Policie už zná jména a identity několika útočníků, kteří se podíleli na násilném incidentu v Paříži.

Většinou jde o obyvatele Evropské unie, některé radikalizoval ISIS, jeden z nich za něj dokonce několik měsíců bojoval.

Dvěma atentátníkům se podařilo do Evropy proklouznout mezi tisíci imigrantů, kteří sami prchali před hrůzami Islámského státu.

Teror v koncertní hale Bataclan

Nejkrvavější z útoků v Paříži se odehrál v koncertní hale Bataclan. Zemřelo tam celkem 89 lidí. K budově přijeli tři muži v šedém autě. Na vyděšené účastníky koncertu nejdříve stříleli, pak se dva z nich odpálili. Vestu naplněnou výbušninou třetího detonovala sama policie. Dva z teroristů se už podařilo identifikovat.

Osmar Ismail Mostefai byl první potvrzený útočník, který se podílel na teroru v Paříži. Policie ho identifikovala, protože se otisk prstu jedné z končetin utržených během výbuchu shodoval se záznamem v databázi řidičských průkazů.

Devětadvacetiletý Francouz žil v Paříži několik let, jeho sousedi si ale u něj nikdy ničeho divného nevšimli. "Jeho manželka zůstávala doma, měl malou dceru. Ničím nevyčníval," řekl muž, který žil naproti.

V roce 2012 náhle zmizel a nikdo o něm nic nevěděl až do pátečního večera, kdy s dalšími dvěma maskovanými muži s kalašnikovem v ruce stál v koncertní hale.

Mostefai se narodil 25 kilometrů na jih od Paříže rodičům alžírského původu. Vyrůstal na chudém, rasově segregovaném předměstí. Od okamžiku, kdy dosáhl plnoletosti, do svých 25 let byl osmkrát usvědčen z drobných trestných činů, ve vězení ale nikdy neseděl.

"Nebyl to potížista, na druhou stranu se o sebe uměl postarat. Byl to takový ten typ člověka, kterého byste nechtěli provokovat," řekl jeden z jeho bývalých spolužáků ze střední školy. Zároveň popsal Mostefaie jako někoho, kdo nebral náboženství příliš vážně.

V roce 2010 byl jednou monitorován policií kvůli podezření z radikalizace. "Byl považován za radikála. Máme o něm dokonce i spis," řekl The Guardian žalobce Francois Molins.

Nebyl ale usvědčen z členství v jakékoliv teroristické organizaci.

O tři roky později odjel do Sýrie. Po ročním pobytu se vrátil zpět do Evropy a usadil se v belgickém Chartres. V sousedním Licé navštěvoval mešitu, ve které se mohl dostat do kontaktu s dalšími radikálními islamisty usazenými v Belgii.

Mostefaiův bratr šel na policii hned poté, co se o útocích dozvěděl. Agentuře AFP řekl, že s ním po hádce ztratila rodina na čtyři roky kontakt.

Samyho Amimoura identifikovala policie jako druhého sebevražedného atentátníka z koncertní síně. Osmadvacetiletý Francouz žil na severovýchodním předměstí Paříže.

Podle serveru The Guardian se o něj policie zajímala už před třemi lety, protože ho podezřívala z terorismu. Když nečekaně zmizel, vydaly na něj úřady mezinárodní zatykač.

Policie v noci z neděle na pondělí udělala razii na jeho rodný dům v Bobigny a tři členové jeho rodiny spolu s několika Amimourovými přáteli byli dáni do preventivní vazby.

Útočníci na stadionu Stade de France

Celkem tři sebevražední atentátníci narušili přátelské fotbalové utkání mezi Francií a Německem. Policii se zatím podařilo identifikovat dva z nich.

Bilal Hadfi byl nejmladší ze skupiny teroristů. Zemřel, když na sobě odpálil detonační vestu na Stade de France. Belgičan od letošního jara bojoval za Islámský stát v Sýrii.

Mezi tisíci syrských uprchlíků se mu podařilo proklouznout zpět do Evropy, kde se spojil s hnutím zvaným Belgická buňka, které se podle údajů policie podílelo na násilném incidentu v Paříži.

Ahmad al-Mohammad přezdívají média druhému sebevražednému radikálovi. Jeho pravé jméno není známé, protože syrský pas, který se po něm našel, byl nakonec falešný. Muž se pokusil dostat přímo na stadion, kde se hrálo přátelské utkání. Když ho ochranka zastavila, odpálil se ve 21:20 v ulici Rue Rimet. Kromě sebe zabil ještě jednoho člověka.

Podle policie se otisky prstů, které se na pasu našly, shodují s otisky někoho, kdo vstoupil do Evropy přes řecký ostrov Lesbos letos v říjnu. Jde tedy o druhý případ útočníka, který se do EU dostal spolu s uprchlíky. Srbské úřady potvrdily, že tento muž prošel přes jejich území 7. října. Francouzská policie proto požádala Srbsko o pomoc při dopadení tohoto muže.

Jméno posledního muže je zatím také neznámé. Odpálil se o půl desáté v ulici Rue Rimet, kde se mu naštěstí nepodařilo ublížit nikomu jinému.

Ozbrojenci stříleli z aut na lidi

Zatím neznámý počet ozbrojenců zabil nejméně 36 lidí. Zaútočili večer mezi 21:25 a 21:36 na návštěvníky ve třech restauracích.

Brahim Abdeslam byl podle policie tím, kdo si pronajal auto, ze kterého se při útoku střílelo. On sám se odpálil v kavárně Comptoir Voltaire. Ačkoliv měl francouzské občanství, pobýval jednatřicetiletý Abdeslam v Belgii.

Salah Abdeslam je po pátečních útocích na útěku. Mezinárodní policie vydala na šestadvacetiletého Francouze v neděli zatykač.

Brahimův mladší bratr si v Belgii pronajal auto, které používala skupina útočící na koncertní síň Bataclan.

Jen několik hodin po útoku zadržela policie Abdeslama na belgických hranicích. Jeho jméno ale nebylo na seznamu hledaných, a proto ho nechali jít.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se