V úterý večer zasahovala německá policie v Hannoveru, kde se mělo konat fotbalové utkání mezi Německem a Nizozemskem. Kvůli hrozbě teroristického útoku policie utkání, kterého se měla účastnit i kancléřka Angela Merkelová, zrušila před jeho začátkem a fanoušky evakuovala. Informace potvrdil spolkový ministr vnitra Thomas de Maiziére.

Zároveň ale uvedl, že policie žádnou výbušninu nenalezla. "Na stadionu v Hannoveru nebyla nalezena žádná bomba a ani v té souvislosti dosud nebyl nikdo zatčen," řekl na tiskové konferenci německý ministr.

Místními médii se šířila i informace, že došlo k evakuaci tamní koncertní haly s kapacitou 14 tisíc lidí. Tuto zprávu však policisté dementovali. Policie také vyzvala občany, aby nevycházeli z domovů. Omezila i dopravu.

Ve stejný den Francie požádala o pomoc členské země Evropské unie kvůli pátečním útokům v Paříži. Ministři obrany jednotlivých zemí žádost Paříže podpořili. Česká republika by mohla pomoci například rozšířením své vojenské přítomnosti v Mali.

V noci na úterý provedla země galského kohouta další letecké údery proti centru Islámského státu, syrskému městu Rakka. V koordinaci s armádou Spojených států amerických svrhla na islamisty 16 bomb. Právě větší zapojení české armády do mise v Mali by odlehčilo Francii, která by pak mohla své vojáky využít v boji proti Islámskému státu. Německo oznámilo, že se do vojenských akcí proti radikálům IS nepustí.

Během úterý oznámil zintenzivnění leteckých úderů na pozice radikálů i ruský prezident Vladimir Putin. Učinil tak poté, co byly zveřejněny výsledky ruského vyšetřování havárie letadla nad Sinajským poloostrovem. Ruská komise potvrdila, že za pádem stroje stál teroristický útok.

Vyšetřovatelé pak nadále hledají Salaha Abdeslama, bratra jednoho ze sebevražedných atentátníků. Toho podezřívají ze spolupráce na pátečních útocích. Prozatím se o něm ví, že v září z neznámých důvodů cestoval z Německa do Rakouska. Dále zahájily francouzské úřady pátrání po útočníkovi, kterému se mělo podařit utéct. Celkově tak v Paříži v pátek útočilo pět teroristů.

Příští týden se francouzský prezident sejde ve Washingtonu s Barackem Obamou, poté se v Moskvě setká i s Vladimirem Putinem. V úterý jednal François Hollande s americkým ministrem zahraničí Johnem Kerrym. 

Podle poslední bilance si páteční útok vyžádal 129 obětí a 57 lidí zůstává na jednotkách intenzivní péče. Útoky si vyžádaly celkem 415 zraněných.

Sledovali jsme online

 
16.11.2015 06:31 | Nejprve shrnutí toho, co se událo v neděli:
  • Nejméně tři ze sedmi mrtvých atentátníků jsou Francouzi. Po jednom komplicovi úřady vyhlásily pátrání.
  • Obětí útoků mohlo být více. Tři sebevražední atentátníci, kteří se odpálili na relativně odlehlém místě, chtěli podle francouzského ministra sportu Thierryho Braillarda původně proniknout až na stadion Stade de France.
  • Prezident Francois Hollande chce prodloužit výjimečný stav na tři měsíce.
  • Vyšetřování útoků běží na plné obrátky. Zatčeno už bylo 14 podezřelých: sedm lidí z okolí identifikovaného atentátníka ve Francii, dalších sedm v Belgii.
  • V neděli večer podnikly francouzské bombardéry nálety na syrské město Rakka, baštu Islámského státu. Shodily dvacet bomb.
16.11.2015 06:38 | Údajného komplice policie krátce zadržela už v sobotu

Údajného komplice teroristů, který je na útěku, měla francouzská policie nadosah.

V sobotu ráno bruselského rodáka Salaha Abdeslama zkontrolovala na hranicích s Belgií u města Cambrai a nechala jet dál, uvedla s odvoláním na policejní zdroje agentura AP.

16.11.2015 06:40 | Není jasné, proč policie Abdeslama nevzala do vazby

Podle AP není jasné, proč místní policie nevzala Abdeslama při silniční kontrole do vazby.

Další dva muže, kteří s ním přijeli z Francie, později zatkla belgická policie v bruselské čtvrti Molenbeek - baště islamistických extremistů odcházejících bojovat do Sýrie za hnutí Islámský stát.

Šestadvacetiletý Abdeslam je údajně tím, kdo si pronajal vůz Volkswagen Polo, který ke koncertnímu sálu Bataclan dovezl tři sebevražedné útočníky. Ti tam poté zastřelili zhruba dvě třetiny z celkem 129 obětí pátečních útoků.

16.11.2015 06:41 | Kvůli útokům klesl kurz eura v Asii na šestileté minimum

Čínská burza se opět propadá. Svět se obává zpomalení tamní ekonomiky.Kurz eura v Asii v reakci na páteční teroristické útoky v Paříži klesl až k minimu za více než šest let. Globální akciové trhy v pondělí pravděpodobně čeká pokles, ten ale bude podle analytiků jen dočasný.

Dlouhodobější dopad pátečních událostí na finanční trhy ani ekonomiku většina ekonomů neočekává, uvedla agentura Reuters.

16.11.2015 06:42 | Policie v neděli identifikovala další teroristy

Francouzští policisté dál pátrají po totožnostech atentátníků.Francouzští vyšetřovatelé v neděli jako jednoho ze sebevražedných útočníků v Bataclanu identifikovali francouzského občana Omara Ismail Mostefaie, dalšími jsou zatím nejmenovaní občané Francie či Belgie.

V pondělí v noci zdroj blízký vyšetřování AP řekl, že policie jednoho ze tří sebevražedných atentátníků u sportovního stadionu Stade de France identifikovala jako 20letého francouzského státního příslušníka Bilala Hadfiho.

Sebevrah, který na sobě nechal explodovat výbušniny na Voltairově bulváru poblíž klubu Bataclan, byl identifikován jako 31letý Abdeslamův bratr Brahim Abdeslam.

16.11.2015 06:51 | Francouzské letouny bombardovaly pozice Islámského státu v Sýrii

Francouzský letoun před bombardováním pozic IS v Sýrii.

16.11.2015 07:01 | Deset letadel shodilo celkem 20 bomb

Detaily k francouzskému bombardování Rakky: Deset letadel shodilo na Rakku celkem 20 bomb, uvedlo francouzské ministerstvo obrany. Kromě tréninkového tábora a velitelské centrály Francouzi cílili i na sklad zbraní Islámského státu, který je ve stejném objektu jako velitelství.

"Oba cíle vzdušných náletů byly zničeny," oznámilo ministerstvo. Útok Francouzi koordinovali s USA.

16.11.2015 07:24 | Sobotka se sejde se zástupci tajných služeb, policie i armády

Český premiér Bohuslav SobotkaPremiér Bohuslav Sobotka se dnes sejde se zástupci ministerstva vnitra, tajných služeb, policie a armády, aby vyhodnotili bezpečnostní situaci v Česku po pátečních teroristických útocích v Paříži.

Už v sobotu Sobotka po zasedání Bezpečnostní rady státu řekl, že české bezpečnostní složky nemají informace, že by Česku hrozilo podobné nebezpečí jako Paříži. Policie ale posílila například ostrahu letišť a Pražského hradu.

16.11.2015 07:26 | Policie v noci zatýkala v Toulouse a oblasti Bobigny

Nejméně tři lidé byli vzati do vazby při zásahu policie v noci z neděle na pondělí v Toulouse. Operace byla součástí boje proti terorismu, nikoliv v souvislosti s vyšetřováním pátečních útoků v Paříži.

16.11.2015 07:41 | List Le Dauphiné Libéré informuje o nočních prohlídkách 15 objektů v oblasti kolem Grenoblu.
16.11.2015 07:49 | Britové po útocích posílí své tajné služby

Na rostoucí ohrožení islámskými radikály reagují Britové. Posílí své tajné služby. Premiér David Cameron během summitu G20 v Turecku oznámil, že zvýší počet agentů a dalších zaměstnanců MI5, MI6 a GCHQ o 15 procent.

Britové pro ně vytvoří 1900 nových pracovních míst.

16.11.2015 07:55 | Evropa si v pondělí připomene oběti teroru z Paříže. Šéfové států a vlád EU ve společném prohlášení vyzvali, aby je Evropané ve 12:00 uctili minutou ticha.

jarvis_5648f1c8e4b07612660d2e98.jpeg

16.11.2015 08:01 | K akcím proti Islámskému státu se v prohlášení zavázalo i hackerské hnutí Anonymous

16.11.2015 08:10 | Na jednu minutu se ve 12:00 zastaví i veřejná doprava v Paříži. Uctí oběti útoků

16.11.2015 08:13 | Podle francouzského premiéra Vallse mohou teroristé znovu udeřit v nejbližších dnech

16.11.2015 08:18 | Francouzský premiér: Útoky byly organizovány a plánovány ze Sýrie

Teroristické útoky v Paříži byly podle francouzského premiéra Manuela Vallse "organizovány" a "plánovány" ze Sýrie. "S touto hrozbou musíme žít," řekl v pondělí ráno televizi RTL.

16.11.2015 08:24 | Hollande nechal v pátek dohrát fotbalový zápas. Obával se útoků před stadionem

Francouzský prezident Hollande.Francouzský prezident François Hollande se podílel na rozhodnutí, že se fotbalový zápas Francie–Německo v pátek i přes teroristické útoky ve městě dohraje.

Obával se, že teroristé mohou čekat před stadionem a zaútočit na dav opouštějící stadion. Napsal to deník Wall Street Journal.

16.11.2015 08:40 | Britská tajná služba zmařila za poslední půlrok sedm pokusů o teroristické útoky

Britské tajné služby za posledního půl roku zmařily sedm pokusů o teroristický útok, oznámil premiér David Cameron. Dodal, že ani jeden z nich neměl být tak velký jako krveprolití v Paříži.

16.11.2015 08:44 | Policie v noci zatýkala po celé Francii

Policie podnikla během noci po celé Francii šest až deset razií. Zatkla blíže neupřesněný počet lidí, informovala francouzská televize BFMTV.

16.11.2015 08:58 | Francouzský premiér: Využíváme výjimečného stavu k vyslýchání lidí

Manuel VallsFrancouzský premiér Manuel Valls potvrdil, že policie po pátečních teroristických útocích provedla na různých místech Francie razie v domech s podezřelými islamisty.

Valls řekl, že od letošního léta bezpečnostní složky zabránily celkem pěti pokusům o teroristický útok.

"Využíváme rámec (vyhlášeného) mimořádného stavu k vyslýchání lidí, kteří patří k radikálnímu hnutí džihádu, a všech těch, kteří šíří nenávist vůči republice," dodal premiér.

16.11.2015 09:06 | Titulní strany pondělních vydání českých novin

16.11.2015 09:14 | Francouzská policie v noci podnikla na 150 razií. V Lyonu zabavila i několik zbraní, prý i raketomet, uvedla televize BFMTV.

16.11.2015 09:17 | Titulní strany francouzských týdeníků:

16.11.2015 09:40 | Noc razií

Francouzská policie provedla v noci více než 150 razií. "A budeme ještě pokračovat," oznámil premiér Manuel Valls. Razie ale nemají žádnou přímou spojitost s atentáty v Paříži. Zhruba 30 razií provedli policisté v pařížském regionu, zbytek pak jinde na území Francie, dodávají policejní zdroje serveru Le Figaro. Policie provedla razie údajně v těchto městech: Toulouse, Bobigny, Grenoble a Jumont. France Info také zmiňuje další města jako Lille, Marseille a Štrasburk.

16.11.2015 09:45 | Valls: Budeme ještě dlouho žit s touto hrozbou

Premiér Manuel Valls uvedl, že chce zavřít "ty mešity a sdružení, které napadají hodnoty republiky". "Je nutné vyloučit všechny cizince, kteří se radikalizovali proti našim hodnotám." Varoval, že teroristé mohou na Francii znovu zaútočit, a to v "příštích dnech nebo v příštích týdnech". "Budeme ještě dlouho žit s touto hrozbou," uzavřel.

16.11.2015 09:48 | Policie identifikovala čtvrtého útočníka, tvrdí francouzská televize

Francouzská policie identifikovala čtvrtého sebevražedného útočníka z koncertní síně Bataclan, informuje televize BFMTV. Je to muž narozený v roce 1987 v Paříži.

