Ve Francii pokračuje vyšetřování. Francouzští a belgičtí policisté se především snaží vypátrat Saleha Abdeslama, jenž byl do útoků v Paříži patrně zapojen.

V Bruselu nadále platí nejvyšší stupeň pohotovosti, který byl vyhlášen kvůli hrozbě teroristického útoku. Školy a metro v belgické metropoli se začnou otevírat až ve středu. Belgický premiér Charles Michel přesto uvedl, že hrozba útoků je stále stejně vysoká.

Dění ohledně boje proti terorismu v Evropě jsme sledovali v on-line reportáži.

Sledovali jsme online

 
24.11.2015 07:27 | Krátké shrnutí pondělních událostí
  • V Bruselu zůstává v platnosti nejvyšší stupeň hrozby teroristických útoků.
  • K syrským břehům dorazila francouzská letadlová loď Charles de Gaulle, která se okamžitě zapojila do operací proti Islámskému státu.
  • Deset dnů po útocích v Paříži zůstává v nemocnicích 172 lidí.
  • Do Sýrie brzy dorazí speciální jednotky americké armády, které se pokusí zorganizovat místní bojovníky proti Islámskému státu.
24.11.2015 07:30 | Školy a metro v Belgii opět otevřou

Školy a metro v belgické metropoli začnou postupně ve středu otevírat, sdělil v úterý večer podle agentur belgický premiér Charles Michel. V ostatních částech země zůstane pohotovost na předposledním třetím stupni. Míra hrozby se podle premiéra zřejmě opět přehodnotí v pondělí 30. listopadu.
"Co se (bruselských) škol týče, rozhodli jsme se je ve středu otevírat, a to s dodatečnými bezpečnostními opatřeními. Také metro bude ve středu opět v provozu," upřesnil podle AFP Michel po jednání bezpečnostní rady země.

 

24.11.2015 07:35 | Francouzská policie zatím nenašla žádné zbraně strůjce atentátů

Vyšetřovatelé našli dosud v bytě Abdelhamida Abaaouda na pařížském předměstí Saint-Denis jen jednu pistoli ráže devět milimetrů, přestože policisté při téměř sedmihodinové akci čelili vydatné palbě zabarikádovaných teroristů. Pařížský prokurátor uvedl, že zásahová jednotka vystřílela 5000 nábojů. Teroristé údajně na policisty házeli i granáty.
Podle serveru 20 minutes policie nyní pracuje s vyšetřovací verzí, podle které byly zbraně zničeny při výbuchu, který způsobil sebevražedný atentátník. Prohlídka domu, v němž zásah proběhl, stále pokračuje. Policisté našli mimo jiné zbytky sebevražedné vesty.

24.11.2015 07:37 | USA varuje své občany před cestováním za hranice

Americké ministerstvo zahraničí varovalo své občany před cestami do zahraničí. Cestování je podle prohlášení nyní rizikové kvůli zvýšené hrozbě teroristických útoků.
"Aktuální informace naznačují, že (Islámský stát), al-Káida, Boko Haram a další teroristické skupiny pokračují v plánování teroristických útoků v různých regionech," uvádí se v prohlášení zveřejněném na internetových stránkách ministerstva. Varování platí až do 24. února 2016.

24.11.2015 07:38 | Salah Abdeslam policii stále uniká

Salah Abdeslam, osmý atentátník z Paříže, který stále prchá, je podle zdrojů belgického veřejnoprávního rozhlasu ve spojení s lidmi v Sýrii. A vzkázal jim, že v Belgii "dokončí svou práci".

24.11.2015 07:42 | Z pařížských útoků byl zatím obviněn jeden člověk

Jednoho z 16 lidí, které při nedělním zátahu zatkly belgické bezpečnostní složky, obvinila belgická prokuratura z účasti v teroristické skupině a podílu na teroristických útocích v Paříži. Zbytek se dostal na svobodu.

