Turecko sestřelilo ruskou stíhačku Su-24 u hranice se Sýrií. Jeden z pilotů je mrtvý, zemřel také jeden ruský voják, která se účastnil záchranné mise. Rusko přišlo také o jeden z vrtulníků, který zničili místní povstalci.

Průběh událostí jsme sledovali v online reportáži. 

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
24.11.2015 22:50 | Online reportáž končí

Dnešní online reportáž je u konce. Děkujeme za pozornost!

24.11.2015 21:49 | Rusko: Varujeme, že budou zničeny všechny potenciálně nebezpečné cíle

Ruský generální štáb po úterním incidentu vypracovává dodatečná opatření k zajištění ruského letectva v Sýrii. Podle agentury Reuters budou napříště ruské bombardéry a bitevníky operovat pouze pod krytím stíhaček.

Kromě toho bude u syrského pobřeží operovat ruský křižník Moskva, který je vybaven raketami Fort coby námořním ekvivalentem protileteckého systému S-300. "Varujeme, že budou zničeny všechny potenciálně nebezpečné cíle," řekl generálporučík Sergej Rudskoj.

24.11.2015 20:56 | Mapka dnešního incidentu

Připomeňme si, co se stalo. Dvě ruské stíhačky operovaly u turecko-syrských hranic nad Sýrií. Podle vyjádření turecké strany obě letadla překročila hranice a vlétla do tureckého vzdušného prostoru, zhruba na 17 sekund. Již předtím nejméně desetkrát turecká armáda varovala piloty, ať se vzdálí od hranic, nebo bude zakročeno. Poté jednu ruskou stíhačku zasáhla raketa údajně vypálení tureckou stíhačkou F-16. Turecká armáda k incidentu vydala tuto mapku:

24.11.2015 20:10 | Turecko: Rusové nerespektovali pravidla hry a suverénní vzdušný prostor

Ruský letoun letěl tureckým vzdušným prostorem v úseku asi 3,2 kilometru, což znamená, že šlo o pouhých několik sekund nad tureckým územním výběžkem v místech, kde se stýkají hranice syrských provincií Idlib a Latákíja.

Podle diplomata NATO Turci nahlásili dva samostatné případy narušení jejich vzdušného prostoru, včetně jednoho, který trval 17 sekund. Diplomat uvedl, že turečtí zástupci přehráli na uzavřeném mimořádném zasedání svým kolegům z aliance varovná hlášení, která byla zaslána Rusům. Celkem ruským letcům poslali 21 varování v průběhu pěti minut.

Činitel NATO podle AP řekl, že Ankara důrazně Moskvu při dvoustranných kontaktech upozorňovala, jak vážně berou situaci po předchozích ruských narušeních tureckého vzdušného prostoru z minulého měsíce. Podle Turecka "Rusové zcela jasně nerespektovali pravidla hry a suverénní vzdušný prostor".

24.11.2015 20:09 | Erdogan:"Každý musí respektovat právo Turecka chránit své hranice

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan prohlásil, že jeho země má právo chránit své hranice. "Každý musí respektovat právo Turecka chránit své hranice," řekl Erdogan po mimořádném zasedání bezpečnostní rady státu.

24.11.2015 19:52 | Sestřelenou helikoptéru povstalci zničili

Podle náčelníka hlavní operační správy štábu se sestřelený bombardér Su-24 zřítil v Sýrii, asi čtyři kilometry od hranic s Tureckem. Piloti se katapultovali, avšak jeden byl zabit ještě "ve vzduchu palbou vedenou ze země" syrskými povstalci. Při následné pátrací operaci po sestřelených pilotech, kterou uskutečňovaly dva vrtulníky Mi-8, zahynul další ruský voják.

"Během operace byl jeden z vrtulníků poškozen palbou ze střelných zbraní a musel nouzově přistát na neutrálním území. Jeden námořní pěšák zahynul," řekl novinářům generálporučík Sergej Rudskoj.

Dodal, že posádku sestřeleného vrtulníku se podařilo evakuovat do bezpečí, sestřelenou helikoptéru mezitím povstalci zničili minometnou palbou.

24.11.2015 19:49 | Ruský křižník je připraven k útoku

Rusko má u syrského pobřeží křižník, který je připraven zasáhnout v případě hrozby. 

24.11.2015 19:41 | Během záchranné akce povstalci sestřelili helikoptéru

Ruský voják, který zahynul během hledání dvou sestřelených pilotů, byl na palubě helikoptéry zničené syrskými povstalci. Informaci přinesla agentura Reuters s odvoláním na ruské vojenské zdroje. Záchranné akce se uskutečnily celkem dvě helikoptéry, zbylí členové posádky byli evakuováni a nacházejí se nyní na ruské letecké základně v Sýrii.

24.11.2015 19:36 | Ruský letoun prý dostal 21 varování

24.11.2015 19:28 | Při hledání sestřelených pilotů v Sýrii zahynul další ruský voják

Související