Turecko sestřelilo ruskou stíhačku Su-24 u hranice se Sýrií. Jeden z pilotů je mrtvý, zemřel také jeden ruský voják, která se účastnil záchranné mise. Rusko přišlo také o jeden z vrtulníků, který zničili místní povstalci.

Průběh událostí jsme sledovali v online reportáži. 

Sledovali jsme online

 
24.11.2015 17:25 | Krátké shrnutí

Turci ráno vyslali k hranici své stíhačky, protože se přiblížily údajně dva cizí stroje. Podle Ankary navzdory deseti varováním se jeden z letounů dostal do tureckého vzdušného prostoru a byl sestřelen.

Incident se stal v 09:20 středoevropského času a generální štáb turecké armády ani po několika hodinách nepotvrdil, že sestřelen byl ruský stroj. V oblasti operovala kromě ruských také syrská letadla.

"Je to bodnutí do zad od kompliců teroristů", řekl prezident Ruska Vladimir Putin. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov zrušil plánovanou středeční návštěvu Turecka. 

Ankara se obrátila na OSN a NATO. Aliance svolala summit, který právě probíhá. 

24.11.2015 17:28 | Syrští povstalci zničili ruský vrtulník pátrající po pilotech

Syrští povstalci zničili ruský vrtulník, který pátral po pilotech ruského vojenského letounu sestřeleného Tureckem, oznámila syrská organizace na ochranu lidských práv SOHR.

Helikoptéru prý zasáhli rebelové raketou krátce poté, co ji přinutili jinou střelou k nouzovému přistání v oblasti kontrolované syrskou armádou. Nejméně desetičlenné posádce vrtulníku se ale podařilo ze stroje po přistání včas uniknout, uvedla SOHR.

Podle agentury Reuters se k zničení vrtulníku přihlásila syrská povstalecká skupina, které dodaly Spojené státy rakety typu Tow. Její bojovníci zasáhli vrtulník protitankovou střelou, zatímco byl ve vzduchu. Poté jej zcela zničili na zemi další raketou. O jeho vyhození do povětří prý pořídili rebelové videozáznam.

24.11.2015 17:30 | Německý ministr zahraničí doufá, že konflikt nenaruší jednání o Sýrii

Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier vyjádřil naději, že tento vážný incident nenaruší počínající mezinárodní vyjednávání o řešení syrského konfliktu.

24.11.2015 17:35 | Podle syrské státní agentury Turecko ukázalo podporu terorismu

Syrská státní agentura k sestřelení ruského letounu uvedla, že turecká vláda tak ukázala, že podporuje terorismus.

24.11.2015 17:51 | Oba piloti jsou prý naživu

Podle serveru Daily News jsou oba piloti sestřeleného letounu naživu. Úřady se je nyní snaží dostat do Turecka. 

Předchozí informace tvrdily, že oba piloty zabili Turkmenové. Ti se k činu sami přihlásili. 

24.11.2015 17:55 | Turecký dopis Radě bezpečnosti OSN
24.11.2015 17:56 | Sestřelení ruské stíhačky budí pozornost i v USA
24.11.2015 18:00 | Rusko bude v Sýrii zasahovat dál, tvrdí mluvčí Kremlu

Mluvčí Kremlu Dmitry Peskov řekl, že operace v Sýrii bude i nadále pokračovat, informuje list The Guardian. 

24.11.2015 18:08 | Turecko se nyní snaží vyjednat propuštění pilotů

"Naše jednotky, které obdržely informaci, že jsou oba piloti naživu, se nyní snaží je bezpečně převzít od opozičních povstalců," sdělil zdroj agentuře Reuters.

24.11.2015 18:09 | Turkmenští povstalci prý na piloty stříleli

Podle soukromé turecké agentury Dogan stříleli turkmenští povstalci na piloty v reakci na to, že letadlo krátce předtím, než bylo po vstupu do tureckého vzdušného prostoru sestřeleno, shodilo na území ovládané turkmenskými rebely pumu.

Svědectví prý tureckým novinářům poskytl turkmenský zástupce velitele místní ozbrojené skupiny Alpaslan Çelik. Během rozhovoru stříleli jeho spolubojovníci za zády do vzduchu a provolávali: "Bůj je veliký".

24.11.2015 18:19 | Americké akcie kvůli rusko-tureckému incidentu oslabují

Americké akcie v prvním polovině dnešního obchodování navzdory příznivým údajům z domácí ekonomiky mírně klesaly.