16.11.2015 09:55 | Babiš: Musíme přesvědčit evropské politiky, aby přestali jednat politicky korektně

"Je to akt války. A my jsme ve válce a ve válce je potřeba urychleně konat. A Evropská unie není schopna urychleně konat. Měla by zavřít hanici, postavit pohraniční stráž, dát peníze Turecku, aby zabránilo ilegálně prchajícím lidem do Evropy nastupovat na gumové čluny, a samozřejmě vyřešit konflikt v Sýrii," komentuje aktuální situaci ministr financí Andrej Babiš na svém Twitteru.

"Musíme dále navyšovat rozpočet naší armády a policie. Musíme dělat všechno pro to, abychom přesvědčili evropské politiky, aby přestali být politicky korektní a aby hlavně mysleli na bezpečnost vlastních lidí," míní Babiš.

16.11.2015 10:00 | USA chce Islámský stát odstřihnout od ropy

Letectvo Spojených států si za cíl svých útoků v boji s Islámským státem poprvé zvolilo stovky cisteren, které islamistům slouží k transportu ropy ze Sýrie.

Podle informací deníku The New York Times byl plán na takto cílené údery připraven už před teroristickými útoky v Paříži a je součástí dlouhodobé strategie odstřihnout Islámský stát od klíčového zdroje příjmů.

16.11.2015 10:02 | Jednání na pařížském magistrátu začalo minutou ticha

16.11.2015 10:05 | Připraveno musí být i Německo

Teroristické útoky organizace Islámský stát (IS) hrozí i v Německu a veřejnost na to musí být připravena. Deníku Die Welt to v reakci na atentáty v Paříži řekl ministr vnitra Porýní-Falce Roger Lewentz, který řídí jednání německých zemských ministrů vnitra. Apeloval přitom na občany, aby hlásili úřadům podezřelé chování lidí ve svém okolí, aby bylo možné nebezpečí včas odhalit.

"Terorismus organizovaný IS je výzva pro celý svět, směřuje i proti Německu," řekl Lewentz. "Máme dobrou policii, ale německé obyvatelstvo musí vědět, že tato hrozba existuje," uvedl.

16.11.2015 10:08 | Na pařížské burze není panika, nejvíce se propadly aerolinie

Pondělní obchodování na pařížské burze začalo propadem, nicméně žádná známka paniky na trzích není, píše britský The Guardian. Index CAC 40, který zahrnuje největší francouzské společnosti, po otevření burzy klesl o 1,1 procenta.

Větší propad zaznamenaly akcie aerolinek – Air France o pět procent, easyJet o tři procenta.

16.11.2015 10:10 | Mogheriniová: Není to jen útok na Evropu, je to útok na civilizaci

Jen společným úsilím v oblastech, jako je diplomacie, ekonomika a také vojenské snahy, je možné dosáhnout toho, že bude organizace Islámský stát (IS) poražena. Řekla to dnes šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová. Konečnou cestou k likvidaci této organizace je podle ní ale především mírový proces v Sýrii.

Mogheriniová s novináři hovořila při příchodu na jednání ministrů zahraničí EU v Bruselu, které se podle nizozemského ministra Berta Koenderse koná "ve stínu noční můry" pátečních teroristických útoků v Paříži.

"Není to jen útok na Evropu, je to útok na civilizaci," prohlásila Mogheriniová k tragédii, která vzala život nejméně 129 lidem. Koenders míní, že je třeba ukázat jednotu vůči těm, kdo se hlásí k "nihilistické ideologii" IS. "Je nás daleko víc, musíme bránit náš způsob života," řekl novinářům Koenders.

16.11.2015 10:14 | Skuteční extremisté se nesejdou na Albertově, tvrdí Ovčáček

16.11.2015 10:18 | Úřady identifikovaly další dva útočníky

Francouzské úřady identifikovaly další dva útočníky. Jeden z nich se narodil v Sýrii, informují francouzská média. Detaily o jeho životě zatím nejsou známy.

16.11.2015 10:19 | Jednoho z atentátníků už Francie před třemi lety vyhostila

Další ze sebevražedných atentátníků se jmenuje Samy Amimour, narodil se 15. října 1987 ve francouzském Drancy, potvrdil prokurátor François Molins. Pro francouzské úřady nebyl neznámou osobou, už ho vyšetřovaly v roce 2012, a to poté, co mu překazily cestu do Jemenu.

16.11.2015 10:25 | Německý ministr zahraničí: Je naší povinností stát na straně Francie

Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier:

"Je naší povinností stát na straně Francie. Musíme pokračovat v boji proti Islámskému státu."

16.11.2015 10:30 | Francouzská policie našla velké množství zbraní

Francouzské úřady při raziích v Lille, Štrasburku, Grenoblu, Marseille a Toulouse objevily velké množství zbraní. Jedná se například o granátomet, pistole a našly se také neprůstřelné vesty.

16.11.2015 10:31 | Jeden z útočníků se do Paříže dostal přes řecký Leros

Útočník ze Sýrie se jmenuje Ahmad Al Mohammad. Narodil se v roce 1990. Řecká média už dříve informovala, že muž jménem Almohammad se 3. října zaregistroval na ostrově Leros.

Odtud se přes přístav Pireus dostal dále do Rakouska, píše Libération.

16.11.2015 10:34 | Ve vazbě jsou i další lidé

Dnes ráno francouzské úřady umístily do vazby tři lidi, kteří mají blízko k jednomu z útočníku z Bataclanu, Samymu Amimourovi.

16.11.2015 10:40 | Osoby podezřelé z útoku

Salah Abdeslam, 26 – aktuálně po něm pátrá policie

Mohammed Abdeslam – údajně zatčen v Belgii

Brahim Abdeslam, 31 – hovoří se o něm také jako o jednom z atentátníků, zemřel blízko koncertní haly Bataclan

Omar Ismail Mostefai, 29 – pocházel z okolí Paříže, také zahynul během útoku 

Bilal Hadfi, 20 – také považován za útočníka, zemřel poblíž stadionu Stade de France

Ahmad al-Mohammad, 25 – pocházel ze Sýrie, údajně taktéž zemřel u stadionu

Samy Amimour, 28 – z okolí Paříže, sebevražedný atentátník u Bataclanu

Zbylí dva útočníci zemřeli během dalších ataků.

16.11.2015 10:46 | Stopy vedou do belgického Molenbeeku

Belgická policie podnikla razii v bruselské čtvrti Molenbeek. Právě sem podle dosavadního vyšetřování vedou stopy.

16.11.2015 10:50 | Jak porazit džihádisty

"Není překvapivé, že po pátečních útocích džihádistů v Paříži zaznívají z úst politiků i expertů stále hlasitěji slova jako válka. Když ale dojde na otázku, jak přesně by Západ měl porazit Islámský stát, odpovědi se různí." Nahraje pozemní invaze propagandě islamistů? Měla by se vytvořit široká koalice s mandátem Rady bezpečnosti OSN a zapojením Ruska a dalších států?

Více čtěte v komentáři Ondřeje Soukupa. 

16.11.2015 10:55 | Snímek z belgické razie

16.11.2015 11:00 | Policie údajně ví, kdo je hlava skupiny útočníků

Policie odhalila údajného vůdce teroristické skupiny. Jmenuje se Abdelhamid Abaaoud a je z bruselské čtvrti Molenbeek.

16.11.2015 11:02 | Po teroristických útocích v Paříži padá euro na šestileté minimum

Na páteční teroristické útoky v Paříži reagují i trhy. Kurz eura se v pondělí propadl na nejnižší hodnoty za šest a půl roku. Evropské akciové trhy v čele s pařížskou burzou většinou kolísají, se ztrátou skončily trhy v Asii. Více o reakcích na trzích a burzách si přečtěte zde.

16.11.2015 11:03 | Francie během neděle bombardovala hlavní základnu IS

Během neděle svrhly francouzské bombardéry na syrskou Rakku, "hlavní město" chalífátu Islámský stát, dvacet bomb, píše agentura AFP.

16.11.2015 11:04 | V Bruselu se údajně střílí

16.11.2015 11:12 | Reakce burzy: Air France odepsala pět procent

Burzy reagují na teroristické útoky podle očekávání – propadem. Například hotelová skupina Accor zaznamenala dnes ráno propad o více než šest procent, aerolinky Air France odepsaly pět procent, provozovatelé francouzských letišť ADP ztratili čtyři procenta.

To by mohlo znamenat do budoucnosti problémy, protože francouzská ekonomika je na příjmech z turismu závislá.

V tomto okamžiku tvoří 7,5 procenta celkového HDP.

16.11.2015 11:17 | Policie zasahuje v Molenbeeku

16.11.2015 11:19 | Belgie už údajného šéfa útočníků v minulosti odsoudila

Belgičan marockého původu Abdelhamid Abaaoud byl v červenci v nepřítomnosti odsouzen belgickým soudem k 20 rokům vězení, a to za verbování muslimských radikálů k boji v Sýrii, píše server The Guardian.

16.11.2015 11:26 | Údajný strůjce útoků je podle Reuters v Sýrii

Podle agentury Reuters se Abdelhamid Abaaoud v tuto chvíli nachází v Sýrii. 

16.11.2015 11:28 | Video ze zásahu

16.11.2015 11:29 | 104 lidí je v domácím vězení

Podle francouzského ministra vnitra je 104 lidí v domácím vězení. Informovala o tom agentura Reuters. 

16.11.2015 11:37 | Francouzská policie dnes uskutečnila 168 razií

Francouzská policie oznámila, že podnikla přes 168 razií, při nichž zadržela 23 lidí, dalších 104 nechala v domácím vězení. Zabavila také na tři desítky zbraní.

16.11.2015 11:39 | Poblíž Evropské komise je podezřelé vozidlo

Okolí budovy Evropské komise se vyklízí. Probíhá zde policejní zásah kvůli podezřelému vozidlu. Informuje ČT.

16.11.2015 11:47 | Video z belgického Molenbeeku

16.11.2015 11:54 | Policie podle belgického rádia dopadla jednoho z útočníků

Policie dopadla bruselského rodáka Salaha Abdeslama, jednoho z pařížských útočníků. O jeho zadržení informuje belgické rádio. Dopaden byl v bruselské čtvrti Molenbeek.

Připomeňme, že zběžně ho zkontrolovala už v sobotu na hranicích s Belgií u města Cambrai a nechala jet dál.

16.11.2015 11:55 | Fanoušci chtějí do čela žebříčků dostat kapelu, při jejímž koncertu zaútočili teroristi

Facebooková stránka se snaží projevit solidaritu s oběťmi pátečních teroristických útoků v Paříži. Jejím cílem je dostat do čela žebříčků služeb iTunes a Amazon.com píseň americké kapely Eagles of Death Metal, při jejímž koncertu v pařížském klubu Bataclan teroristi postříleli 89 lidí.

Stránka během neděle nasbírala přes šest tisíc lajků.

Kampaň chce do čela žebříčků dostat kapelu, při jejímž koncertu v Bataclanu zaútočili teroristi. Více čtěte zde

16.11.2015 12:05 | Sobotka: Evropa se musí bránit

Celá Evropa minutou ticha uctila památku obětí teroristických útoků v Paříži. K událostem se vyjádřil premiér Bohuslav Sobotka na svém Twitteru. 

16.11.2015 12:08 | Muslimové mají strach, chtějí zvýšit ostrahu mešity v Brně

Muslimové mají obavy z dalších útoků na brněnskou mešitu, chtějí proto zlepšit její ostrahu. Před rokem a půl na ni nainstalovali bezpečnostní kameru, která v noci na pátek zaznamenala dva útočníky polévající modlitebnu motorovým olejem.

Záznam předali policii.

Ke kameře asi přibude další, je nutné zkvalitnit záznam z první kamery, řekl dnes předseda Ústředí islámských obcí v ČR Muníb Hasan.

"Po pátečním teroristickém útoku v Paříži je sice u nás klid, ale obáváme se dalších útoků," uvedl. Připomněl, že tento čtvrtek se mešita po dlouhé době znovu otevře pro veřejnost v rámci sedmého ročníku Festivalu kultur Blízkého východu. Modlitebnu budou moci zájemci navštívit od 17 hodin.

16.11.2015 12:09 | Lídři G20 se shodli na zastavení toku financí teroristům i omezení jejich pohybu

Zastavit příliv financí směřujících na podporu mezinárodního terorismu, omezit svobodu pohybu extremistů a zesílit boj proti teroristické propagandě na internetu žádají země skupiny G20, které dnes končí summit v Turecku.

Země G20 se shodly na boji proti mezinárodnímu terorismu.

Vyplývá to z návrhu jejich závěrečného prohlášení, z něhož cituje agentura DPA. Dvoudenní vrcholná schůzka se měla zabývat především podporou globálního ekonomického růstu, zastínily ji ale páteční teroristické útoky v Paříži.

