Situace po sestřelení ruského bojového letounu tureckou armádou se stále příliš neuklidnila. Ruský premiér Dmitrij Medveděv ve středu prohlásil, že turecké firmy mohou kvůli událostem přijít o podíl na ruském trhu. Zároveň pohrozil, že některé společné projekty Turecka a Ruska mohou být zrušeny.

Ministři zahraničí Turecka a Ruska se dohodli na společném setkání, které má proběhnout na zasedání ministerské rady OBSE v Bělehradě, jež se uskuteční 3. a 4. prosince. Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na tureckého vládního úředníka.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu prohlásil, že u syrských břehů nedaleko základny Latákíja má armáda raketový křižník, který "je připraven zničit nebezpečné vzdušné cíle". Ruská armáda také umístí na letecké základně v Sýrii moderní protiletadlový raketový systém S-400. Mimo to budou bombardéry federace chráněny stíhačkami.

Ruský pilot letadla řekl, že Turecko před sestřelením nijak posádku nevarovalo. To turecká strana popírá a zveřejnila nahrávku, na které údajně žádá, aby Rusové změnili směru letu.

Sledovali jsme online

 
25.11.2015 08:30 | Krátké shrnutí úterních událostí
  • Turecko na hranici se Sýrií sestřelilo ruské vojenské letadlo Su-24, které podle vyjádření Ankary narušilo vzdušný prostor země. Ruské ministerstvo obrany toto popírá. Stroj prý operoval nad Sýrií.
  • Oba piloti se katapultovali, při seskoku na ně ale začali střílet syrští povstalci. Ani jeden z nich nepřežil. K jejich zabití se přihlásili Turkmenové.
  • K narušení tureckého vzdušného prostoru došlo v úseku 3,2 kilometru. Turci Rusům poslali celkem 21 varování v průběhu pěti minut.
  • Ruský prezident Vladimir Putin označil celý incident za "bodnutí do zad" a doplnil, že bude mít závažné dopady na rusko-turecké vztahy.
25.11.2015 08:32 | Trasa sestřeleného letadla podle ruské a turecké strany

 

25.11.2015 08:35 | Šéf OSN vyzval po sestřelení ruského letadla k deeskalaci napětí

Generální tajemník Organizace spojených národů Pan Ki-mun vyzval po úterním sestřelení ruského bombardéru všechny zúčastněné strany, aby přijaly naléhavá opatření k deeskalaci napětí.

Mluvčí OSN Stéphane Dujarric řekl, že generální tajemník věří, že "znepokojující vývoj" podtrhne důležitost jednoty a mezinárodní spolupráce v boji proti násilným extremistům v regionu, jakož i naléhavou potřebu nalézt řešení syrského konfliktu.

Dujarric řekl, že šéf OSN doufá, že "věrohodné a důkladné vyšetření incidentu vyjasní událost a pomůže předcházet jejímu opakování v budoucnu".

25.11.2015 08:39 | Podle USA ruské letadlo jen krátce narušilo turecký vzdušný prostor

Podle agentury Reuters, která se odvolává na vysoce postavený zdroj z americké administrativy, se USA domnívají, že ruské letadlo bylo v úterý sestřeleno v syrském vzdušném prostoru poté, co krátce narušilo turecký vzdušný prostor.

25.11.2015 09:02 | Jeden z pilotů sestřeleného letadla údajně žije

Podle agentury Reuters jeden z pilotů údajně přežil. Ruský velvyslanec ve Francii Alexander Orlov řekl v rádiu Europe 1, že pilota vyzvedla syrská armáda a měl by se vrátit na ruskou základnu.

Ještě v úterý se hovořilo o tom, že oba piloti zemřeli.

25.11.2015 09:17 | Od naší zpravodajky v Bruselu Silvie Houskové:

Bruselští opět poznávají své město. Ulice i metro jsou opět plné lidí. A na cestách se tvoří kolony. V ulicích jsou stále vojáci, ale člověk se už opět setkává s typickými komplikacemi, jako že nefungují jezdící schody do metra.