Po incidentu na turecko-syrské hranici se mezi investory zvýšily obavy o globální bezpečnostní situaci. "Investoři mají strach z eskalace napětí," řekl agentuře Reuters Jack Ablin z chicagské BMO Private Bank. 

Kolem poledne newyorského času (18 hodin) byl Dow Jonesův index takřka beze změny kolem 17 800 bodů a smazal počáteční půlprocentní ztrátu. Širší index S&P 500 oslaboval o 0,1 procenta na 2085 bodů. Index technologického trhu Nasdaq byl kolem 5088 bodů se ztrátou 0,3 procenta.

24.11.2015 18:25 | Obama: Zvítězíme i tentokrát a skupiny jako Islámský stát prohrají

"Islámský stát nás na válečném poli nemůže porazit, nesmíme dopustit, aby nás rozděloval strach... Zvítězili jsme v první i druhé světové válce, porazili jsme fašismus i komunismus. Zvítězíme i tentokrát a skupiny jako Islámský stát prohrají," řekl na tiskové konferenci Obama.

24.11.2015 18:25 | Na Islámský stát bylo provedeno osm tisíc náletů, tvrdí Obama

Mezitím začala tisková konference po jednání Baracka Obamy s Francoisem Hollandem v Bílém domě. Obama nazval Francii "nejstarším spojencem USA" a zmínil, že proti Islámskému státu bylo zatím provedeno zhruba osm tisíc leteckých úderů. Americký prezident zároveň znovu kritizoval ruské nálety proti umírněné syrské opozici.

24.11.2015 18:36 | Obama: Turecko má právo bránit svůj vzdušný prostor
24.11.2015 18:58 | Proti Islámskému státu je nutno dělat více, řekli Obama s Hollandem

Prezidenti Hollande s Obamou se shodli na tom, že v boji proti Islámskému státu, který se přihlásil k nedávným teroristickým útokům v Paříži, je třeba dělat více. Žádné konkrétní závazky ale nezazněly, což se podle komentátorů ani nečekalo.

24.11.2015 19:04 | Hollande a Obama varovali před stupňováním napětí

Po dnešním sestřelení ruského vojenského letadla Tureckem je třeba vyhnout se stupňování napětí, shodli se dnes po jednání ve Washingtonu americký prezident Barack Obama a jeho francouzský protějšek François Hollande. Obama dodal, že incident, jenž podle něj poukazuje na problém s ruskými operacemi u tureckých hranic, je třeba vyšetřit a ujistit se, že Ankara i Moskva spolu komunikují. V příštích dnech prý Obama bude hovořit s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem.

Obama Hollande USA France

24.11.2015 19:11 | NATO: Sestřel ruského letadla Tureckem musí řešit diplomacie

K vyřešení složité situace kolem dnešního sestřelení ruského vojenského letadla Tureckem je třeba diplomacie a zklidnění, řekl po mimořádné schůzce velvyslanců zemí NATO generální tajemník aliance Jens Stoltenberg.

Vyhodnocení incidentu dalšími spojeneckými zeměmi jsou podle něj v souladu s tím, jak dění popsali sami Turci. Ankara uvádí, že jeho stíhačka sestřelila ruský stroj nad tureckým územím, Moskva to odmítá. 

24.11.2015 19:13 | Rusko nadále tvrdí, že jeden z pilotů zahynul

Ruská armáda podle agentury RIA odmítá informace tureckých médií, že oba piloti ze sestřeleného letadla jsou naživu. Rusko nadále tvrdí, že jeden z pilotů zahynul.

24.11.2015 19:23 | Stoltenberg: Musíme se vyhnout tomu, aby se takové incidenty nedostaly mimo kontrolu

"Je to vážná situace. Je to situace, která si žádá, abychom byli všichni opatrní a přispěli ke zklidnění," prohlásil Stoltenberg.

Vítá prý proto další pokračující přímé kontakty mezi Moskvou a Ankarou. Ty by podle něj měly přispět nejen k vyřešení dnešního sestřelu, ale také k posílení mechanismů zajišťujících, že se podobná situace nebude opakovat.

"Musíme se vyhnout tomu, aby se takové incidenty a nehody nedostaly mimo kontrolu," upozornil Stoltenberg.