Prohlášení dále vyzývá k posílení bezpečnosti letecké dopravy a k zintenzivnění boje proti teroristické propagandě na internetu.

"Odsuzujeme veškeré teroristické činy, metody a praktiky, které nelze za žádných okolností ospravedlnit, bez ohledu na jejich motivy," stojí v prohlášení.

Terorismus nemůže být spojován s žádným náboženstvím, s žádnou národností, civilizací či etnickou skupinou, dodává se v textu.

16.11.2015 12:09 | Situace očima belgických médií

"Jeden člověk se v bruselské čtvrti Molenbeek, v ulici Delaunoy, zabarikádoval. Policie vyzvala všechny, aby přišli k oknu a ukázali prázdné ruce. Poté se ozvala detonace. Policie zadržela jednu osobu," informují belgická média. Server RTL-Tvi tvrdí, že se jedná právě o Abdeslama.

16.11.2015 12:15 | Minuta ticha v Evropském parlamentu

16.11.2015 12:16 | Muslimové v Lyonu demonstrovali proti násilí teroristů

Muslimové v Lyonu demonstrovali proti islámskému terorismu. Pomodlili se za oběti útoků. Video zde.

16.11.2015 12:19 | Atentátník Abdeslam Salah nebyl zatčený při zásahu v Bruselu, tvrdí belgická policie


16.11.2015 12:21 | Takto zachytila americká televize CNBC minutu ticha za pařížské oběti:

16.11.2015 12:22 | Belgie popřela, že by zatkla Salaha Abdeslama

Belgická prokuratura dementovala zprávy rádia RTL o zatčení Salaha Abdeslama.

16.11.2015 12:24 | Pentagon potvrdil bombardování cisteren Islámského státu

Pentagon potvrdil dřívější zprávu listu The New York Times, že se v Sýrii zaměřil na cisterny s palivem.

Islámskému státu podle amerického ministerstva obrany bombardování zničilo 116 cisteren.

16.11.2015 12:29 | Uprchlíci zadržení v Drahonicích odsuzují útoky v Paříži

16.11.2015 12:36 | V Srbsku našli stejný falešný pas jako v Paříži

Srbská policie zadržela člověka se syrským pasem na jméno Ahmad Muhammad, cestovní dokument se stejnými údaji byl nalezen i na místě pátečních teroristických útoků v Paříži. S odvoláním na list Blic o tom informovala agentura APA. Dokument je očividně falešný, od toho nalezeného v Paříži se liší jen fotografií.

Muž s tímto pasem byl zadržen v sobotu v jihosrbském Preševu u hranic s Makedonií. Policie vychází z toho, že s atentáty ve Francii nemá nic společného a že pas si před cestou do Evropské unie opatřil od překupníků v Turecku. 

16.11.2015 12:44 | V Maroku policie zatkla čtveřici napojenou na Islámský stát

Marocká policie podle agentury Reuters zatkla čtveřici lidí, kteří jsou údajně napojeni na radikální organizaci Islámský stát. V pondělí to oznámilo tamní ministerstvo vnitra. O možném napojení na páteční pařížské útoky se agentura nezmiňuje.

16.11.2015 12:54 | Policie ve čtvrti Molenbeek dál zasahuje

16.11.2015 12:57 | Úcta obětem před Úřadem vlády ČR

16.11.2015 13:05 | Minuta ticha proběhla i před francouzským velvyslanectvím

Památku obětí pátečního teroristického útoku v Paříži dnes uctilo před francouzským velvyslanectvím v Praze minutou ticha na 150 lidí. Byli mezi nimi také velvyslanci Řecka, Německa, Slovenska, Polska, Turecka nebo Kuby.

Pietní shromáždění za oběti teroristů začalo v poledne minutou ticha. Přítomní pak společně zazpívali francouzskou hymnu. V kondolenční knize, která je na velvyslanectví k dispozici od neděle, bylo v poledne vepsáno víc než 200 vzkazů.

16.11.2015 13:08 | Turecká vláda tvrdí, že Francii před útoky varovala

Turecká vláda oznámila, že na jednoho z útočníků své francouzské protějšky v minulosti už dvakrát upozorňovala. Reakce z Paříže se ale údajně Ankara nedočkala.

Omar Ismail Mostefai, který zemřel při útoku v koncertní síni Bataclan, do Turecka přišel v roce 2013.

Informace o tom, že opustil zemi, úřady neměly.

16.11.2015 13:13 | Policie sice zasáhla v Molenbeeku, ale selhala při dopadení Salaha Abdeslama

16.11.2015 13:19 | Islámský stát vyhrožuje dalším zemím

Islámský stát ve videu vyhrožuje zemím, které zasahují v Sýriii. Útoky prý může čekat Washington. 

16.11.2015 13:35 | Cameron: Názory Západu a Asadových stoupenců by se mohly sblížit

"Existovala ohromná názorová propast mezi těmi, kteří si jako my myslí, že Asad by měl ihned odejít, a těmi, kteří jako prezident Putin (Asada) podporovali a podporují," uvedl britský premiér David Cameron po jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem během summitu skupiny G20 v turecké Antalyi.

"Myslím ale, že tato propast je nyní menší," dodal s tím, že názory Západu a Asadových stoupenců by se podle něj mohly ještě sblížit. "Chce to ale kompromisy na obou stranách," řekl. 

16.11.2015 13:37 | Policie se v Molenbeeku nebála riskovat. Do budovy vnikla střechou

Zpravodajka HN Silvie Housková při zpracovávání reportáže z belgické čtvrti Molenbeek viděla zásah policie.

Jednotka právě vnikala do objektu střechou.

IMG 0650

Belgická policie dnes zasahovala v bruselské čtvrti Molenbeek. Nejprve se šířily zvěsti, že se podařilo dopadnout strůjce pařížských útoků, ty pak ale úřady vyvrátily. Zadržet se podařilo zatím anonymního člena teroristické skupiny. Během akce se střílelo. Nikomu se ale podle dosavadních informací nic nestalo. 

16.11.2015 13:44 | Vyšetřovatelé propustili pět zadržených

Belgická policie propustila pět ze sedmi zadržených. A to včetně bratra Salaha Abdeslama.

16.11.2015 14:00 | Viceprezident Evropské centrální banky: Útoky mohou zhoršit problémy, kterým nyní čelíme

Teroristické útoky v Paříži by mohly ohrozit důvěru investorů, varoval dnes člen výkonné rady a viceprezident Evropské centrální banky Vítor Constancio. Dodal však, že zatím je příliš brzy na zhodnocení dopadů útoků.

"Může to zhoršit všechny problémy, kterým nyní čelíme," řekl Constancio.

Trhy sice zatím reagují klidně, nicméně reakcí na útoky by podle něj mohly být události, které podkopají důvěru a způsobí nechuť investorů k rizikovým obchodům.

16.11.2015 14:02 | Policejní operace by měla být u konce

16.11.2015 14:04 | Informace o údajném mozku útoků jsou jen spekulace, říká belgický prokurátor

Zprávy o tom, že "mozkem" útoků v Paříži je Belgičan Abdelhamid Abaaoud, jsou jen spekulace, řekl agentuře Reuters belgický prokurátor Eric Van Der Sypt.

"Jsou to spekulace, není to potvrzené a nebudeme to komentovat."

Otec Abdelhamida Abaaouda letos poskytl rozhovor listu Het Laatste Nieuws. Syna se zřekl. "Abdelhamid přinesl naší rodině hanbu. Zničil naše životy. Proč zabíjí nevinné Belgičany? Naše rodina za vše vděčí této zemi," uvedl.

16.11.2015 14:12 | Konec operace potvrdila veřejnoprávní stanice

Belgická veřejnoprávní stanice RTBF informovala, že policejní operace v Molenbeeku skončila.

16.11.2015 14:14 | 17. listopad je pietní akt, ne prostor pro extremisty, vzkázal spoluobčanům Chovanec

"Chtěl bych požádat, aby lidé brali 17. listopadu jako pietní akt, aby nedali prostor extremistům šířit nenávist tímto způsobem. Policie je připravena udržet pořádek. Jsme připraveni ukázat, že stát ochrání své spoluobčany," řekl na tiskové konferenci ministr vnitra Milan Chovanec. 

16.11.2015 14:19 | Jedna z osob, která je spojována s útoky v Paříži, projížděla dvakrát přes Česko, tvrdí Sobotka

Jedna z osob, která je spojována s útoky v Paříži, podle premiéra Bohuslava Sobotky v minulosti projížděla dvakrát přes Česko.

Stalo se tak před pěti a sedmi lety. Informaci o tom české bezpečnostní orgány předaly francouzské straně.

Sobotka to řekl po dnešním jednání se zástupci bezpečnostních složek.

"Bezpečnostní opatření zavedená po atentátech zůstávají na stávajícím stupni. To, co se změnilo po dohodě se slovenskou stranou, je zvýšený monitoring na česko-slovenské hranici," řekl také Sobotka.

Zároveň oznámil, že v pátek se na mimořádném summitu sejdou ministři vnitra osmadvacítky.

Česko na něm bude zastávat dosavadní pozici. V případě, že se bude hovořit o přesídlení uprchlíků, vláda bude požadovat, aby měla možnost každého uprchlíka prověřit.

16.11.2015 14:49 | Celostátní bezpečnostní opatření v Česku zůstávají stejná

16.11.2015 14:51 | Koncertní centrum Bataclan

16.11.2015 14:57 | Alabama a Michigan nebudou přijímat syrské uprchlíky

Americké státy Alabama a Michigan se rozhodly, že nebudou přijímat žádné syrské uprchlíky, a to ve snaze předejít podobným atentátům, jaké postihly v pátek Paříž. Uvedli to podle agentury AFP guvernéři těchto států.

"Po důkladném prozkoumání víkendových teroristických útoků proti nevinným obyvatelům Paříže... se nebudu podílet na politice, která by ohrozila bezpečnost obyvatel Alabamy," prohlásil její guvernér, republikán Robert Bentley. S ohledem na "hroznou situaci v Paříži" totéž oznámil i republikánský guvernér Michiganu Rick Snyder.

16.11.2015 14:59 | Češi zájezdy a letenky do Paříže hromadně neruší

Zatím jen desítky lidí po pátečních útocích v Paříži stornovaly či změnily rezervaci své letenky do francouzské metropole. Tuzemské cestovní kanceláře nabídku zájezdů do Paříže na nejbližší dobu omezí. Čedok v sobotu jeden letecký zájezd zrušil. Vyplývá to z ankety mezi prodejci zájezdů a letenek.

Zato německé cestovní kanceláře ruší až do konce ledna letecké zájezdy do egyptského letoviska Šarm aš-Šajch. Reagují tak na nové nařízení ministerstva dopravy, které zakázalo přepravovat z této oblasti zavazadla v nákladním prostoru letadel.

V říjnu se po startu z Šarm aš-Šajchu zřítilo ruské letadlo a panuje podezření, že jeho nehodu zavinila bomba umístěná na palubu.

16.11.2015 15:07 | Paříž ruší další koncerty, hrát se nebude ani v Bataclanu

Kvůli bezpečnostním opatřením se v Paříži ruší další koncerty.

Hudebník Prince v pondělí odpoledne – podobně jako dříve kapela Foo Fighters – odvolal celé evropské turné. Na něm měl přitom vůbec poprvé hrát jen sólově na klavír.

Kvůli zvýšené bezpečnosti pařížský sál Zenith rovněž odvolal koncerty kapelám Deftones a Marilyn Manson.

Smlouvy, které umělci s koncertními agenturami uzavírají, nepočítají s případem, že je vystoupení na poslední chvíli zrušeno kvůli ohrožení bezpečnosti. Více čtěte zde.

16.11.2015 15:09 | Salah Abdeslan prý přece jen byl v Paříži v den útoku

Na Twitteru se objevily záběry z videa, které údajně zachycuje Salaha Abdeslana v Paříži v den útoku. Dřívější zprávy přitom uvádí, že je v Sýrii. 

16.11.2015 15:13 | Trump označil syrské uprchlíky jako trojského koně
16.11.2015 15:20 | Zpravodajka HN: Molenbeek se stal centrem Bruselu

Bruselská čtvrť Molenbeek se stala centrem Bruselu. Přenosové vozy televizí z celého světa, které tradičně parkují před Evropskými institucemi, se přesunuly do čtvrti, kterou předchází její špatná pověst.

I přesto, že zátah na Salaha Abdeslama před hodinou skončil se zatím nejasným výsledkem, lidé v oblasti se obávají, že policejní vyšetřování ve čtvrti neskončilo a může dojít k dalším zatýkáním. Informuje Silvie Housková z Bruselu. 