25.11.2015 09:19 | Běženci doufají, že zkušenosti z Německa použijí k obnově Sýrie

Syrští běženci v Německu věří, že se jednoho dne vrátí do své vlasti a jejich zkušenosti z demokracie jim pomohou zlepšit tamní společnost. Čím déle však konflikt v blízkovýchodní zemi potrvá, tím bude šance na návrat menší, protože budou zesilovat jejich vazby v Německu. Uvedli to uprchlíci, kteří dostali stipendia ke studiu na německých univerzitách.

25.11.2015 09:25 | Druhý z ruských pilotů katapultovaných po sestřelu byl zachráněn

Jednoho ze dvou pilotů, kteří se katapultovali po úterním sestřelení svého letadla nad turecko-syrskou hranicí, zachránili syrští vojáci. Francouzské rozhlasové stanici Europe 1 to dnes řekl ruský velvyslanec v Paříži Alexandr Orlov. Druhý pilot byl zastřelen ze země, když sestupoval padákem.

Orlov prohlásil, že Syřané nalezeného pilota vezou na ruskou základnu v Sýrii.

25.11.2015 09:26 | Do Bruselu se vrací život, otevírají školy i stanice metra

Před školami se už tvoří tradiční fronty. U brány stojí učitel, který dovnitř vpouští pouze děti. Rodiče se nebojí, opatření jim přijdou zbytečně přehnaná.

Otevřelo už také metro, vchody do stanic i stanice samotné střeží vojáci.

O situaci informuje Silvie Housková.

IMG 1949

25.11.2015 09:31 | Na vojenský autobus v Tunisku včera zaútočil sebevražedný atentátník

Úterní pumový atentát na vojenský autobus v Tunisku byl dílem sebevražedného útočníka. Podle předběžných závěrů vyšetřování se odpálil ve chvíli, kdy se snažil dostat do vozidla.

Exploze si vyžádala 12 mrtvých a 17 zraněných, členů prezidentské ochranky.

25.11.2015 09:34 | Schengen je podle Junckera v kómatu, je nutné ho vzkřísit

Schengenský systém volného pohybu upadl po teroristických útocích a kvůli migrační krizi do kómatu, proto je potřeba ho znovu vzkřísit. Dnes to na plenárním zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku prohlásil předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Varoval, že pokud Schengen padne, přestane dávat jednotná Evropa smysl.

"Musíme zachovat při životě ducha Schengenu," vyzval Juncker. Jeho prohlášení směřovalo především k členským státům EU, které podle něj musí dostát svým závazkům ochrany vnějších hranic evropského bloku.

25.11.2015 09:51 | Turecko: Letadlo jsme sestřelili v našem vzdušném prostoru

Turecko trvá na tom, že ruský bombardér byl sestřelen v jeho vzdušném prostoru. Dopadl na syrské území, zopakoval prezident Recep Tayyip Erdogan.

25.11.2015 10:01 | Evropské akcie se po sestřelení letadla vrací do normálu, analytici jsou však v pozoru

Podle serveru Financial Times se evropské akcie po úterním sestřelení ruského letadla oklepaly. Analytici uvádí, že incident měl zhruba stejný dopad na akcie jako pařížský atentát z pátku 13. listopadu. 

"Budeme samozřejmě sledovat geopolitické tlaky mezi Ruskem a Tureckem, na trzích se však zatím přílišná panika neprojevuje," uvedli deníku analytici Citi. 

25.11.2015 10:09 | Spojeným státům útoky Islámského státu nehrozí

Americký prezident Barack Obama byl po svolání Národní bezpečnostní rady informován, že Spojeným státům nehrozí ze strany Islámského státu (IS) žádná konkrétní hrozba.

Zároveň však nařídil posílit probíhající snahy na poražení a zničení IS ve spolupráci se spojenci tak, aby se zabránilo rozšíření džihádistů mimo území Sýrie a zároveň podařilo narušit sítě zahraničních bojovníků v řadách IS.

Upozornil, že je k dosažení toho cíle třeba posílit vojenskou spolupráci s globálními partnery, jejíž koordinaci jsou Spojené státy připraveny vést.