24.11.2015 07:46 | Doporučená bezpečnostní opatření v belgických školách

Nápis uzavření škol v Bruselu kvůli teroristické hrozbě 

  • Je třeba mít u vchodu někoho, kdo zná všechny studenty a jejich rodiče. Dotyčný má mít u sebe mobil a každou podezřelou osobu, chování nebo auto okamžitě nahlásit na lince 101 nebo 122.
  • Omezit vycházky s žáky i jejich pohyb mimo budovu školy během přestávek.
  • Během vyučování mít zavřené dveře do učeben i zamčené hlavní vchodové dveře. Ke vstupu a výstupu z budovy by měl být určený pouze jeden vchod, který bude nepřetržitě střežen.
  • Ředitelé mají určit několik místností, kam by se mohli žáci a učitelé v případě nějakého incidentu schovat.
24.11.2015 08:14 | Rezervace letů do Paříže klesly po tragédii o 27 procent

Počet nově rezervovaných letů do Paříže klesl během týdne po teroristických útocích ve francouzské metropoli o více než čtvrtinu. Vyplývá to podle agentury Reuters z dat analytické společnosti ForwardKeys. Naopak počet zrušených rezervací byl ve stejném období proti loňsku vyšší o 21 procent. Zotavování bude podle generálního ředitele firmy Oliviera Jagera trvat mnoho měsíců.

"Období rušení letů skončilo... vývoj v rezervování (letů) ale ještě nevykazuje znaky oživování," uvedl Jager před dnešním zveřejněním dat. "Potrvá to mnoho měsíců," dodal podle Reuters.

24.11.2015 08:27 | Za výbuch na Sinaji zřejmě může Islámský stát

Před hotelem v egyptském městě Ariš na severu Sinajského poloostrova explodovaly dvě bomby. Podle místní televize nejméně jeden člověk zahynul. V hotelu byli ubytováni volební komisaři, kteří dohlíželi na pondělní druhou etapu egyptských parlamentních voleb.

K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, podle agentury Reuters je ale zřejmě dílem sinajské pobočky teroristické organizace Islámský stát. Více si přečtete ZDE.

24.11.2015 08:44 | Popeláři našli sebevražedný pás vyhozený v popelnici

Pás se podle policejních zdrojů, citovaných agenturami AFP a Reuters, podobá těm, které použili atentátníci během útoků z 13. listopadu. Nalezené zařízení podle dostupných informací postrádá rozbušku.

Jednou z teorií je, že se měl během útoků odpálit i Salah Abdeslam, ale nakonec tak neučinil a utekl do Belgie. "Možná měl se svým výbušným pásem technické problémy," řekl policejní zdroj agentuře Reuters.

 

 

24.11.2015 08:51 | Mešity v Molenbeeku dostaly výhružný dopis

Belgické rádio RTL informovalo, že tři mešity v bruselské čtvrti Molenbeek dostaly výhrůžný dopis. Anonymní autoři, podepsaní jako "Křesťanský stát", v něm smrtí vyhrožují místním muslimům a "varují před nebezpečím", které by mohlo hrozit jejich obchodům.

"Vzhledem k současným okolnostem je možné vše. Je to těžké a my musíme být ostražití," prohlásil Jamal Habbachich, představitel mešity v Sint-Jans-Molenbeek. Děsivé by podle něj bylo, kdyby dopisy nebyly aktem jednotlivce, ale nějaké skupiny.

Mešita ve čtvrti Molenbeek

24.11.2015 09:17 | Turecké letouny sestřelily ruskou stíhačku

V Sýrii poblíž tureckých hranic havarovalo vojenské letadlo, informoval server CNN Türk.

Nejnovější informace hovoří o tom, že turecké letouny sestřelily ruskou stíhačku, a to poté, co narušila vzdušný prostor Turecka.

Dvěma pilotům ze sestřeleného letadla se podařilo katapultovat, hlásí ze severu Sýrie CNN Türk. Stroj byl podle turecké armády varován, teprve poté došlo k zásahu.

24.11.2015 09:41 | Videozáznam z pádu letadla v tureckém vzdušném prostoru

 

24.11.2015 09:45 | Turecká F-16 sestřelila ruskou Su-24

Pokud se dosavadní informace potvrdí, znamená to, že členský stát NATO sestřelil ruské letadlo s ruskou posádkou.