16.11.2015 15:34 | Le Penová vyzvala k zastavení přijímání migrantů do Francie

Předsedkyně francouzské krajně pravicové Národní fronty (FN) Marine Le Penová dnes vyzvala k okamžitému zastavení přijímání migrantů do Francie. Informovala o tom agentura AFP.

Reagovala tak mimo jiné na informaci, že u jednoho z útočníků, který spáchal sebevražedný atentát u stadionu Stade de France, se ověřuje hypotéza, že přišel do Evropy jako migrant po balkánské stezce přes Řecko a Srbsko.

"Přinejmenším jeden migrant mezi teroristy: Zastavme vstup migrantů na naše území," vyzvala dnes předsedkyně FN Le Penová na svém twitterovém účtu.

Kromě zastavení přijímání migrantů požaduje europoslankyně rovněž zastavení rozvážení běženců do francouzských měst a vesnic.

Kritizovala také souhlas francouzské vlády s kvótami na přerozdělení migrantů v rámci zemí Evropské unie.

16.11.2015 15:35 | Podle šéfa CIA chystá Islámský stát další podobné útoky

Ředitel americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) John Brennan uvedl, že páteční krveprolití v Paříži není "jednorázovou událostí". Podle něj Islámský stát chystá další podobné útoky. Informuje o tom televize France 24.

16.11.2015 15:36 | Byl to velmi slušný kluk, tvrdí místní o jednom z podezřelých

"Je to klidná čtvrť. Nikdy tady nebyly problémy. Salaha jsem znala, byl to velmi slušný kluk, který mě vždy uměl pozdravit," tvrdí o muži podezřelém ze spoluúčasti na pařížských útocích asi padesátiletá Malou.

Po zátahu v jednom z domů v bruselské čtvrti Molenbeek stále není jasné, jestli policie Salaha Abdeslama dopadla. Abdeslam pracoval v bruselském dopravním podniku jako řidič tramvaje. Kvůli velmi nepravidelné docházce ho ale podnik propustil. Informuje Silvie Housková z Bruselu. 

16.11.2015 15:41 | Teroristé natočili nové video. Varují v něm přímo Washington

16.11.2015 15:48 | Většina obyvatel Molenbeeku pochází ze severní Afriky nebo Turecka

Lidé v Molenbeeku nejsou z mediální pozornosti příliš nadšeni. "Radikalizace je ve všech zemích, tak ať se nemluví jenom o Molenbeeku," rozčiluje se Malou.

V bruselské čtvrti žije desítky let a je podle ní klidná. "Samozřejmě že se i tady objeví radikálové, ale od toho je policie, aby zajistila pořádek, ale ona to nedělá," stěžuje si Malou.

Vysoký blondýn Luik to však vidí trochu jinak: "Za desítky let tady sestěhovali tisíce Arabů, ale vůbec se nesnaží je integrovat."

Malou a Luik jsou jedni z mála obyvatel čtvrti bílé pleti. Většina místních obyvatel pochází původně ze severní Afriky nebo Turecka. Informuje Silvie Housková. 

16.11.2015 16:00 | Šest zatím identifikovaných teroristů pobývalo v Sýrii

Všech šest teroristů, které se prozatím podařilo identifikovat, pobývalo v Sýrii, uvádí na svých stránkách televize BFMTV. A to v letech 2013 až 2015.

Belgická policie obvinila dva lidi, které údajně zadržela už v neděli. Jsou podezřelí z "účasti na teroristických aktivitách", píše server Le Figaro.

16.11.2015 16:03 | Pátrá se i v Itálii

Italské úřady zahájily na severu země rozsáhlé pátrání po muži podezřelém z účasti na pátečních teroristických útocích v Paříži. Informovala o tom dnes italská tisková agentura ANSA. Jakou roli dvaatřicetiletý francouzský občan Baptiste Burgy při atentátu podle policie sehrál, ale zatím není jasné.

Burgy údajně překročil francouzsko-italskou hranici u města Ventimiglia. Italská policie nejprve začala po voze značky Seat Ibiza černé barvy pátrat v oblasti města Turína, později ale akci rozšířila na celý sever Itálie.

"Úzce spolupracujeme s našimi francouzskými kolegy," komentoval pátrání italský ministr vnitra Angelino Alfano.

16.11.2015 16:04 | Američtí republikáni využili útoků ke kritice Obamy

Američtí republikáni využívají páteční teroristické útoky v Paříži ke kritice demokratického prezidenta Baracka Obamy i k získání přízně voličů znervóznělých hrozbou terorismu, napsala dnes agentura AP.

Několik republikánů včetně uchazeče o prezidentský úřad Jeba Bushe či bývalého prezidentského kandidáta Mitta Romneyho dnes vystoupilo na různých televizních stanicích.

Kritizovali politiku prezidenta Obamy jako "polovičatou". Zároveň naznačovali, že pozemní válka Spojených států proti Islámskému státu bude možná nevyhnutelná.

Prezident právě teď hovoří v Turecku na summitu zemí G20.

16.11.2015 16:07 | Obama: Paříž není sama

Americký prezident Barack Obama hovoří k zemím G20. "Paříž není sama. Proti této hrozbě jsme jednotní," vzkázal účastníkům.

"Strategie, kterou máme, bude fungovat, ale potřebuje čas," dodal.

16.11.2015 16:12 | Orbán: Teroristé využili migrace, aby se vmísili do davu lidí, kteří opouštějí domovy při hledání lepšího života

Maďarský premiér Viktor Orbán dnes v souvislosti s teroristickými útoky v Paříži označil "právo na sebeobranu" Evropanů za "silnější než všechna ostatní práva". Podle agentury AFP rovněž zdůraznil, že teroristé využili nynější masovou migraci.

"Je prokázáno, že teroristé záměrně a organizovaně využili masové migrace, aby se vmísili do davu lidí, kteří opouštějí domovy při hledání lepšího života," prohlásil Orbán, známý nekompromisním postojem k imigraci, v projevu předneseném v parlamentu.

"Nevíme, kolik teroristů s imigranty přišlo," upozornil rovněž šéf maďarské vlády.

16.11.2015 16:13 | Čech žijící v Molenbeeku město označil za zářný příklad nezvládnuté integrace

Molenbeek je vyhlášenou, nepříliš bezpečnou čtvrtí Bruselu. Za posledních 18 měsíců byla tato čtvrť spojovaná s velkým teroristickým útokem hned pětkrát a zátahy policie v ní jsou čím dál častější. Čech žijící na okraji čtvrti řekl HN, že je Molenbeek zářným příkladem nezvládnuté integrace.

"Je tam plno arabských kaváren, modliteben a řeznictví s halal výrobky a téméř žádné tradiční belgické restaurace nebo pekárny. Výsledkem je to, že nemáme pocit, že bychom v Molenbeeku byli vítani a že bychom si tam připadali jako v moderní a svobodomyslné čtvrti velkoměsta," uvádí Čech, který si nepřeje zveřenit své jméno.

16.11.2015 16:16 | Islámský stát je tváří ďábla, řekl Obama

"Islámský stát je tváří ďábla," prohlásil na závěr summitu G20 v Turecku americký prezident Barack Obama. "Toto není běžná válka. Pokud chceme jednat s Islámským státem ve smyslu, že jde o stát, pak se účastníme jejich narativu, který se snaží prosadit. Tady nejde o to, že jeden stát útočí na druhý. Toto jsou vrazi," řekl.

"Jeho vůdci nebudou nikde v bezpečí. Útoky jako v Paříži se už nesmí opakovat," uzavřel. 

16.11.2015 16:22 | Hollande: Naše země dokázala zvítězit nad mnohem většími nepřáteli

Prezident François Hollande promlouvá k oběma komorám francouzského parlamentu. Páteční útoky označil za válečný akt.

Podle něj je nezbytné, aby Francie odpověděla na hanebný útok s rozhodností. "Naše země dokázala zvítězit nad mnohem většími nepřáteli, než jsou tito zbabělí vrazi."

"Tito vrazi chtěli potlačit tyto hodnoty zbabělými činy. Chtěli nás vtáhnout do války civilizací. (...) Jsme ve válce proti džihádistickému terorismu, který ohrožuje celý svět. Tato válka ohrožuje celý svět, nejen Francii," pokračuje Hollande. "Používají hrozné zbraně, ale nejsou neporazitelní."

16.11.2015 16:23 | Obama nepovažuje nasazení mezinárodních pozemních sil za vhodné řešení

Barack Obama na tiskové konferenci po summitu G20 prohlásil, že tlak na nasazení mezinárodních pozemních sil v Sýrii a Iráku proti Islámskému státu roste, on to ale nepovažuje za vhodné řešení.

16.11.2015 16:25 | Francie bude pokračovat v útocích na Islámský stát

Francouzský prezident ujišťuje, že letecké operace proti džihádistům v Sýrii neskončí a naopak budou intenzivnější. "S těmito teroristy budeme bojovat všude, kde jsou."

Hollande ujišťuje, že proti islamistům bude Francie bojovat v Mali, Nigérii i Iráku. "Naším hlavním nepřítelem v Sýrii není Bašár Asad, ale Islámský stát." 

"Čelíme organizaci, která disponuje teritoriem, finančními zdroji a vojenskými jednotkami. Od začátku roku tato organizace zasáhla v Paříži, v Dánsku, v Tunisku. Každý den vraždí populace, a proto se zničení IS dotýká celého mezinárodního společenství. Požádal jsem Radu bezpečnosti OSN, aby se co nejdříve sešla a schválila rezoluci, která vyzve k boji proti IS.

16.11.2015 16:28 | Je nutnost zničit Islámský stát, míní Hollande

"Atentáty měly jasný cíl – vytvořit strach a rozdělit nás. Vytvořit na nás tlak, aby nám zabránili v boji s terorismem," říká Hollande. "Je nutnost zničit Islámský stát. Proto požaduji, aby se co nejrychleji setkala Rada bezpečnosti OSN, která vytvoří rezoluci této společné vůle."

16.11.2015 16:38 | Hollande: Francouzi zavraždili Francouze

"Francouzi zavraždili Francouze. Na našem území žijí individua, která jsou schopna se zradikalizovat tak, že dojdou k teroristické zločinnosti," pokračuje Hollande.

"Sýrie je největší továrnou terorismu, jakou svět poznal," řekl parlamentu. 

Hollande vyzval k vytvoření velké koalice, která bude bojovat proti islamistickým radikálům po celém světě. V úterý o tom bude jednat s Barackem Obamou. "Boj neskončil a konec je vzdálen."

16.11.2015 16:51 | Hollande se setká s Obamou i Putinem

Hollande oznámil, že se setká s Obamou i Putinem.

"Nikdy nám nezabrání žít tak, jak jsme se rozhodli – žít svobodně, žít plně a ukazovat tento život beze strachu všem," řekl.

"Sýrie se stala největší továrnou na teroristy, jakou svět poznal. Je potřeba, aby se odpůrci IS sjednotili ve velkou a jednotnou koalici. V tomto duchu se setkám s prezidentem Obamou a Putinem, a to abychom spojili naše síly. Francie mluví se všemi," uvedl. 

Podle očekávání rovněž oznámil, že ve středu požádá parlament, aby prodloužil výjimečný stav na tři měsíce. Také oznámil, že policejní složky budou v příštích dvou letech posíleny o 5000 míst.

16.11.2015 16:58 | Francouzská policie přijme 8500 nových zaměstnanců, oznámil Hollande

16.11.2015 17:05 | Mezi oběťmi pařížského útoku je celkem 19 národností

16.11.2015 17:17 | Eiffelova věž znovu otevře pro návštěvníky

Na oficiální stránce Eiffelovy věže na Facebooku se objevila zpráva, že se budova znovuzpřístupní v 16:20 místního času. Navíc bude rozsvícena v barvách francouzské trikolóry po dobu tří dnů. Stejně dlouhou dobu bude na prvním poschodí vidět motto města "Fluctuat nec Mergitur", volně přeloženo "Pluje, ale nepotopí se".

16.11.2015 17:25 | Den otevřených dveří ve vládní budově se ruší

Úřad vlády České republiky oznámil, že se rozhodl zrušit zítřejší den otevřených dveří. Ten byl plánován pro veřejnost v jedné z vládních budov, v pražském Hrzánském paláci. Učinil tak na základě doporučení policie a v souvislosti s přijatými zvýšenými bezpečnostními opatřeními v okolí vládních budov.

16.11.2015 17:29 | Po útocích klesají ceny ropy

Světové ceny ropy v úvodu týdne zamířily dolů. Investoři mají obavy z dopadů pátečních útoků v Paříži na ekonomiku. Ceny ropy sráží také přebytek této strategické suroviny na světových trzích. Cena za barel se snížila o 1,6 procenta, tedy o 71 centů.