 

25.11.2015 10:11 | Putin: Turecko podporuje islamizaci

Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že turecké vedení "úmyslně podporuje islamizaci země".

25.11.2015 10:18 | Rusko je připraveno spolupracovat se Západem. Dokonce i s Tureckem

Rusko je připraveno vytvořit s Francií, Spojenými státy, a dokonce i s Tureckem společné velení pro boj s organizací Islámský stát (IS) v Sýrii. V rozhovoru s rozhlasovou stanicí Europe 1 to řekl ruský velvyslanec ve Francii Alexandr Orlov. Vztahy mezi Moskvou a Ankarou jsou přitom mimořádně napjaté, neboť Turecko sestřelilo v úterý nad syrsko-tureckou hranicí ruské bojové letadlo.

25.11.2015 10:21 | Rusko si pozvalo tureckého velvyslance

Ruské ministerstvo zahraničí si předvolalo tureckého velvyslance, aby mu tlumočilo ostrý protest proti úternímu sestřelení ruského bitevníku nad syrsko-tureckou hranicí.

Medveděv také upozornil, že vztahy mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí se vyostřily, "což nelze ospravedlnit žádnými zájmy ani ochranou státních hranic". 

 

 

25.11.2015 10:24 | Medvěděv: Incident se podepíše na společných projektech Turecka s Ruskem

Premiér Dmitrij Medveděv varoval, že incident může vést k zastavení celé řady významných společných projektů a k vyklizení pozic turecké produkce na ruském trhu.

Prvním odstaveným projektem se podle listu Kommersant může stát plynovod Turkish Stream, jímž má proudit ruský zemní plyn do Turecka a dál do Evropy. Ohrožen je i projekt výstavby jaderné elektrárny, kterou má v Turecku vybudovat ruská společnost Rosatom.

25.11.2015 10:30 | Rusko posílí obranu svých letadel v Sýrii systémem S-400

Ruská armáda umístí na letecké základně v Sýrii moderní protiletadlový raketový systém S-400. Na schůzi vedení ministerstva obrany to dnes v Moskvě oznámil šéf resortu Sergej Šojgu. Rusko využívá nedaleko syrské Latákíje leteckou základnu Hmímím, odkud startují ruské stroje k náletům na cíle v Sýrii.

Šojgu s oznámením přišel po úterním sestřelení ruského bitevníku tureckou armádou nad syrsko-tureckou hranicí.

 

25.11.2015 10:36 | Rusko k syrským břehům vyslalo raketový křižník

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu prohlásil, že u syrských břehů nedaleko základny Latákíja má armáda raketový křižník, který "je připraven zničit nebezpečné vzdušné cíle".

 

25.11.2015 10:43 | Ruské bombardéry budou operovat pod krytím stíhaček

Křižník a protiletadlový raketový systém nejsou jediná opatření, která Moskva po úterním incidentu, kdy Turecko sestřelilo ruský bombardér, v Sýrii chystá. Napříště budou ruské bombardéry a bitevníky operovat pouze pod krytím stíhaček.

25.11.2015 10:48 | Erdogan: Turecko nestojí o eskalaci, hájí jen svou bezpečnost

Turecko si nepřeje eskalaci napětí po sestřelení ruského letadla, hájilo jen svou vlastní bezpečnost a "práva našich bratří" v Sýrii. Prohlásil to dnes v Istanbulu turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

"Včera dva neznámé letouny narušily náš vzdušný prostor," popsal incident turecký prezident. "Během pěti minut dostaly deset varování. Jeden z nich se pak vrátil do Sýrie, druhý ale pokračoval v letu. Naše F-16 pak zahájily palbu a sestřelily ho. Až pak se ukázalo, že letoun patřil Ruské federaci. Některé části dopadly na turecké území a zranily dva naše občany," řekl Erdogan.