Naposledy bylo ruské letadlo Severoatlantickou aliancí sestřeleno v roce 1953.

24.11.2015 09:52 | Turecko potvrdilo, že sestřelená stíhačka patřila Rusům

 

24.11.2015 09:56 | Rusové tvrdí, že turecký vzdušný prostor nenarušili

Podle turecké armády se letadlo dostalo do jejich vzdušného prostoru. Rusko to popřelo a tvrdí, že sestřelený letoun se nacházel v syrském vzdušném prostoru.

Více o pádu letadla se dočtete zde.

 

24.11.2015 10:03 | Orbán vyzval Čínu k podpoře boje EU proti terorismu

Maďarský premiér Viktor Orbán dnes vyzval čínské vedoucí představitele, aby podpořili úsilí Evropské unie v boji proti terorismu po krvavých útocích v Paříži ze 13. listopadu. Orbán se tak vyjádřil na summitu skupiny 16+1, kterou tvoří země střední a východní Evropy a Čína. Vrcholné schůzky v čínském městě Su-čou se účastní i český premiér Bohuslav Sobotka.

24.11.2015 10:10 | Popularita francouzského prezidenta po útocích vzrostla

Popularita francouzského prezidenta Françoise Hollanda po teroristických útocích vzrostla. Dobrý prezident je to pro 32 procent Francouzů, o 10 procentních bodů víc než v říjnu. Vyplývá to z průzkumu, který dnes zveřejnil institut Odoxa.

Po teroristických útocích islamistů z 13. listopadu v Paříži vyhlásil Hollande ve Francii výjimečný stav a nařídil zintenzivnění náletů na takzvaný Islámský stát (IS) v Sýrii. Rovněž vyzval k vytvoření široké koalice proti IS. V pondělí pak přijetím britského premiéra Davida Camerona zahájil sérii jednání s představiteli velmocí. Dnes bude v Bílém domě hovořit s americkým prezidentem Barackem Obamou.

24.11.2015 10:13 | Více než polovina Britů chce po krveprolití v Paříži vystoupit z EU

Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění provedeného pro časopis Independent.

S přílivem uprchlíků do země v letošním roce stoupá počet hlasů pro opuštění EU, nyní je to však poprvé, kdy se jejich počet přehoupl přes 50 procent.

24.11.2015 10:27 | Většina syrských bojovníků mířících zpět do Belgie se vrátila do Molenbeeku

Podle odhadů belgických úřadů se z bojů v Sýrii vrátilo do Belgie 135 mužů. Z toho 85 do neblaze proslulé bruselské čtvrti Molenbeek.

24.11.2015 10:37 | Zeman na shromáždění Generálního štábu Armády ČR

Nebezpečí se přiblížilo k našim hranicím, řekl v úterý na velitelském shromáždění české armády prezident Miloš Zeman. Je podle něj naivní se domnívat, že neexistuje souvislost mezi migrační vlnou a terorismem. Právě pro teroristy bylo dosud Česko tranzitní zemí, s čímž nemůžeme být spokojeni, konstatoval také.

V souvislosti s útoky v pařížské metropoli, které si vyžádaly kolem 130 obětí, se jako o tranzitní zemi, přes niž jdou někdy teroristé do západní Evropy, mluví i o Česku. Na to dnes reagoval i Zeman. "Až dosud je Česká republika tranzitní zemí pouze pro teroristy, bohužel, a nemůžeme s tím být spokojeni, právě vedení různých teroristických akcí doporučuje Prahu jako bezpečnou tranzitní cestu, jak se ostatně ukázalo i při nedávných atentátech v Paříži," uvedla také hlava státu.

Zeman ve svém projevu dále ocenil nasazení armády v zahraničních misích, kde české jednotky bojují proti terorismu daleko od domova, aby se tím snížilo riziko útoků v Česku.

Nový potenciální úkol pro armádu podle něj vznikl právě v souvislosti s migrační vlnou. Ocenil přípravu vojáků na případné nasazení k ochraně hranic. Významné to podle něj může být zejména v okamžiku, pokud by byly uzavřeny německo-rakouské hranice a migrační vlna by se přelila výrazněji do Česka.