"Páteční příšerné události a následné otřesy ohrožují hospodářský růst; proto trh míří dolů," uvedl podle agentury Reuters analytik společnosti PVM Oil Associates Tamas Varga.

16.11.2015 17:36 | Putin: Podpoříme nálety syrskou opozici v boji proti islamistům

Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že Moskva je připravena podpořit leteckými údery syrskou opozici v jejím boji proti IS. "Mohu potvrdit, že jsme navázali styky se syrskou opozicí na bitevním poli a ta nás požádala o letecké údery." Uvedl to na summitu G20.

1116AA32 G20 TURKEY 1116 11

16.11.2015 17:58 | Na koncertu v Bataclanu zahynulo téměř 90 osob

V koncertní síti Bataclan zemřelo v noci z pátku na sobotu téměř 90 lidí. Byl to nejtragičtější ze všech pařížských teroristických útoků z minulého týdne. Podle francouzského deníku Le Monde neměli teroristé vůbec zájem vyjednávat.

Přesvědčit se je snažil stejný policejní vyjednávač, který v lednu v pařížském supermarketu Hyper Cacher vyjednával s Amedym Coulibalym. Marně.

16.11.2015 18:01 | Německá policie zadržela Alžířana v souvislosti s pařížskými útoky

16.11.2015 18:12 | Eiffelova věž se rozzářila ve francouzských barvách

16.11.2015 18:21 | Další čtyři státy USA odmítají přijímat syrské uprchlíky

Texas, Arkansas, Indiana a Louisiana odmítají v souvislosti s pařížskými útoky přijímat uprchlíky ze Sýrie. Přidávají se tak k Alabamě a Michiganu, které to prohlásily dříve.

16.11.2015 18:25 | Kanada se stáhne z Blízkého východu

Kanada ani přes páteční teroristické útoky v Paříži neustoupí od svého rozhodnutí stáhnout své stíhačky z bojových misí proti Islámskému státu. Uvedl to nový kanadský premiér Justin Trudeau po skončení summitu skupiny G20 v Turecku. Trudeau se k tomuto kroku zavázal během volební kampaně.

Dodal ale, že Kanada může k boji proti IS účinně přispět i jiným způsobem.

Zvažuje prý například, že posílí svůj stávající program na výcvik iráckých jednotek.

16.11.2015 18:35 | Bratra útočníků propustili z vazby

Bratr dvou teroristů spojovaných s útoky v Paříži Mohammed Abdeslam strávil několik hodin ve vazbě. Po svém propuštění novinářům v bruselské čtvrti Molenbeek uvedl, že jeho rodiče jsou z tragédie v šoku. "Mí dva bratři jsou normální a nikdy jsem si nevšiml ničeho zvláštního," dodal.

16.11.2015 18:39 | Kazašský výtvarník vytvořil v Praze graffiti k uctění památky obětí

Výtvarník pocházející z Kazachstánu vytvořil na Těšnově v centru Prahy graffiti k uctění obětí teroristických útoků v Paříži a zároveň zkritizoval postoje k muslimům v Česku. Lidé by podle umělce působícího pod přezdívkou ChemiS neměli odsuzovat všechny muslimy kvůli činům fanatiků. Své dílo, které zobrazuje tři lidi - včetně ženy v šátku - s hlavou skloněnou k modlitbě, zveřejnil spolu s komentářem ke xenofobním náladám v Česku na Facebooku.

12241673 1067938333239992 6558927435839210810 n

(Zdroj: Facebook)

16.11.2015 18:53 | Alžířan zadržený v Německu údajně předpověděl útoky v Paříži

Zadržený Alžířan měl předpovědět teroristické útoky v Paříži. Informoval o tom ministr vnitra spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko Ralf Jäger. Úřady vyšetřují, zda byl muž do plánů teroristů zasvěcen, či zda se dokonce na atentátech podílel.

Podezřelý byl zadržen v uprchlickém záchytném centru ve městě Arnsberg. Je podezřelý, že v uplynulých dnech ostatním obyvatelům zařízení řekl, že francouzskou metropolí se rozšíří strach a teror.

16.11.2015 19:20 | Policie ČR odmítla žádost organizátorů koncertu The Prodigy o zvýšená bezpečnostní opatření

Organizátoři pondělního koncertu The Prodigy požádali policii o mimořádná bezpečnostní opatření v souvislosti s pařížskými útoky.

Policisté jejich žádost zamítli s tím, že tuto akci nepovažují za rizikovou. Více čtěte zde.

16.11.2015 19:44 | NATO zdvojnásobí úsilí v boji s terorismem

Severoatlantická aliance bude ještě více spolupracovat se svými partnery v boji proti extremismu a terorismu. Uvedl to generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Podle německého ministra zahraničí Franka-Waltera Steinmeiera Francie pravděpodobně nesáhne k aktivaci pátého článku smlouvy NATO, podle něhož je ozbrojený útok na jednoho nebo více signatářů považován za útok proti všem.

"Musíme zůstat bdělí, odhodlaní a jednotní," uvedl Stoltenberg, aniž by oznámil nějaké konkrétní kroky, které by se aliance chystala učinit v reakci na teroristické útoky v Paříži. Zdůraznil jen, že NATO zdvojnásobí úsilí v boji s terorismem.

16.11.2015 19:57 | Drážďanská demonstrace proti uprchlíkům

Až 12 000 lidí se v pondělí shromáždilo v Drážďanech na demonstraci zaměřené proti přijímání uprchlíků. Jejich počet proti minulému týdnu vzrostl asi o polovinu.

Řečníci na demonstraci dávali příchod uprchlíků do souvislosti s atentáty v Paříži a požadovali omezení imigrace.

Podle německých politologů je zvýšení účasti na demonstraci přímý důsledek pátečního teroristického útoku v Paříži. Analytici už před zahájením akce očekávali, že se Pegida pokusí atentátů využít k posílení své obliby a k vyvolávání nálad proti běžencům.

16.11.2015 20:08 | Saúdská Arábie nakoupila od USA chytré bomby na boj proti islamistům

Americké ministerstvo zahraničí schválilo prodej chytrých bomb Saúdské Arábii za 1,29 miliardy dolarů. Saúdská Arábie bojuje proti povstalcům v Jemenu a v rámci letecké koalice se účastní úderů proti Islámskému státu v Sýrii.

Chytré bomby od amerických výrobců Boeing a Raytheon by jí prý měly pomoci doplnit zásoby vojenského vybavení.

Podle zdrojů agentury Bloomberg chystaný kontrakt čítá až 13 000 chytrých bomb a náhradních dílů.

16.11.2015 20:10 | Anonym hrozil univerzitě Harvard, ta evakuovala několik budov

Harvardova univerzita evakuovala čtyři budovy poté, co jí anonym pohrozil bombovým útokem, uvedla na svých stránkách. Neprokázalo se sice, že by výhrůžka souvisela s událostí v Paříži, velká města jsou ale ve střehu.

Mimo jiné i kvůli novému propagandistickému videu Islámského státu, které varuje před útokem v USA. Konkrétně zmiňuje Washington.

16.11.2015 20:16 | Vůdce pešmergů, kurdských milicí, dává najevo solidaritu s oběťmi útoků

16.11.2015 20:42 | Co znamená ve Francii výjimečný stav

16.11.2015 20:56 | Všichni útočníci byli občané Evropské unie

16.11.2015 21:13 | Uzavřou se hranice Rakouska a Slovinska

Srbsko bylo informováno, že na základě dohody zemí schengenského prostoru volného pohybu budou uzavřeny hranice Rakouska a Slovinska.

Zablokování svých hranic zvažují i Chorvatsko a Makedonie.

Na svém webu to dnes uvedla srbská státní televize a rozhlas RTS.

16.11.2015 21:15 | Kerry: Členové IS jsou psychopatická monstra

Americký ministr zahraničí John Kerry přiletěl do Paříže, kde bude zítra osobně kondolovat francouzskému prezidentovi Françoisi Hollandovi.

Na společném jednání pak budou probírat především společný vojenský postup proti Islámskému státu na Blízkém východě.

Večer vystoupil před americkou ambasádou v Paříži a členy Islámského státu nazval "psychopatickými monstry".

Zdůraznil, že toto není válka jedné civilizace proti druhé, ale boj civilizace samotné proti barbarismu.

16.11.2015 21:28 | Členové G20 se dohodli na potřebě mimořádných opatření proti terorismu

Skupina 20 největších světových ekonomik (G20) se na závěr svého summitu v Turecku dohodla na potřebě přijetí dodatečných opatření proti mezinárodnímu terorismu. Patří mezi ně zastavení přílivu financí směřujících na podporu mezinárodního terorismu, posílení kontrol na hranicích i letecké bezpečnosti a sdílení zpravodajských informací.

Představitelé zemí G20 se také shodli, že terorismus nesmí být spojován s žádným náboženstvím, národností, etnickou skupinou nebo dáván do souvislosti s migrační krizí.

16.11.2015 22:09 | Více než polovina Američanů má obavy z uprchlíků

Podle průzkumu agentury Reuters se 63 procent obyvatel USA obává možného útoku na americkém území a cítí se ohroženější než po předloňském atentátu v cíli Bostonského maratonu. Ve víkendové anketě dalo 52 procent lidí najevo názor, že syrští uprchlíci činí USA méně bezpečnou zemí. Více než tři čtvrtiny respondentů jsou přitom proti americké pozemní akci v Sýrii.

16.11.2015 22:22 | Ve Štrasburku údajně proběhla protiteroristická akce, prý zde spatřili Salaha Abdeslama

16.11.2015 22:38 | Policie prohledala místo, kde se pravděpodobně sešli útočníci před zahájením masakru

Francouzský deník Le Figaro píše, že policie prohledala byt v Bobigny na severním předměstí Paříže, který si pronajal Brahim Abdeslam, jeden z podezřelých teroristů. Podle listu byt používal minimálně týden před útoky.

Policie se na základě sledování mobilních telefonů domnívá, že to mohlo být místo, kde se atentátníci sešli před zahájením pátečních útoků.

16.11.2015 22:40 | Akce ve Štrasburku skončila. Salah Abdeslam zde není

16.11.2015 22:48 | Podle AFP by mohlo být na francouzské občany vracející se ze Sýrie uvaleno domácí vězení.

16.11.2015 22:52 | Na pražském koncertu The Prodigy drželi návštěvníci 20 vteřin ticha za oběti při útocích

Dvaceti vteřinami ticha dnes návštěvníci koncertu britské skupiny The Prodigy ve vyprodaném pražském Foru Karlín uctili památku obětí pátečního teroristického útoku v Paříži.

Koncert provázela nebývalá bezpečnostní opatření vyžádaná kapelou, kvůli kterým se před sálem vytvořily dlouhé fronty. Pečlivá ochranka u vchodu nahlížela i pod kšiltovky příznivců.

17.11.2015 08:29 | Francouzské letectvo podniklo další nálety na Islámský stát

Francouzské letectvo podniklo v noci na úterý další nálety na syrské město Rakka, které je baštou radikálního hnutí Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura DPA s tím, že údery mířily na velitelství a také na náborové a výcvikové středisko islamistů.

Mluvčí francouzské armády podle Reuters sdělil, že do bojových misí nad Rakkou se zapojilo deset stíhaček. Ty odstartovaly ze základen v Jordánsku a ve Spojených arabských emirátech.

Po pátečních teroristických útocích v Paříži, které si vyžádaly přinejmenším 129 mrtvých a více než 350 zraněných, Francie vystupňovala své úsilí v boji proti IS. V noci na neděli francouzské letectvo shodilo na pozice islamistů ve městě Rakka 20 bomb. Byl to největší francouzský nálet na IS od září, kdy s nimi Paříž ve větší míře začala.

IS loni vyhlásil na části Sýrie chalífát a tamní město Rakka se stalo jeho střediskem. Podle irácké tajné služby byla právě Rakka místem, kde se plánovaly páteční pařížské útoky, uvedla agentura AP.

17.11.2015 08:32 | Šéf CIA Brennan: Útoky v Paříži nemusí být jednorázovou událostí

Ředitel americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) John Brennan varoval v pondělí, že útoky v Paříži, ke kterým se hlásí extremistické hnutí Islámský stát (IS), nemusí být jednorázovou událostí a že radikálové mohou mít další podobné operace připraveny k okamžité realizaci.

Snaha o zmaření těchto činů se může ale ukázat jako velmi obtížná, protože zpravodajské a bezpečnostní služby v Evropě jsou zcela přetížené ve snaze vysledovat stovky evropských extremistů, kteří se vrátili domů z bojů v Sýrii a Iráku.

"Spousta našich partnerů právě teď v Evropě čelí mnoha problémům, co se týče počtu jedinců, kteří cestovali do Sýrie a Iráku a zpět, takže jejich schopnost sledovat a zkoumat tyto jednotlivce je pod těžkou zkouškou," uvedl Brennan podle agentury Reuters.