25.11.2015 11:35 | Ruský systém S-400 dostřelí až 400 kilometrů

Rakety S-400, které Rusko pošle do Latákíje, patří k nejmodernějším zbraním ozbrojených sil. Jejich operační dosah je až 400 kilometrů, zasáhnout mohou i rychle letící bojové letouny ve výšce až 30 kilometrů. Systém může likvidovat kromě leteckých sil protivníka i balistické rakety a střely s plochou dráhou letu.

Zde je mapa, kam až mohou rakety doletět:

  

25.11.2015 11:55 | Ukrajina zakázala ruským letadlům přelety, bojí se prý provokací

Ukrajina dnes zakázala tranzitní lety všech ruských leteckých společností přes svůj vzdušný prostor. V Kyjevě to oznámil premiér Arsenij Jaceňuk. Moskva by podle premiéra mohla zneužívat ukrajinský vzdušný prostor k provokacím.

25.11.2015 12:14 | Rusko bude pokračovat v náletech v blízkosti tureckých hranic

Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov dnes novinářům řekl, že Rusko bude pokračovat v leteckých úderech proti organizaci Islámský stát (IS), a to i proti cílům umístěným v blízkosti syrsko-tureckých hranic. "Přivítali bychom, kdyby se teroristé a ozbrojenci drželi od tureckých hranic dál, ale bohužel se uchylují na syrské území při hranicích s Tureckem," řekl Peskov. "Ruské operace budou nepochybně pokračovat," dodal.

Peskov řekl, že mezi prezidenty Turecka a Ruska po úterním incidentu žádné kontakty nebyly. Na dotaz, jak nyní vypadá rusko-turecký dialog, Peskov odpověděl: "Nevypadá nijak, žádný teď není."

25.11.2015 12:29 | Lavrov: Byla to provokace

Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova bylo sestřelení ruského letounu "plánovaná provokace".

Teroristé podle něj využívají turecké území k plánování svých útoků v Sýrii.

Lavrov zároveň sdělil, že ve světle těchto událostí vážně přehodnotí vztahy Ruska s Tureckem.

Turecký premiér Ahmet Davutoglu dnes v Ankaře naopak prohlásil, že jeho země ponechává komunikační kanály s Ruskem otevřené.

25.11.2015 13:04 | Experti: Rusové neprovokovali ani neútočili

Pokud Rusové vlétli do tureckého vzdušného prostoru, nebylo to podle leteckých expertů oslovených HN s úmyslem zaútočit na Turky či je provokovat.

Opakovaně totiž turecké hranice narušili vždy při bombardování cílů v Sýrii přimknutých k mimořádně členité turecké hranici. A stejné to pravděpodobně bylo i v úterý. Rusové navíc moc dobře vědí, že Turci mají v tomto prostoru mimořádně silnou protivzdušnou obranu.

25.11.2015 13:05 | Ruská letadla letěla moc vysoko na to, aby ohrozila Turecko

Pokud by nicméně chtěla posádka ruského bombardéru úmyslně do Turecka vlétnout a škodit mu, nezkoušela by to z výšky 6000 metrů, ale mnohem níž. V tom případě by kopírovala terén, aby se vyhnula radarům a tureckým systémům protivzdušné obrany.

Výška 6000 metrů naopak podle bezpečnostního experta Dušana Rovenského nasvědčuje tomu, že ruští piloti se vyhýbají zbraním, jimiž jsou vyzbrojeni povstalci a které do této výšky nedostřelí. Posádka sestřeleného bombardéru tedy podle všeho nepředpokládala, že by je začali raketami (ať již ze stíhaček F-16, anebo ze země) ostřelovat Turci, které až dosud nepovažovali za protivníky, s nimž chtějí válčit. I tohle hodnocení se však může po včerejšku změnit.

25.11.2015 13:27 | Prezident Vladimir Putin udělil posmrtně pilotovi titul Hrdina Ruska

Prezident Vladimir Putin udělil posmrtně pilotovi sestřeleného Suchoje Su-24 titul Hrdina Ruska.

  

25.11.2015 13:39 | Turečtí piloti Rusy varovali už 48 km od hranic

Turecká televize FOX zveřejnila záznam výzev, které letectvo adresovalo ruskému bombardéru, jenž byl posléze sestřelen. "Blížíte se k tureckému vzdušnému prostoru, neprodleně změňte směr na jih," zní ze záznamu.

