme se shodnout na tom, kdo je nepřítel
15.11.2015 20:50 | Panika nastala i na stanici metra

Nejen petardy vyvolaly v podvečer v Paříži paniku. Také na východě hlavního města lidé ve spěchu opouštěli stanici metra Belleville.

Na místo přispěchala policie, aby záhy poplach odvolala. Jeden z policistů DPA řekl, že příčinou incidentu byl "nepovedený žert".

15.11.2015 20:57 | Irák varoval Paříž den před útoky

Iráčtí zpravodajci den před atentáty v Paříži varovali koalici států před hrozícími útoky Islámského státu. Zjistila to agentura AP. Irácká zpravodajská služba prý poslala hlášení, podle kterého velitel IS Abú Bakr Bagdádí nařídil útok na koaliční státy, které bojují proti IS v Iráku a v Sýrii, a na Írán a na Rusko.

Atentáty se prý měly odehrát "v následujících dnech prostřednictvím bombových útoků, zabíjení nebo braní rukojmí". Žádné konkrétní datum nebo místo v hlášení ale prý není zmíněno. Francouzský bezpečnostní činitel AP řekl, že francouzští zpravodajci dostávají podobná sdělení "každý den".

15.11.2015 21:04 | Hodinu po polední minutě ticha se znovu otevřou muzea

V pondělí, hodinu po polední minutě ticha, se v Paříži a v pařížském regionu opět otevřou muzea, divadla a další veřejná kulturní zařízení. Kulturní instituce se dočkají znovuotevření v 13 hodin středoevropského času, tedy hodinu po minutě ticha, kterou by měla držet celá Francie.

Země navíc ode dneška drží třídenní smutek za oběti nejhorších atentátů ve svých dějinách. V pondělí se otevřou také školy a univerzity.

15.11.2015 21:08 | K útoku došlo v neděli večer v Amsterodamu došlo večer k útoku, a to v jedné z místních restaurací. Při střelbě byl zraněn nejméně jeden člověk. Útočník je na útěku
15.11.2015 21:17 | V Amsterodamu nešlo o terorismus, tvrdí tamní policie

Amsterodamská policie uvedla, že střelba v místní restauraci byla kriminálním činem, nešlo o terorismus.

15.11.2015 21:37 | Počet obětí je podle ústředí pařížských nemocnic nadále 129

Počet obětí páteční série pařížských atentátů zůstává oficiálně na 129 i poté, co ústředí pařížských nemocnic (AP-HP) zveřejnilo informaci, že v nemocnici zemřeli tři vážně zranění.

Agentura AFP poté napsala, že počet obětí vzrostl na 132, ale AP-HP později vydalo prohlášení, že oficiální bilance mrtvých zůstává neměnná oproti sobotnímu stavu, kdy pařížský prokurátor François Molins oznámil, že obětí na životech je 129.

Podle předchozích zpráv byl velmi vážný stav u 99 zraněných. Nedělní prohlášení uvádí, že na jednotkách intenzivní péče je dosud 42 lidí. Ze 415 osob, které po útocích přijaly pařížské nemocnice, jich 218 už bylo propuštěno.

15.11.2015 21:46 | Vyšetřování pokračuje

Vyšetřování útoků běží na plné obrátky. Zatčeno už bylo 14 podezřelých: sedm lidí z okolí identifikovaného atentátníka ve Francii, dalších sedm v Belgii.

Policejní zdroj řekl agentuře AFP, že prvořadým úkolem policie je nyní identifikovat i ostatní atentátníky. Kolik jich bylo, není jasné. Policie předpokládá, že útočili ve třech skupinách a že jedné se možná podařilo uprchnout.

15.11.2015 21:53 | Francie vede útoky na město Raqqa, které drží Islámský stát

Desítka bojových letounů shodila podle francouzského ministerstva obrany dvacet bomb na syrské město Raqqa, které ovládá Islámský stát.

15.11.2015 21:58 | Francouzská a egyptská vlajka zdobí pyramidu v Gíze.

Francouzská a egyptská vlajka zdobí pyramidu v Gíze.-

15.11.2015 22:22 | Útoky zasáhly velitelské i náborové středisko

Letecké údery francouzského letectva zasáhly velitelské středisko, náborové středisko džihádistů, sklad zbraní a výcvikový tábor. Oznámilo to francouzské ministerstvo obrany.

15.11.2015 22:37 | Deset francouzských bojových letounů vzlétlo z Emirátů a Jordánska

"Nálety čítající deset bojových letounů byly spuštěny zároveň ze Spojených arabských emirátů a Jordánska," stojí v prohlášení francouzského ministerstva obrany.

15.11.2015 23:03 | Děkujeme za pozornost. On-line přenos pro dnešek končí, dění okolo útoků budeme sledovat znovu zítra. Z karlínského newsroomu přejeme všem lidem dobré vůle dobrou noc.

Lidé v Paříži stále truchlí.

Související