Šéf CIA řekl, že americké tajné služby stále nemají potvrzeno, že IS je zodpovědný za útoky v Paříži, při nichž zahynulo 129 lidí. Dodal ale, že tyto incidenty stejně jako podezření z výbuchu bomby v ruském letadle v Egyptě z 31. října, při kterém bylo zabito všech 224 osob na palubě, mají charakteristické znaky toho, že by za ně měli být odpovědní islamisté.

Povaha pařížských útoků prý ukazuje, že přípravy trvaly řadu měsíců vzhledem k potřebě zajištění zbraní a k tomu, jak byly atentáty rozprostřené.

Podle Brennana bezpečnostní a zpravodajské služby v Evropě a na dalších místech nyní horečně pracují na případném odhalení dalších plánů teroristických útoků.

Evropské tajné služby odhadují, že od roku 2011 odešlo bojovat do Sýrie na 5000 Evropanů. Z toho bylo 1400 Francouzů, z nichž 900 se vrátilo do vlasti. Francouzské úřady ale zařadily na seznam potenciálně nebezpečných osob sympatizujících s radikálním islámem kolem 10 tisíc až 20 tisíc lidí.

17.11.2015 09:36 | Francie po pátečních útocích navyšuje bezpečnostní výdaje. Ovlivní to schopnost země plnit rozpočtová pravidla EU

Francie musí navýšit výdaje na bezpečnost, proto nebude schopná dodržet limit rozpočtového schodku, jak požaduje Evropská unie. Podle agentury Reuters to v úterý oznámil francouzský premiér Manuel Valls.

"Evropská unie to musí pochopit," řekl Valls s tím, že nebezpečí radikálního hnutí Islámský stát (IS) se týká nejen Francie, ale celé Evropy.

Francie chce po pátečních teroristických útocích v Paříži, ke kterým se přihlásil IS, zvýšit výdaje na bezpečnost, neboť hodlá rozšířit řady policistů a četnictva o 10 tisíc lidí, aby zvýšila efektivitu těchto sborů.

Francie se dlouhodobě potýká s příliš vysokými rozpočtovými deficity, které by podle pravidel EU neměly přesahovat tři procenta HDP. V březnu unijní členské státy daly na návrh Evropské komise Paříži dva roky čas, aby dostala svůj deficit do povoleného pásma.

17.11.2015 10:50 | Francie požádala státy EU poprvé o pomoc a podporu podle unijní smlouvy

Evropská unie po pátečních útocích v Paříži poprvé ve své historii aktivuje článek unijní smlouvy o tom, že ostatní země napadenému státu poskytnou pomoc a podporu všemi prostředky. Francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian na Twitteru oznámil, že o to v úterý své kolegy požádal na jednání v Bruselu. Podle českého ministerstva obrany ostatní ministři tuto žádost podpořili.

Co přesně využití sedmého paragrafu 42. článku smlouvy znamená, zatím není přesně jasné. Český ministr obrany Martin Stropnický před schůzkou zmiňoval užší výměnu zpravodajských informací, přímou žádost Paříže o české vojáky nepředpokládal. Podle zprávy ministerstva obrany na Twitteru Stropnický na jednání "přislíbil vojenskou podporu ČR podle našich možností".

Text příslušného článku uvádí, že "pokud se členský stát stane na svém území terčem ozbrojeného napadení, poskytnou mu ostatní členské státy pomoc a podporu všemi prostředky, které jsou v jejich moci".

Francie už po pátečních útocích, které vzaly život 129 lidem, zintenzivnila letecké operace proti pozicím Islámského státu (IS) v Sýrii. Tato organizace se k pařížským atentátům přihlásila. Prezident Francois Hollande také vyzval ke vzniku široké mezinárodní koalice, která by proti IS bojovala.

Francouzský ministr Le Drian v úterý také zdůraznil, že už samotný jednomyslný souhlas evropských partnerů s francouzským požadavkem je jasným politickým signálem. Paříž podle něj začne s partnery z EU o konkrétní podobě pomoci jednat už v příštích hodinách. Le Drian připomněl rozsáhlé francouzské zapojení do operací v různých částech Afriky, potřebu posílit operace v Sýrii i chránit vlastní území. Řekl jsem svým partnerům, že to nemůžeme dělat všechno sami," připustil.

"Všichni to berou jako útok na Evropu, na evropský způsob života a také se podle toho chtějí zachovat," popsal atmosféru na jednání Stropnický.

Šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová řekla, že po úterním ministerském souhlasu už k aktivaci příslušné části unijní smlouvy není třeba nějaké další formální schvalování. "Neznamená to misi či operaci v rámci Společné bezpečnostní a obranné politiky (CSDP). Znamená to bilaterální pomoc a podporu, kterou může EU koordinovat, pokud to bude užitečné a nutné," vysvětlila.

Text příslušného sedmého paragrafu 42. článku Lisabonské smlouvy uvádí, že "pokud se členský stát stane na svém území terčem ozbrojeného napadení, poskytnou mu ostatní členské státy pomoc a podporu všemi prostředky, které jsou v jejich moci".

17.11.2015 11:21 | IS ztrácí svá území, Kerry s Hollandem chtějí na radikály zvýšit tlak

Rozšíření spolupráce v boji proti radikálnímu hnutí Islámský stát (IS) bylo hlavním tématem úterní pařížské schůzky amerického ministra zahraničí Johna Kerryho s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem. Kerry podle agentury Reuters prohlásil, že IS postupně ztrácí území, které v Sýrii a Iráku ovládá.

"Úroveň spolupráce by měla být vyšší. Dohodli jsme se na větší výměně informací. Jsme přesvědčeni, že v příštích týdnech pocítí DAIŠ (arabská zkratka IS) ještě větší tlak. Cítí ho už nyní, cítil ho včera a cítil ho v uplynulých týdnech. Získali jsme větší území, DAIŠ to své ztrácí," řekl Kerry.

Francie po pátečních teroristických útocích v Paříži vystupňovala své úsilí v boji proti IS. Chce také, aby k tažení přispěly i ostatní státy Evropské unie.

Hollande, jak Kerry potvrdil dřívější informaci, se v příštím týdnu chystá navštívit Washington, kde bude jednat s prezidentem Barackem Obamou. Podle francouzského premiéra Manuela Vallse v nadcházejícím týdnu odcestuje Hollande i do Moskvy za prezidentem Vladimirem Putinem. Předpokládá se, že tématem návštěvy bude společný boj proti IS.

17.11.2015 11:31 | Íránský prezident Rúhání: Proti IS je nutné bojovat všemi silami

Íránský prezident Hasan Rúhání v telefonickém rozhovoru se svým francouzským protějškem Françoisem Hollandem prohlásil, že proti Islámskému státu (IS) a terorismu je nezbytné bojovat všemi dostupnými silami. O telefonátu informovala agentura Reuters. Rúhání se původně chystal Francii navštívit, plánovaná cesta byla ale zrušena.

"Prezident Rúhání zdůraznil bytostnou důležitost boje proti DAIŠ (arabská zkratka IS) a proti terorismu všemi dostupnými silami," citoval Reuters zdroj z Elysejského paláce.

Oba prezidenti rovněž hovořili o významu mírových rozhovorů ve Vídni, jejichž cílem je dosáhnout politického řešení konfliktu v Sýrii, kde vedle radikálů proti sobě bojují i režim autoritářského prezidenta Bašára Asada a stoupenci umírněné opozice.

Hollande v pondělí ve Versailles v projevu k oběma komorám francouzského parlamentu prohlásil, že bude usilovat o vytvoření široké a jednotné koalice pro boj s radikály z IS. Francie své úsilí v tažení proti islamistům vystupňovala po pátečních teroristických útocích, při kterých v Paříži zahynulo nejméně 129 lidí a dalších 350 utrpělo zranění.

17.11.2015 11:49 | Pronajímatelka bytu útočníků: Byli zdvořilí, milí a dobře oblečení

Milí a zdvořilí. Tak popsala útočníka Brahima Abdeslana žena, která mu pronajala byt. Podle deníku Guardian si skupina mužů pronajala dům na pařížském předměstí Bobigny tři dny před vlnou teroristických útoků v centru metropole.

"Byli velmi zdvořilí. Nebylo na nich nic, co by budilo pozornost. Byli milí, zdvořilí a dobře oblečení," prohlásila s tím, že muži nosili "běžné oblečení" a plnovous neměli. Pronajímatelce řekli, že pracují pro belgickou firmu a ve Francii jsou pracovně.

17.11.2015 12:09 | OSN se obává dopadu atentátů na uprchlickou krizi

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) se obává, že některé evropské státy po teroristických útocích v Paříži budou odpovědnost připisovat běžencům, ačkoli i oni prchají před pronásledováním, násilím a válkami. Informovala o tom v úterý agentura Reuters.

"Obáváme se reakce některých států, které mohou ukončit stávající programy, zrušit své závazky ke zvládnutí uprchlické krize či navrhnout stavbu dalších (pohraničních) bariér," uvedla mluvčí UNHCR Melissa Flemingová. "Jsme hluboce znepokojeni jazykem, který hromadně démonizuje uprchlíky. To je nebezpečné, neboť to přispívá ke xenofobii a strachu," dodala.

Například Polsko po útocích ve francouzské metropoli uvedlo, že nevidí politickou možnost, jak splnit rozhodnutí Evropské unie o rozdělení uprchlíků podle kvót. S přerozdělením běženců nesouhlasí také Slovensko a Maďarsko, které ohlásily, že kvóty napadnou u unijního soudu.

Mezitím expertka z Úřadu vysokého komisař OSN pro lidská práva Karima Bennouneová podle agentury AP oznámila, že atentáty v Paříži mohou být zločinem proti lidskosti. Uvedla také, že prohlášení radikálního hnutí Islámský stát, které se přihlásilo k odpovědnosti, svým nenávistným světonázorem takové násilí motivuje. Dodala, že údajné použití slov Alláhu akbar (Bůh je veliký) teroristy je hrubým zneužitím této náboženské fráze, kterou miliony muslimských věřících po celém světě považují za nedotknutelnou.

17.11.2015 12:14 | Maďarsko se rozhodlo po pátečním útoku vzít otázku přerozdělení uprchlíků dle kvót před Evropský soudní dvůr

Maďarsko napadne u Evropského soudního dvora plán na přerozdělení žadatelů o azyl mezi země EU na základě povinných kvót. Oznámil to v úterý maďarský ministr spravedlnosti László Trócsányi poté, co maďarský parlament dnes schválil zákon poskytující vládě pravomoci k takovému kroku. Ministr prý rovněž očekává, že další země, které s kvótami nesouhlasí, se k Maďarsku v žalobě připojí.

Ministři vnitra států Evropské unie v září většinou hlasů schválili kvóty pro rozdělení 120 tisíc uprchlíků. Proti byly kromě Slovenska a Maďarska také Česká republika a Rumunsko. Finsko se hlasování zdrželo.

Záměr podat žalobu na kvóty ohlásilo již v září Slovensko. Česká republika tehdy podání žaloby odmítla s tím, že nechce dále zvyšovat napětí.

Maďarský ministr vnitra dnes prohlásil, že jeho země se s žalobou obrátí na Evropský soudní dvůr v prosinci. Podle Trócsányiho je plán na přerozdělení migrantů v rozporu s vůlí většiny občanů Evropy a porušuje suverenitu Maďarska, protože každý stát by měl mít možnost rozhodnout, koho na své území pustí.

Slovenský premiér Robert Fico tento měsíc sdělil, že Bratislava chce ve své žalobě zpochybnit pravomoc ministrů vnitra členských států Evropské unie přijmout takové rozhodnutí většinou hlasů.

17.11.2015 12:21 | Útočníci si pronajali dům a dva hotelové pokoje, kde se našly injekční stříkačky

Útočníci z páteční noci měli pronajatý nejen dům v Bobigny, ale také dva hotelové pokoje v Alfortville na předměstí Paříže, informuje na svém serveru Le Figaro. Na své jméno si je údajně na dny od 11. do 17. listopadu pronajal Salah Abdeslam, kterého nyní hledá policie. Na místě se podle serveru Le Point našly injekční stříkačky. Policie podle něj nyní prošetřuje, zda je teroristé využili k přípravě bomb, nebo zda je použili k aplikaci drog.

17.11.2015 12:37 | Hollande se sejde s Obamou i Putinem. Francie plánuje zavést bezpečnostní rámy na nádražích

Francouzského prezidenta Françoise Hollanda čekají náročné týdny. Příští týden se ve Washingtonu sejde s Barackem Obamou, poté se v Moskvě setká s Vladimirem Putinem. Oznámil to premiér Manuel Valls. „Dnešní noc naše letectvo znovu udeřilo na Rakku. A budeme v tom pokračovat,“ dodal pak premiér.