Piloti tureckých stíhaček F-16 začali Rusy varovat ve chvíli, kdy byli zhruba 48 kilometrů od hranic. Obvykle přitom k podobným varováním dochází u poloviční vzdálenosti.

 

25.11.2015 13:54 | Lavrov a Çavuşoglu se sejdou kvůli incidentu s ruským letadlem

O sestřelení ruského letadla dnes telefonicky jednali ministři zahraničí Turecka a Ruska Mevlüt Çavuşoglu a Sergej Lavrov. Podle tureckého mluvčího se dohodli, že se v příštích dnech setkají a vymění si rovněž přes diplomatické a armádní kanály detaily o úterním incidentu.

Lavrov po rozhovoru s tureckým ministrem řekl, že jeho země nehodlá s Tureckem válčit. Obvinil nicméně Turecko, že na jeho území fungují výcvikové tábory teroristů pro přípravu bojových operací v Sýrii.

25.11.2015 14:01 | Sergej Lavrov se odmítá sejít s Tureckem

Sergej Lavrov odmítá setkání se svým tureckým protějškem, informuje Reuters s odvoláním na agenturu Interfax. Podle jeho mluvčí odmítl během telefonního hovoru všechny nabídky na setkání, které mu byly tureckým ministrem zahraničí předloženy.

25.11.2015 14:14 | Rusko ruší zájezdy do Turecka i fotbalové tréninky

V ruských médiích se objevují první zmínky o bojkotu Turecka. Vedení Ruského fotbalového svazu vyzvalo ligové kluby, aby zrušily své plánované zimní tréninkové tábory v Turecku. Ruský svaz turistiky (RST) oznámil, že cestovní společnosti zrušily plánované zájezdy do Turecka až do konce letošního roku. Klientům nabízejí jiné destinace nebo vracejí peníze.

 

25.11.2015 14:18 | Turecko vyjádřilo lítost nad smrtí ruského pilota

Turecko vyjádřilo lítost nad smrtí ruského pilota a vojáka, jenž zemřel při záchranné akci. Informoval o tom ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, který agentuře Ria Novosti řekl, že mu jeho turecký protějšek - teprve včera jmenovaný Mevlut Cavusoglu - volal.

"Turecký ministr zahraničí začal tím, že vyjádřil upřímnou soustrast nad smrtí ruských vojáků a lítost nad tím, co se stalo. Zároveň se ale snažil ospravedlnit akce tureckého letectva s tím, že (ruský) letoun narušil vzdušný prostor Turecka," přiblížil obsah hovoru Lavrov.

25.11.2015 14:43 | Rusové protestují před tureckou ambasádou

Před tureckou ambasádou v Moskvě zuří protesty. Účastníci na budovu hází vajíčka, lahve i kamení.

 

25.11.2015 14:45 | Putin: Nejezděte do Turecka

Vladimir Putin vyzval Rusy, aby necestovali do Turecka. "Po těchto tragických událostech, jako je sestřelení našeho letadla a smrt pilota, je to nezbytné opatření," nechal se slyšet.

Již včera podobné doporučení vyslovil ministr zahraničí Sergej Lavrov a ruské cestovní kanceláře posléze přestaly prodávat zájezdy do Turecka.

 

 

25.11.2015 14:55 | (Ministři Turecka a Ruska se dohodli na setkání) - Rusko zprávu dementuje

Ministři zahraničí Turecka a Ruska se dohodli na společném setkání, které má proběhnout na zasedání ministerské rady OBSE v Bělehradě, jež se uskuteční 3. a 4. prosince. Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na tureckého vládního úředníka.

25.11.2015 15:17 | Rusko dementuje zprávu o plánovaném setkání

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí prohlásila, že Lavrov s žádným tureckým návrhem na schůzku během telefonátu souhlas nevyslovil. "Podobná prohlášení tureckého ministerstva zahraničí ukazují jen na absenci základních představ o etice a úctě. Je to příklad pravdivosti toho všeho, co z Ankary slyšíme," uvedla mluvčí Marija Zacharovová. "Turečtí představitelé by měli omezit prohlášení neodpovídající pravdě. Za posledních 24 hodin toho namluvili už dost," poznamenala.

