Dle agentury Reuters byli zadrženi dva zaměstnanci letiště v Šarm aš-Šajchu kvůli spojitosti s pádem ruského letounu nad Sinajským poloostrovem.

"Sedmnáct lidí je zadrženo a z toho dva čelí podezření z pomoci propašování bomby do letadla", řekl jeden z bezpečnostních pracovníků letiště.

Bezpečnostní kamery údajně zaznamenaly, jak pracovník, který měl na starosti zavazadla, nese z letištní budovy kufr, který předává dalšímu muži. Ten pak kufr umístil do letounu, který stál na letištní dráze. Egyptské ministerstvo vnitra nicméně popřelo, že by bylo někdo zadržen. A mluvčí ruského prezidenta Peskov rovněž uvedl, že Moskva zatím nebyla o žádném zatýkání informována.

Příčinou říjnové katastrofy ruského letadla nad egyptským Sinajským poloostrovem byl teroristický útok. Oznámila to ruská tajná služba FSB s tím, že v troskách byly nalezeny stopy výbušniny, uvedla agentura Reuters. FSB nabídla odměnu 50 milionů dolarů (1,3 miliardy korun) za informace vedoucí k dopadení teroristů. Ruský prezident Vladimir Putin přislíbil, že Moskva najde osoby odpovědné za pád letadla. Katastrofu nepřežil nikdo z 224 lidí na palubě.

"Je možné jednoznačně říct, že to byl teroristický akt," prohlásil na setkání vedeném Putinem ředitel FSB Alexandr Bortnikov. Rusko podle Putina strůjce útoku najde, ať se skrývají kdekoli, a potrestá je. Již také nařídil tajným službám, aby se na pátrání po organizátorech teroristického útoku zaměřily. 

 "Budeme po nich pátrat všude, kde by se mohli skrývat. Najdeme je na jakémkoli místě na zemi a potrestáme je," uvedl Putin.

FSB ve svém prohlášení vyzvala "k pomoci při identifikování teroristů", kteří mají pád letadla na svědomí. "Za informace vedoucí k zadržení těchto kriminálníků bude odměna 50 milionů dolarů," dodala.

"Podle našich expertů explodovala na palubě podomácku vyrobená výbušnina odpovídající jednomu kilogramu TNT, což způsobilo, že se letadlo rozlomilo ve vzduchu. To vysvětluje i fakt, že se trup letadla rozptýlil na tak velkém prostoru," uvedl Alexandr Bortnikov. Dodal, že výbušnina prý byla vyrobena mimo Rusko, žádné další detaily k tomu ale neuvedl.

Ruský Airbus A321 letěl na konci října z egyptského letoviska Šarm aš-Šajch do Petrohradu, ale nad Sinajem se zřítil. Již krátce po nehodě se spekulovalo o tom, že příčinou byl teroristický útok, naznačovaly to mimo jiné Spojené státy, Británie či Izrael, o možném výbuchu bomby na palubě hovořil také Egypt. Rusko tuto verzi nevylučovalo, do závěrů vyšetřování se k ní ale nechtělo vyjadřovat.

Radikální hnutí Islámský stát, jehož odnož působí také na Sinaji, se bezprostředně po pádu stroje přihlásilo k odpovědnosti. Islamisté ale neupřesnili, jakým způsobem letadlo zničili. Experti vyloučili, že by ho radikálové mohli sestřelit, spekulovalo se proto o náloži na palubě.

Související