Francouzská ministryně energetiky a životního prostředí Ségolène Royalová podporuje přísnější bezpečnostní opatření na nádražích. „Bezpečnost je základním právem,“ uvedla v iTélé. Royalová je pro zavedení bezpečnostních rámů na nádražích po celé Francii. „Požádala jsem SNCF (tedy francouzské železnice), aby prostudovaly možnost rychlého zavedení rámů. Už se to dělá v případě mezinárodních vlaků, myslím, že by se to mělo vztahovat také na všechny vlaky ve Francii,“ uvedla ministryně.

17.11.2015 12:47 | Francouzská fotbalová liga se o víkendu opět rozběhne

Týden po teroristických útocích v Paříži se ve Francii o nadcházejícím víkendu znovu rozběhne fotbalová liga. Podle plánu se odehrají všechny zápasy první a druhé nejvyšší soutěže. Podle agentury AFP to oznámil sekretář francouzského ministra sportu Thierry Braillard.

Veškeré sportovní dění se ve Francii zastavilo po útocích z pátku 13. listopadu, které si v Paříži vyžádaly 129 obětí. Teroristé zaútočili mimo jiné u Stade de France, kde se právě hrálo fotbalové utkání Francie s Německem. Plán na proniknutí do hlediště ale selhal a tři sebevražední atentátníci se nakonec odpálili před arénou, kde zabili jednoho člověka.

17.11.2015 12:56 | Prezident Putin oznámil zintenzivnění leteckých úderů proti radikálům v Sýrii

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že armáda zintenzivní letecké údery proti radikálům v Sýrii. Požádal již ministerstvo obrany a další armádní představitele, aby mu předložili návrhy, jak operaci pozměnit, uvedla agentura AP. Jak upozornil Putinův mluvčí Dmitrij Peskov, neznamená to, že Moskva do země plánuje vyslat pozemní jednotky.

Rusko podniká letecké údery proti ozbrojencům v Sýrii od konce září. Islámský stát (IS), který ovládá rozsáhlá území v Sýrii i sousedním Iráku, se přihlásil k útoku na ruské letadlo, které se zřítilo 31. října v Egyptě. Uvedl, že jde o odvetu právě za ruskou leteckou kampaň v Sýrii, kde je Moskva jedním z hlavních stoupenců syrského prezidenta Bašára Asada.

Putin v úterý oznámil, že ruské operace v Sýrii "budou nejen pokračovat, ale že se ještě zintenzivní, aby si zločinci uvědomili, že odplata je nevyhnutelná".

Moskvu až dosud Západ obviňoval, že ruské nálety v Sýrii nemíří na pozice IS, ale že jsou vedeny na bašty opozice s cílem podpořit režim prezidenta Asada. Prezident Putin ale v pondělí prohlásil, že Moskva je připravena podpořit svými údery i syrskou opozici v jejím boji proti islamistům.

17.11.2015 13:23 | Jeden z teroristů v minulosti vytáhl z hořícího domu pět dětí
Reportér BBC Secunder Kermani na svém twitterovém účtu informoval, že terorista Brahim Abdeslam, který se v pátek odpálil poblíž klubu Bataclan, loni v říjnu zachránil život pěti dětem, když je vysvobodil z hořícího domu. "Jsem vděčný za to, že pomohl mým dětem, ale nedokážu pochopit to, co udělal v Paříži," řekl jejich otec.

 

 

17.11.2015 13:39 | Policie zadržela u Cách tři lidi v souvislosti s útoky v Paříži

Německá policie zadržela v úterý nedaleko Cách tři lidi, podezřívá je, že mají spojitost s pátečními teroristickými útoky v Paříži. Médiím to sdělil policejní mluvčí. Bližší informace o totožnosti zadržených policie zatím nesdělila, v současnosti trojici vyslýchá.

"Dostali jsme informace, že se jeden z lidí hledaných v souvislosti s Paříží zřejmě pohybuje v naší oblasti," řekl mluvčí cášské policie. Cáchy se nachází na západě Německa v blízkosti hranic s Belgií. Už dříve se objevily informace, že z Francie do Belgie unikl šestadvacetiletý Salah Abdeslam, jenž údajně pronajal vůz, který k pařížskému klubu Bataclan dovezl tři sebevražedné útočníky.

Abdeslam se zhruba před dvěma měsíci v Německu pohyboval, policie ho kontrolovala poblíž Pasova, když přejížděl do Rakouska. Tehdy policistům sdělil, že do alpské země jede na dovolenou. Policie uvedla, že v té době ještě nebyly žádné indicie toho, že by měl Abdeslam nějaké kontakty s teroristy.

17.11.2015 13:42 | Okolnosti útoků u pařížského stadionu stále nejasné

Francouzští vyšetřovatelé stále nemají dostatek informací o okolnostech pátečního útoku u stadionu Stade de France, kde fotbalové utkání sledoval i prezident François Hollande. Podle agentury AP to v úterý oznámil premiér Manuel Valls s tím, že útočit mohly dvě či tři skupiny atentátníků. Valls také řekl, že se ještě nepodařilo identifikovat všech 129 obětí teroristů. Francouzská média informují o pokroku ve vyšetřování, nalezen prý byl další vůz atentátníků a jimi pronajatý dům a dva hotelové pokoje.

O událostech u stadionu je oficiálně známo jen to, že byla nalezena tři těla sebevražedných atentátníků. Jedním z nich byl Bilal Hadfi, dalším pak Ahmad Muhammad, ačkoli o pravosti tohoto jména panují pochybnosti, neboť nalezený syrský pas může být falešný. Identita třetího útočníka známa není.

Spekuluje se, že útočníků mohlo být i více, ale podařilo se jim uniknout. Některá média s odvoláním na nejmenované vyšetřovatele také uvedla, že se atentátníci na stadion pokoušeli dostat, ale nepodařilo se jim to. Jako důvody jsou zmiňovány nezakoupené lístky či zásah ostrahy, která si všimla opasku s trhavinou.

Teorii neúspěšného útoku u Stade de France nahrává i fakt, že při výbuších vedle atentátníků zahynul jen jeden člověk. Nejkrvavější byl útok na koncertní síň Bataclan, kde teroristé zabili 89 lidí. Další lidé pak zahynuli při útoku na restaurace a kavárny.

17.11.2015 14:27 | Eiffelova věž je opět uzavřena

Pouze den po svém otevření byla Eiffelova věž opět uzavřena. Agentuře AP to potvrdila Marthe Ozboltová, mluvčí turistické atrakce, přesný důvod ale neuvedla.

17.11.2015 14:53 | Premiér Cameron vypracuje komplexní strategii boje s islamisty

Britský premiér David Cameron vypracuje komplexní strategii britského boje s Islámským státem. V dokumentu bude rovněž rozebírat, proč se domnívá, že by se Londýn měl zapojit do náletů na islamisty v Sýrii, uvedla britská zpravodajská stanice BBC. Londýn se dosud podílel na spojeneckých operacích pouze v Iráku. Nálety v Sýrii v roce 2013 odmítli poslanci. Cameron nicméně nyní doufá v nové hlasování.

"Vypracuji komplexní strategii pro boj s ISIL (Islámský stát), naši představu stabilnějšího a pokojnějšího Blízkého východu. Tato strategie by podle mého názoru měla zahrnovat i akci v Sýrii, o které jsem již dříve hovořil," uvedl Cameron v parlamentu. "Naši spojenci nás o to žádají a myslím, že důvod, proč to udělat, je po pařížských útocích ještě silnější," dodal.

I Francie byla nejprve součástí koalice, která utočila proti islamistům pouze v Iráku. Od konce září ale začalo francouzské letectvo útočit také na cíle v Sýrii.

17.11.2015 15:54 | Charlie Hebdo na atentáty reaguje obrázkem muže s šampaňským

Francouzský satirický časopis Charlie Hebdo na titulní stránce svého středečního vydání reaguje na páteční pařížské teroristické útoky, které si vyžádaly 129 obětí a stovky zraněných. Obrázek dnes zveřejnila řada francouzských serverů. Redakce časopisu se stala terčem lednového atentátu islamistů, při kterém zahynulo 12 lidí.

Na obálce je na červeném pozadí obrázek tančícího muže popíjejícího ze sklenice šampaňské, které poté vytéká z jeho prostříleného těla na zem. "Oni mají zbraně. Kašleme na ně. My máme šampaňské!" říká text u karikatury.

Charlie Hebdo

17.11.2015 16:02 | Policie zadržela v Německu další dva lidi v souvislosti s pařížskými útoky

Policie zadržela další dvě osoby ve městě Alsdorf na západě Německa. Další podrobnosti zatím nejsou známy.

Celkem tak dnes bylo zadrženo pět osob. Muže a dvě ženy zatkli policisté brzy odpoledne nedaleko hranice s Belgií. Podle mluvčí místní policie se jednalo o tři cizince.

17.11.2015 16:11 | Francouzský list L’Obs: Může existovat souvislost mezi sobotním prohlášením IS a nalezeným černým Cliem

Podle francouzského listu L’Obs může existovat souvislost mezi sobotním prohlášením Islámského státu a černým Cliem, které si zřejmě pronajal Salah Abdeslam a které dnes policie našla v Paříži.

IS totiž ve svém videu mluví o útocích na sportoviště Stade de France, dále pak v 10., 11. a 18. obvodu. V posledním zmíněném ale k žádnému útoku nedošlo, zároveň se však právě tady našel zmíněný automobil. Podle novinářů je proto možné, že právě zde teroristé původně plánovali též zaútočit.

17.11.2015 16:25 | Islámský stát se opět přihlásil k atentátům v Paříži

Agentura AFP oznámila, že Islámský stát se zvukovou nahrávkou opět přihlásil k atentátům v Paříži. Na záznamu údajně hovoří francouzský občan Fabien Clain, který nyní bojuje v Sýrii. Clain, který byl ve Francii v minulosti odsouzen na pět let vězení za organizování odchodů džihádistů do Iráku, má údajně vazby na Francouze alžírského původu Mohammeda Meraha. Ten v roce 2012 před židovskou školou v Toulouse zabil tři děti a dospělého.

AFP dále také uvedla, že nalezený syrský pas zřejmě patřil syrskému vojákovi, který před několika měsíci padl.

17.11.2015 16:35 | Dosud bylo identifikováno 117 obětí

Z celkem 129 obětí, které si páteční běsnění teroristů vyžádalo, jich bylo zatím identifikovaných 117.

17.11.2015 16:49 | Německo se do leteckých útoků v Sýrii nezapojí

Německo se žádným způsobem nezapojí do leteckých útoků na Islámský stát v Sýrii. Uvedl to tamní ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier.

"Nedává smysl, abychom se přidávali k šestnácti zemím, které se již útoků účastní," dodal. Německé rozhodnutí dodat zbraně a vojenské vybavení Kurdům, kteří proti Islámskému státu bojují v severním Iráku, naopak označil za "správnou strategii".

17.11.2015 16:58 | Lidé po celém světě vyjadřují solidaritu s Francií


17.11.2015 17:11 | Bratr útočníků vyzval Salaha Abdeslama, aby se přiznal na policii

Bratr dvou teroristů spojovaných s útoky v Paříži Mohamed Abdeslam vyzval přeživšího Salaha, který je nyní na útěku, aby se vydal policii.

"Jsme rodina, myslíme na něj, máme starost, kde je, zda má strach, jestli jí," prohlásil Mohamed ve vysílání BMTV. "Nejlepší věc, kterou může udělat, je sám se přihlásit, aby vyšetřovatelé mohli zjistit, co se přesně stalo," dodal. Třetí bratr Brahim se při útocích odpálil.

17.11.2015 17:30 | Dva muži zatčení v Belgii přiznali, že v sobotu vyzvedli v Paříži hledaného Salaha Abdeslama

Dva muži, které belgická prokuratura v pondělí v souvislosti s pařížskými atentáty obvinila z terorismu, dnes přiznali, že v sobotu ráno ve Francii vyzvedli hledaného Salaha Abdeslama. Informovala o tom agentura AFP. Jakýkoli podíl na teroristických útocích ale Mohammed Amri i Hamaz Attou odmítli.

Do Paříže oba muži údajně vyrazili, "aby vyzvedli přítele". O jeho údajném zapojení do přípravy a provedení atentátů prý nic netušili. Vyzvedli ho údajně kolem páté ráno ve čtvrti Barbès na severu Paříže a zamířili zpět do Bruselu. Policie je na zpáteční cestě třikrát zastavila. Abdeslam prý během cesty moc nemluvil; "byl trochu vystresovaný", citoval právní zástupce jednoho z obviněných.