24.11.2015 10:52 | Rozsvícení staroměstského vánočního stromu nebudou doprovázet slavnosti

Pražští politici většinou nesouhlasí s rozhodnutím, podle kterého se letos kvůli bezpečnostní situaci neuskuteční slavnostní rozsvěcení vánočního stromu na Staroměstském náměstí. Poměrně vzácná shoda panuje mezi politiky napříč politickým spektrem. Zákaz dnes projedná městská rada. Opatření bylo přijato kvůli teroristickým útokům v Paříži.

"Na doporučení městské a státní policie jsem se i přes svůj osobní nesouhlas rozhodla pro tento rok tradiční rozsvícení vánočního stromku zrušit," uvedla primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Slavnosti se pravidelně účastní tisíce lidí. "Osobně to vnímám jako přehnané bezpečnostní opatření," doplnila.

24.11.2015 11:14 | Fotografie z paluby francouzské letadlové lodě Charles de Gaulle, odkud startují bombardéry do boje s Islámským státem

 

24.11.2015 11:32 | Premiér Sobotka: Nebezpečí představují teroristé, ne uprchlíci

Sobotka se nechal také slyšet, že migrační vlnu je potřeba regulovat už na vnějších hranicích EU a lidem, kteří utíkají před válkou, musíme pomoci. S teroristy je však nutno důsledně a tvrdě bojovat.

24.11.2015 11:51 | Prezident Zeman: Sestřelení letadla je příliš radikální, zhorší atmosféru

Sestřelení ruského vojenského letadla Tureckem je podle prezidenta Miloše Zemana příliš radikální opatření, které zhorší atmosféru v oblasti.

"Je občas vyslovováno podezření, že Turecko neformálně spolupracuje s ISIL, tedy s Islámským státem, a vzhledem k tomu, že ruské letectvo bojuje proti Islámskému státu, tak samozřejmě toto sestřelení se zdá být až příliš radikálním opatřením, které pouze zhorší atmosféru v dané oblasti," uvedl Zeman.

Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) je sestřelení ruského letadla Turky nejvážnějším varováním, že si mezinárodní společenství musí sednout k jednomu stolu a dohodnout se, jinak nahrává teroristům. "Protože neexistuje jasná dohoda mezinárodního společenství na společné strategii a protože není ani jasně definovaný nepřítel, bojuje tu každý svou vlastní válku podle svých zájmů," uvedl Zaorálek na internetových stránkách MZV.

Podle turecké tiskové agentury Anadulu se oba piloti ruského letounu katapultovali a trosky dopadly na pohraniční vesnici na syrské straně hranice. Moskva incident potvrdila a tvrdí, že její stroj se nacházel mimo turecký vzdušný prostor. Zdroje z turecké armády sdělily, že Turci ruské piloty několikrát upozornili, že vnikli do tureckého vzdušného prostoru.

24.11.2015 12:27 | V Artigatu na jihu Francie probíhá rozsáhlá policejní operace

Na místě zasahují těžce ozbrojené jednotky, které ze vzduchu podporují helikoptéry, píší francouzská média.

24.11.2015 12:50 | Ministr zahraničí Sergej Lavrov zrušil návštěvu Turecka
24.11.2015 13:03 | Mimořádný mítink kvůli sestřelenému letadlu

NATO svolává po sestřelení ruského letounu mimořádný mítink. V 17 hodin bude Severoatlantická rada na žádost Turecka mimořádně jednat o sestřelení ruského letadla tureckou armádou.

24.11.2015 13:05 | Přehledně: Podezřelí z útoků v Paříži
24.11.2015 13:21 | Praha zrušila z bezpečnostních důvodů turistické prohlídky kolektorů

Praha kvůli bezpečnosti zrušila turistické prohlídky podzemních kolektorů, kterými vedou pod centrem města inženýrské sítě. Opatření souvisí s teroristickými útoky v Paříži.

