Přinejmenším miliardu dolarů (25,4 miliardy korun) vybrali celkem manželé Bill a Hillary Clintonovi na podporu svých politických kariér. Vyplývá to z rozsáhlého průzkumu, který zveřejnil list The Washington Post. Další asi dvě miliardy dolarů (50,8 miliardy korun) získali od dárců do svého nadačního fondu na rozvojovou pomoc.

List The Washington Post začal sledovat finanční dary na podporu Clintonových už od roku 1974, kdy se Bill Clinton neúspěšně pokusil kandidovat do Kongresu. Na svou první prezidentskou kampaň na počátku 90. let vybral celkem asi 171 milionů dolarů (4,3 miliardy korun), na druhou už 362 milionů (9,2 miliardy korun).

Jeho manželka Hillary získala od dárců celkem 90 milionů dolarů (2,3 miliardy korun) na dvě kampaně, které jí vynesly křeslo v americkém Senátu. Dalších 255 milionů (6,5 miliardy korun) vybrala Clintonová na kampaň před prezidentskými volbami v roce 2008, kdy ji však už v primárkách porazila současná hlava státu Barack Obama.

Částka vybraná manželi Clintonovými na jejich politickou kariéru však není ani zdaleka konečná, neboť jen do konce letošního září Hillary na svou současnou prezidentskou kandidaturu vybrala už kolem 110 milionů dolarů (2,8 miliardy korun).

List The Washington Post hovoří o jedinečné síti dárců, kterou si Clintonovi za čtyři desítky let v politice vybudovali. Celkem odhaduje jejich počet na 336 000, jedná se prý o jedince, firmy, organizace i zahraniční vlády. Nepočítá přitom drobné finanční dary, které přišly od anonymních dárců. K mecenášům Clintonových patří i slavná jména jako režisér Steven Spielberg nebo finančník George Soros.

Přinejmenším 69 milionů dolarů (1,8 miliardy korun) přišlo na účet Clintonových podle průzkumu přímo nebo nepřímo z Wall Street, což by se podle komentátorů mohlo Hillary Clintonové vrátit v podobě slovních útoků ze strany protikandidátů v probíhající předvolební kampani. Protivníci Clintonové už několikrát vyčetli, že zastává zájmy bankéřů a finančníků.