Belgická média informovala, že policie 27letého Amriho a 21letého Attoua vyšetřuje mimo jiné v souvislosti s nálezem dusičnanu amonného v jejich domě v bruselské části Molenbeek. Krystalická látka používaná v zemědělství jako hnojivo může sloužit také k výrobě výbušnin. Obhájci obviněných nechtěli tyto informace médií komentovat.

17.11.2015 17:35 | Na jihu Francie byla slyšet střelba

Na jihu Francie ve městě Buloň, zhruba 20 km jižně od Calais, byla podle tamních médií slyšet střelba.

Na místě byl zaznamenán větší počet policistů a zhruba 15 zásahových vozů. Místní policisté tvrdí, že se jedná o zásah související s francouzským výjimečným stavem, který ale není nutně vázán k pátečním útokům v Paříži.

17.11.2015 17:55 | Německá policie zadržela další dva podezřelé

Německá policie ve městě Alsdorf zadržela další dvě osoby. Jedná se tak celkově už o 7 lidí, které tamní policisté v souvislosti s útoky v Paříži zatkli.

17.11.2015 18:05 | Británie kvůli IS buduje elitní kybernetické útočné síly

Britská rozvědka buduje elitní kybernetické útočné jednotky, jejichž terčem budou členové Islámského státu, hackeři a další nepřátelské síly. Oznámil to dnes podle agentury Reuters britský ministr financí George Osborne. Ten předtím varoval, že extremisté mají v úmyslu využít internet k zabíjení lidí.

Islámský stát se podle Osborna snažil připravit kybernetický útok na britskou infrastrukturu, zahrnující kupříkladu nemocnice, elektrickou síť a řízení letového provozu. V případě úspěchu mohla mít taková akce smrtelné následky, řekl Osborne.

Londýn zareaguje tím, že zvýší náklady na kybernetickou ochranu, zjednoduší státní počítačové systémy a vybuduje vlastní útočné kybernetické kapacity umožňující napadení nepřítele.
"Budeme se bránit. Ale budeme také útočit. Když mluvíme o tom, že se vypořádáme (s Islámským státem), myslíme tím, že se vypořádáme nejen s jejich puškami, bombami a noži, ale také s jejich kybernetickou hrozbou," zdůraznil Osborne.

17.11.2015 18:16 | Zatčení sedmi lidí u města Alsdorf nejspíš nemá přímou spojitost s útoky v Paříži

Dnešní zatčení sedmi lidí ve městě Alsdorf nejspíše není v přímé souvislosti s útoky v Paříži, řekl podle agentury Reuters německý ministr vnitra Thomas de Maiziere.

"Posudek ještě není zcela hotov, ale zatím to vypadá, že daný případ není přímo spojený s útoky v Paříži," řekl podle Reuters de Maiziere.

Podle předběžných závěrů vyšetřování není mezi zadrženými šestadvacetiletý Salah Abdeslam, na něhož byl kvůli atentátům v Paříži vydán mezinárodní zatykač. 

17.11.2015 18:25 | Putin: Je nezbytné navázat přímý kontakt s Francouzi

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil, aby ruské námořnictvo navázalo ve Středozemním moři kontakt se svými francouzskými protějšky a státy tak spojily své síly v boji proti Islámskému státu.

"Je nezbytné navázat přímý kontakt s Francouzi a spolupracovat s nimi jako se spojenci," řekl ruský prezident vojenským špičkám podle agentury AFP. Dále by podle něj měly obě země sjednotit akce "jak na zemi, tak ve vzduchu", dodal.

17.11.2015 18:32 | Francouzskou riviéru svírá mrazivé ticho. Na tvářích lidí je smutek, rozhořčení i zlost

"Lidé se schází ze všech směrů, zaplavují promenádu v Nice, šeptají nebo nehovoří vůbec, tváře jsou sevřené a vážné.
Ve společnosti převládá pocit smutku, ale také rozhořčení a zlost." Jaká atmosféra nyní panuje na francouzském venkově si můžete přečíst v reportáži spolupracovnice HN Štěpánky Strouhalové.

17.11.2015 18:38 | Policie pátrá po dalším útočníkovi na útěku

Podle agentury AP, která se odvolává na tři zdroje z řad francouzských úřadů, pátrá policie kromě Salaha Abdeslama ještě po jednom muži, který se prý přímo podílel na provedení teroristických útoků. Jeho identitu úřady zatím nezveřejnily.

17.11.2015 18:51 | Sedm lidí zadržených v Německu bylo propuštěno

Německá policie dnes v okolí Cách zadržela sedm lidí, po výslechu je však večer všechny propustila.

"Můžeme říct, že nemáme žádné poznatky o tom, že by tyto osoby byly spojeny s atentátem," sdělil televizi ARD policejní mluvčí.

Podle serveru Spiegel Online zasahovala policie na základě informací od svědkyně, která se domnívala, že v obchodě poznala šestadvacetiletého Salaha Abdeslama, na něhož byl vydán mezinárodní zatykač.

17.11.2015 19:18 | Francie přizná památkám ohroženým působením radikální organizace Islámský stát v Sýrii a v Iráku "právo na azyl"

V projevu na půdě Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) to dnes uvedl francouzský prezident François Hollande. "Právo na azyl platí pro lidi, ale platí stejně tak i pro umělecká díla, pro světové dědictví," uvedl Hollande na 70. valném shromáždění UNESCO. Vytvoření útočiště pro památky ohrožené bojovými akcemi nebo záměrným ničením radikálů je podle něj součástí návrhu zákona o svobodě tvorby, který v současnosti projednává francouzský parlament.

Francouzští odborníci by měli podle Hollanda napříště spolupracovat s historiky a archeology v postižených oblastech a pomoci jim přesunout ohrožené movité památky na bezpečná místa ve Francii.

17.11.2015 19:27 | Francouzská ministryně zdravotnictví: Oběti teroristických činů budou napříště ošetřeny bezplatně

Francouzská ministryně zdravotnictví Marisol Touraineová uvedla, že v nemocnicích se v současnosti nachází ještě 221 zraněných, na jednotkách intenzivní péče jich je 57. Celkem při atentátech utrpělo zranění 352 lidí. Oběti teroristických činů budou napříště ošetřeny bezplatně, dodala Touraineová.

Zdravotní pojišťovny jim budou muset navíc nabídnout zjednodušený postup pro uplatnění této výjimky při předkládání účtů od lékaře.

17.11.2015 19:33 | Stadion v Hannoveru je evakuován, zápas byl zrušen

Stadion v Hannoveru, který má dnes večer hostit utkání domácího Německa s Nizozemskem, je evakuován a zápas byl zrušen. Informovala o tom agentura AP.

17.11.2015 19:47 | Na stadionu byl údajně podezřelý kufřík. Zrušeného utkání se měla účastnit i Merkelová

Přípravné utkání v Hannoveru bylo nakonec z bezpečnostních důvodů hodinu a půl před výkopem zrušeno. Policie zároveň vyzvala diváky, aby urychleně opustili stadion. Podle BBC je důvodem zrušení podezřelý kufřík, který byl uvnitř stadionu nalezen.

Utkání se mělo zúčastnit několik státníků včetně kancléřky Angely Merkelové.

 

17.11.2015 20:12 | Kromě fotbalového stadionu je prý v Hannoveru evakuována také koncertní hala

17.11.2015 20:26 | Bild: Hrozba útoku se týká celého Hannoveru

Podle německého deníku Bild se hrozba útoku netýká jen fotbalového stadionu, ale celého Hannoveru. Evakuován byl kromě fotbalového stadionu také koncert v hokejové TUI Areně pro 14 tisíc lidí.

17.11.2015 20:33 | Podle policie chtěl někdo na stadionu v Hannoveru odpálit bombu

Německá policie získala konkrétní informace, podle kterých chtěl někdo na stadionu v severoněmeckém Hannoveru odpálit výbušninu. S odvoláním na policejního prezidenta Hannoveru o tom informovala agentura DPA.

Ke stadionu teď podle deníku Bild míří speciální protiteroristická zásahová jednotka GSG9.

Omezení v Hannoveru nastala také v městské hromadné dopravě. Linky podzemní dráhy zatím jezdí, nezastavují ale v některých stanicích v centru města.

17.11.2015 21:42 | Německý ministr vnitra de Maiziére: Zrušení zápasu bylo nutným krokem

Německý ministr vnitra Thomas de Maiziére na mimořádné tiskové konferenci k hrozbě bombového útoku v Hannoveru potvrdil, že na stadionu hrozilo nebezpečí.

"Náznaky, že by mohlo dojít k teroristickému útoku, se v průběhu večera tak koncentrovaly, že jsme doporučili zrušení fotbalového zápasu," řekl de Maiziére na tiskové konferenci. Zápas podle něj měl být symbolem nezlomnosti Evropy, o to těžší bylo rozhodnutí ho zrušit. "Ale v tak těžké situaci má v případě pochybností ochrana lidí přednost," dodal.

17.11.2015 21:47 | Podezřelý předmět byl nalezen prý i na hannoverském nádraží

Podezřelý předmět našla policie také na hannoverském nádraží, které z velké části uzavřela.

Některá německá média původně informovala, že nebezpečí hrozí v celém Hannoveru a že proto policie evakuovala také arénu Tui, v níž se měl odehrát koncert populární skupiny Söhne Mannheims. Podle pořadatelů ale proběhne koncert podle plánu, informoval deník Bild.

Podle agentury DPA upozornily Německo na hrozící útok zahraniční tajné služby. Deník Bild se zmiňuje o varování z Francie.

17.11.2015 21:56 | VIDEO: Podívejte se, jak zaplněný stadion ve Wembley zpívá francouzskou hymnu.

Dnes se hraje v londýnském Wembley přátelské utkání fotbalistů Anglie a Francie. Utkání začalo minutou ticha, na hřišti zazněla na uctění obětí pařížských útoků Marseillaisa.

17.11.2015 22:11 | De Maiziére: Na stadionu v Hannoveru nebyla nalezena žádná výbušnina, nikdo nebyl zatčen

Na stadionu v Hannoveru nebyla nalezena žádná bomba a ani v té souvislosti dosud nebyl nikdo zatčen, řekl na tiskové konferenci německý ministr vnitra Thomas de Maizière.

17.11.2015 22:18 | Francouzská policie zveřejnila fotografii jednoho ze sebevražedných atentátníků

Francouzská policie zveřejnila fotografii jednoho ze sebevražedných atentátníků, který se v pátek odpálil poblíž fotbalového stadionu, informovala agentura AP.

Jedná se o atentátníka, poblíž kterého byl nalezen syrský pas, který však podle dostupných informací patřil několik měsíců zesnulému syrskému vojákovi.

Policie tak žádá širokou veřejnost, aby poskytla jakékoliv informace, které by mohly vézt k identifikaci atentátníka.

17.11.2015 22:28 | Podle zdrojů francouzské policie bylo pařížských útočníků devět

Podle zdrojů francouzské policie bylo pařížských útočníků devět. Potvrdil to videozáznam.

17.11.2015 22:30 | Francouzští vyšetřovatelé našli mobil, který měl patřit jednomu z teroristů

Francouzští vyšetřovatelé sdělili televizní stanici CNN, že se jim podařilo objevit mobilní telefon, o kterém se domnívají, že by měl patřit jednomu z teroristů. 

Nalezený mobil by mohl být důležitým vodítkem v dalším vyšetřování pařížských teroristických útoků.

17.11.2015 22:45 | Hnutí Anonymous v odvetě na pařížské atentáty napadlo už přes 5500 účtů islamistů na Twitteru

Už více než 5500 účtů příznivců radikální organizace Islámský stát (IS) na sociální síti Twitter napadlo od vyhlášení války islamistům hackerské aktivistické hnutí Anonymous, informovala dnes agentura AFP. Hackeři slíbili islamisty potrestat za páteční atentáty v Paříži, které si vyžádaly 129 obětí.

Válku hnutí Anonymous vyhlásilo Islámskému státu v pondělí s tím, že "útoky nemůžou být nepotrestány". Hnutí dnes zveřejnilo seznam sabotovaných účtů pod hashtagem #daeshbags, které spojuje arabskou zkratku pro Islámský stát (DAIŠ) používanou i ve Francii a anglické slovo douchebags označující otravné lidi.

Odborník na počítačovou bezpečnost Olivier Laurelli podle agentury AFP varoval, že akce hnutí Anonymous by mohla být kontraproduktivní. Islamisté podle něj pravděpodobně začnou mnohem více střežit své účty, což může zkomplikovat vyšetřování.

17.11.2015 23:20 | Vážení čtenáři, dnešní online reportáž k dění okolo pařížských atentátů končí. Děkujeme za pozornost a přejeme hezký zbytek večera.
Související