"Na základě aktuální bezpečnostní situace a také s ohledem na analýzy současných bezpečnostních rizik jsme se rozhodli uzavřít vstup do kolektorů pro veřejnost," uvedl předseda dozorčí rady firmy Kolektory Praha Petr Hejma (STAN).

24.11.2015 14:05 | Francouzská policie údajně evakuuje náměstí Republiky

V Paříži právě probíhá evakuace náměstí Republiky. Zastavené jsou i všechny linky metra, které tudy projíždějí.

24.11.2015 14:45 | Centrum Paříže v okolí Place de Republique bylo vyklizeno kvůli anonymní hrozbě bombou.

"Anonym nahlásil, že bomba vybuchne ve 14 hodin. I kdyby šlo o podvod, museli jsme vzít hrozbu vážně," citovala televize BFM TV nejmenovaný policejní zdroj.

24.11.2015 14:52 | Ministr vnitra Bernard Cazeneuve po setkání s představiteli Francouzské rady muslimského vyznání vyhlásil "nulovou toleranci" islamofobním útokům.

Od teroristických útoků v Paříži policie zaznamenala přes třicet případů napadení muslimů.

24.11.2015 14:53 | Německá policie zasahuje v Espelkampu západně od Hannoveru.

Podle německých médií hledá osobu, která je spjata s teroristickými útoky v Paříži.

24.11.2015 15:04 | Sdružení Prodiss žádá od francouzského státu pomoc ve výši 50 milionů eur.

Francouzské sdružení pořadatelů hudebních akcí Prodiss žádá od státu 50 milionů eur (1,4 miliardy korun), které mají branži pomoci s překonáním krize vyvolané nedávnými pařížskými atentáty.

Sdružení Prodiss uvítalo čtyřmilionovou pomoc, kterou hudebnímu průmyslu několik dní po teroristických útocích z 13. listopadu slíbila francouzská ministryně kultury Fleur Pellerinová. Šoková vlna vyvolaná atentáty však podle něj vyžaduje střednědobý plán a minimalizace jejího dopadu si podle něj vyžádá odhadem 50 milionů eur.

Po útocích byla v Paříži zrušena řada kulturních akcí. Jenom prodeje lístků na koncerty klesly podle jejich organizátorů v týdnu po atentátech zhruba o 80 procent.

Kromě výpadku tržeb se zábavní průmysl obává nárůstu nákladů na bezpečnostní opatření, což ohrožuje konání dalších akcí.

Většina velkých pařížských divadel a koncertních síní se znovu otevřela o víkendu, ale jejich návštěvnost klesla zhruba o třetinu.

Sdružení Prodiss rovněž navrhlo, aby jeho členové vyjádřili solidaritu s oběťmi atentátů a jejich blízkými založením fondu, do něhož by bylo odváděno jedno euro z každé vstupenky prodané v prosinci.

24.11.2015 15:34 | V německém Bielefeldu se údajně pohybuje Salah Abdeslam

Policie v německém Bielefeldu dostala tip od místních obyvatel, že na severu Německa se může pohybovat Salah Abdeslam, jeden z pařížských atentátníků.

24.11.2015 16:26 | Francouzská policie podnikla už 1233 zásahů

Francouzská policie podnikla od pařížských teroristických útoků z 13. listopadu 1233 zátahů, které vedly k zadržení 165 osob a zabavení 230 zbraní. Oznámil to v úterý podle agentury AFP francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve.

Téměř polovinu zbraní tvoří "dlouhé střelné zbraně a vojenské zbraně", upozornil ministr, podle kterého představují dosavadní výsledky činnosti francouzských bezpečnostních složek důkaz o efektivnosti prováděných operací.

Ty se vedou soustavně od vyhlášení výjimečného stavu v zemi prezidentem Françoisem Hollandem 14. listopadu po masakru, který si vyžádal 130 mrtvých. Parlament pak prodloužil výjimečný stav do konce února 2016.

24.11.2015 16:37 | Dnešní bombová hrozba v Paříži byla planým poplachem

Deník Le Parisien informoval, že bombová hrozba, kvůli které dnes nejezdilo pět linek metra v Paříži, byla planým poplachem.