24.11.2015 19:28 | Při hledání sestřelených pilotů v Sýrii zahynul další ruský voják
24.11.2015 19:36 | Ruský letoun prý dostal 21 varování
24.11.2015 19:41 | Během záchranné akce povstalci sestřelili helikoptéru

Ruský voják, který zahynul během hledání dvou sestřelených pilotů, byl na palubě helikoptéry zničené syrskými povstalci. Informaci přinesla agentura Reuters s odvoláním na ruské vojenské zdroje. Záchranné akce se uskutečnily celkem dvě helikoptéry, zbylí členové posádky byli evakuováni a nacházejí se nyní na ruské letecké základně v Sýrii.

24.11.2015 19:49 | Ruský křižník je připraven k útoku

Rusko má u syrského pobřeží křižník, který je připraven zasáhnout v případě hrozby. 

24.11.2015 19:52 | Sestřelenou helikoptéru povstalci zničili

Podle náčelníka hlavní operační správy štábu se sestřelený bombardér Su-24 zřítil v Sýrii, asi čtyři kilometry od hranic s Tureckem. Piloti se katapultovali, avšak jeden byl zabit ještě "ve vzduchu palbou vedenou ze země" syrskými povstalci. Při následné pátrací operaci po sestřelených pilotech, kterou uskutečňovaly dva vrtulníky Mi-8, zahynul další ruský voják.

"Během operace byl jeden z vrtulníků poškozen palbou ze střelných zbraní a musel nouzově přistát na neutrálním území. Jeden námořní pěšák zahynul," řekl novinářům generálporučík Sergej Rudskoj.

Dodal, že posádku sestřeleného vrtulníku se podařilo evakuovat do bezpečí, sestřelenou helikoptéru mezitím povstalci zničili minometnou palbou.

24.11.2015 20:09 | Erdogan:"Každý musí respektovat právo Turecka chránit své hranice

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan prohlásil, že jeho země má právo chránit své hranice. "Každý musí respektovat právo Turecka chránit své hranice," řekl Erdogan po mimořádném zasedání bezpečnostní rady státu.

24.11.2015 20:10 | Turecko: Rusové nerespektovali pravidla hry a suverénní vzdušný prostor

Ruský letoun letěl tureckým vzdušným prostorem v úseku asi 3,2 kilometru, což znamená, že šlo o pouhých několik sekund nad tureckým územním výběžkem v místech, kde se stýkají hranice syrských provincií Idlib a Latákíja.

Podle diplomata NATO Turci nahlásili dva samostatné případy narušení jejich vzdušného prostoru, včetně jednoho, který trval 17 sekund. Diplomat uvedl, že turečtí zástupci přehráli na uzavřeném mimořádném zasedání svým kolegům z aliance varovná hlášení, která byla zaslána Rusům. Celkem ruským letcům poslali 21 varování v průběhu pěti minut.

Činitel NATO podle AP řekl, že Ankara důrazně Moskvu při dvoustranných kontaktech upozorňovala, jak vážně berou situaci po předchozích ruských narušeních tureckého vzdušného prostoru z minulého měsíce. Podle Turecka "Rusové zcela jasně nerespektovali pravidla hry a suverénní vzdušný prostor".

24.11.2015 20:56 | Mapka dnešního incidentu

Připomeňme si, co se stalo. Dvě ruské stíhačky operovaly u turecko-syrských hranic nad Sýrií. Podle vyjádření turecké strany obě letadla překročila hranice a vlétla do tureckého vzdušného prostoru, zhruba na 17 sekund. Již předtím nejméně desetkrát turecká armáda varovala piloty, ať se vzdálí od hranic, nebo bude zakročeno. Poté jednu ruskou stíhačku zasáhla raketa údajně vypálení tureckou stíhačkou F-16. Turecká armáda k incidentu vydala tuto mapku:

24.11.2015 21:49 | Rusko: Varujeme, že budou zničeny všechny potenciálně nebezpečné cíle

Ruský generální štáb po úterním incidentu vypracovává dodatečná opatření k zajištění ruského letectva v Sýrii. Podle agentury Reuters budou napříště ruské bombardéry a bitevníky operovat pouze pod krytím stíhaček.

Kromě toho bude u syrského pobřeží operovat ruský křižník Moskva, který je vybaven raketami Fort coby námořním ekvivalentem protileteckého systému S-300. "Varujeme, že budou zničeny všechny potenciálně nebezpečné cíle," řekl generálporučík Sergej Rudskoj.

24.11.2015 22:50 | Online reportáž končí

Dnešní online reportáž je u konce. Děkujeme za pozornost!

Související