Před kanceláří řeckého podnikatelského svazu v centru Atén v úterý brzy ráno vybuchla bomba. Exploze rozbila okna, nikdo nebyl zraněn, uvedla agentura Reuters s odvoláním na policejní zdroj.

Útoky na banky, politiky, novináře a podnikatele nejsou v Řecku nic neobvyklého. Země má dlouhou historii politického násilí a utápí se v nejhorší hospodářské krizi za několik desetiletí.

Policie se domnívá, že za úterním útokem stojí domácí partyzánské skupiny. Je to první podobný útok od ledna, kdy se k moci dostal levicový premiér Alexis Tsipras.

Zařízení bylo vybavené časovačem a umístěné v batohu blízko vchodu do kanceláří svazu podnikatelů. Bomba vybuchla zhruba ve 3:30 místního času (2:30 středoevropského času). Anonym volal novinám zhruba 30 minut před výbuchem, řekl policejní úředník, který nechtěl být jmenován, agentuře Reuters.

Podle svědků bylo na ulici v jedné z nejrušnějších částí centra Atén, která se nachází nedaleko parlamentu, vidět sklo z rozbitých oken. Policie uzavřela dva bloky kolem budovy a oblast zkoumali pyrotechnici.

Útoky provizorními bombami a žhářství se v Řecku množí od roku 2010, kdy země začala zavádět první neoblíbená úsporná opatření, jako zvyšování daní a snižování mezd a penzí, výměnou za pomoc od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu. Letos v červenci se Atény dohodly s věřiteli na dalších úsporách v rámci třetího záchranného balíku.

Související