24.11.2015 16:55 | Popularita francouzského prezidenta Hollandea po pařížských útocích vzrostla

Kladně ho podle průzkumu institutu Odoxa hodnotí 32 procent Francouzů, což je o deset procentních bodů víc než v říjnu.

Hollande v těchto dnech o boji proti terorismu jedná s dalšími světovými státníky. Dnes má na programu setkání s Barackem Obamou

24.11.2015 17:47 | Vybuchl autobus vezoucí ochranku tuniského prezidenta
24.11.2015 18:28 | Nehoda tuniského autobusu si vyžádala nejméně 11 mrtvých

Mrtvých v autobusu v Tunisku je podle ministerstva vnitra nejméně jedenáct.

24.11.2015 18:41 | Francouzská policie vydala zatykač na dalšího podezřelého
24.11.2015 19:01 | Počet mrtvých stoupl na čtrnáct

Při pumovém útoku v Tunisu podle světových agentur zahynulo nejméně 14 příslušníků prezidentské gardy. Další lidé utrpěli zranění.

24.11.2015 19:12 | Zahynulo nejméně 14 příslušníků prezidentské gardy

Při pumovém útoku v Tunisu podle světových agentur zahynulo nejméně 14 příslušníků prezidentské gardy. Další lidé utrpěli zranění.

Zatím není jasné, zda nálož byla nastražena v autobuse nebo ji na vozidlo někdo hodil. Na místo exploze přijely sanitní vozy a bezpečnostní síly uzavřely celou oblast kolem útoku.

24.11.2015 19:32 | Detaily k dalšímu mezinárodnímu zatykači kvůli útokům v Paříži

Jde o 30letého Mohameda Abriniho, řídícího 11. listopadu auto, které dva dny poté bylo použito k atentátům. Jel při tom s podezřelým a již hledaným Salahem Abdeslamem. Sdělila to belgická prokuratura.

Mohameda Abriniho zaznamenala bezpečnostní kamera, jak 11. listopadu krátce před 19 hodinou sedí v autě Clio s Abdeslamem u čerpací stanice v obci Ressons na severu Francie. Podle policejní výzvy jde o "nebezpečného a pravděpodobně ozbrojeného" muže.

Policie také vyzývá občany, aby se ho nesnažili zadržet, ale pouze informovali policii. Aktivně po něm již pátrají belgické a francouzské policejní složky.

24.11.2015 19:33 | Policie obvinila už pátou osobu

Belgická justice také oznámila, že jednoho ze zatčených mužů dnes obvinila z "teroristických vražd". Jedná se o pátou osobu, na kterou byla v Belgii uvalena vyšetřovací vazba od zahájení policejních operací v zemi po pařížských atentátech z 13. listopadu. Totožnost obviněného prokuratura neupřesnila.

24.11.2015 19:56 | Abdeslam se podle tipu ukrývá v Německu. Policie nikoho nenašla

Německá policie dnes na severozápadě země prověřovala tip ohledně možného úkrytu hledaného Salaha Abdeslama, jenž je podezřelý z podílu na teroristických útocích v Paříži. Muže ale nenašla a operaci vpodvečer ukončila, informovala agentura Reuters.

Tip pocházel od svědka, který prý v okrese Minden-Lübbecke v Severním Porýní-Westfálsku viděl někoho, kdo se Abdeslamovi podobá. "Podezření se nepotvrdilo. Nic nenasvědčuje tomu, že by byl Salah Abdeslam v oblasti přítomen. Nikoho jsme nezatkli," uvedla policejní mluvčí.

24.11.2015 20:01 | Podezření se nepotvrdilo

Tip pocházel od svědka, který prý v okrese Minden-Lübbecke v Severním Porýní-Westfálsku viděl někoho, kdo se Abdeslamovi podobá. "Podezření se nepotvrdilo. Nic nenasvědčuje tomu, že by byl Salah Abdeslam v oblasti přítomen. Nikoho jsme nezatkli," uvedla policejní mluvčí.

24.11.2015 20:01 | Jeden z atentátníků chtěl spáchat další útok

Údajný strůjce atentátů z 13. listopadu v Paříži Abdelhamid Abaaoud se chystal o necelý týden později odpálit s trhavinou při dalším útoku, tentokrát v pařížské obchodní čtvrti La Défence. Řekl to dnes na tiskové konferenci pařížský prokurátor François Molins. Vyšetřovatelé podle prokurátora předtím také zjistili, že Abaaoud se po atentátech, které si vyžádaly 130 mrtvých a 350 zraněných, "vrátil na místa činu".

Ve čtvrti La Défence chtěl Abaaoud spáchat sebevražedný pumový atentát 18. či 19. listopadu. Byl zabit spolu s dalšími dvěma osobami po ranním policejním zátahu 18. listopadu, upřesnil prokurátor. Řekl také, že Jawad Bendaoud, který tyto tři zabité džihádisty ubytoval, musel vědět o jejich spojení s terorismem a měl by za to být stíhán. Bendaoud tvrdí, že o úmyslech trojice nevěděl.

24.11.2015 20:15 | Ve francouzském městě Roubaix poblíž Belgie se střílí
24.11.2015 20:20 | Snímek z Francie
24.11.2015 20:27 | Mezi rukojmími jsou prý i děti

Několik rukojmích je zadržováno v severofrancouzském městě Roubaix. Jsou prý mezi nimi děti. Zazněly výstřely a několik osob utrpělo střelná zranění. Policie oblast obklíčila, informovaly francouzské a belgické zpravodajské weby.

24.11.2015 20:30 | Roubaix leží ve Francii těsně u hranic s Belgií
24.11.2015 20:32 | Místní úřady: Ozbrojení muži dál drží rukojmí
24.11.2015 20:35 | Snímek budovy
24.11.2015 20:37 | Není jisté, zda jde o terorismus, nebo loupežné přepadení

V jednom domě se ukryl jeden či více ozbrojených mužů údajně poté, co policie chtěla na silničním stanovišti provést kontrolu vozidla.

Jako rukojmí jsou podle některých zdrojů drženi bankéř s jeho rodinou. Předtím byl údajně hlášen pokus o vyloupení banky.

24.11.2015 20:44 | Policejní zásah
24.11.2015 20:49 | Fotografie z Roubaix
24.11.2015 20:54 | Incident nemá souvislost s pařížskými útoky, tvrdí úřady

Podle místních úřadů incident nemá co dělat s pařížskými útoky ani s jakýmkoli jiným terorismem. Jde o kriminální násilnou činnost.

24.11.2015 21:39 | Nejspíš jde o loupež

Až pětice pachatelů ozbrojených automatickými zbraněmi zadržuje několik rukojmích v severní Francii. Incident podle dosud neoficiálních policejních informací nesouvisí s terorismem, ale jde zřejmě o loupežné přepadení.

Podle všeho se obětí útoku stal místní bankéř, který je se svou rodinou, možná včetně dětí, zadržován. Jakmile policie místo incidentu obklíčila, zazněly výstřely z automatické pušky. Několik osob údajně utrpělo střelná zranění. Na místo dorazila speciální zásahová jednotka Raid.

24.11.2015 21:44 | Policisté v Roubaix
24.11.2015 21:54 | Dva rukojmí jsou stále v budově

Jeden pachatel zadržen, dva rukojmí unikli a dva jsou stále drženi v budově, informují lokální média. 

24.11.2015 22:05 | Všichni rukojmí jsou volní, hlásí lokální média
24.11.2015 22:11 | Jeden útočník je v rukou policie, potvrdila kancelář starosty

Z původních čtyř rukojmích se dvěma podařilo utéct a jeden útočník je již v rukou police, informovala kancelář starosty města.

Na místo dorazila speciální zásahová jednotka. Představitel radnice Marc Vasseur řekl bez dalšího upřesnění novinářům, že se jednotce již podařilo jednoho z útočníků zadržet.

24.11.2015 22:27 | Rukojmí jsou volní

Podle oficiální zdrojů jsou všichni rukojmí na svobodě, informuje Reuters. 

24.11.2015 22:48 | Online reportáž končí

Dnešní online reportáž je u konce. Děkujeme za pozornost! 

Související