Podle tureckého mluvčího se představitelé obou států dohodli, že se v příštích dnech setkají a vymění si rovněž přes diplomatické a armádní kanály detaily o úterním incidentu. Moskva ale obratem informaci o ministerské schůzce dementovala.

25.11.2015 15:23 | Lavrov: Válku s Tureckem vést nechceme

Ruský ministr zahraničí se vyjádřil, že nechce vést válku s Tureckem i přes jeho provokaci.

 

25.11.2015 15:24 | Ruské letectvo bombarduje povstalce u Latákíje

Ruské síly zahájily bombardování syrských povstalců v oblasti Latákíje, nedaleko od místa, kde byl včera sestřelen jejich letoun.

O nejméně 12 náletech informovala Syrská observatoř pro lidská práva (SOHR), která sídlí v Londýně.

 

25.11.2015 15:39 | Přeživší ruský pilot uvádí, že Turecko před sestřelením nevarovalo
Pilot Su-24, který úterní útok přežil, uvedl, že je Turecko před sestřelením nevarovalo. Agentura Reuters se s informací odvolává na ruské zdroje.
 

 

25.11.2015 16:22 | Tvrzení obou států o leteckém incidentu jsou diametrálně odlišná

Opakovaně narušili náš vzdušný prostor, hájí Turci sestřelení ruského bombardéru. Stroj operoval pouze nad Sýrií, v jejíchž hranicích byl také bez jakéhokoliv varování sestřelen, tvrdí Rusové.

Jasno není ani den poté.

25.11.2015 16:32 | Francie s Tureckem nechtějí stupňovat napětí

Turecký prezident Recep Erdogan se se svým francouzským protějškem Françoisem Hollandem po telefonním rozhovoru shodli, že po sestřelení ruského letadla "není třeba zvyšovat napětí".

 

 

25.11.2015 16:41 | Rusko vyznamenalo oběti včerejšího útoku

Kreml dnes vyznamenal jak přeživšího navigátora, tak zabitého pilota bombardéru, jakož i námořního pěšáka, který přišel o život během následné pátrací a záchranné operace.

Navigátor ruského bombardéru Su-24, který v úterý sestřelily turecké stíhačky, popřel, že by bombardér přeletěl hranice Turecka a že by Turci posádku předem varovali.

25.11.2015 16:42 | Let jsem měl plně pod kontrolou, říká letec, který přežil

"Ne, vylučuji to (proniknutí do tureckého vzdušného prostoru), ani na jedinou sekundu se to nestalo, a to tím spíše, že jsme letěli ve výši okolo 6000 metrů, počasí bylo jasné. Celý náš let až do výbuchu rakety jsem plně kontroloval, měl jsem přehled, kde je hranice a kde se nalézáme. Ani nehrozilo, že bychom se dostali do vzdušného prostoru Turecka," řekl novinářům Konstantin Murachtin.

25.11.2015 16:56 | Tass: Turci sestřelili prakticky bezbranný letoun

Ruská státní agentura Tass dnes v komentáři k úternímu incidentu napsala, že turecký útočník ze zálohy sestřelil "prakticky bezbranný" ruský letoun.

"Pak se turecká armáda uchýlila k otevřené lži o desaterém varování, která nemůže seriózní odborníky zmást. Turecké vládnoucí kruhy musí pocítit, že k jaderné a raketové mocnosti, jakou je Rusko, se takto chovat nemohou," napsala agentura.

25.11.2015 18:31 | Mogheriniová a Lavrov se shodli na tom, aby se syrská krize řešila diplomaticky

S ruským ministrem zahraničí Lavrovem dnes telefonicky hovořila šéfka diplomacie EU Federica Mogheriniová. Oba se shodli na potřebě zachovat snahy o diplomatické řešení syrské krize, které otevřela nedávná jednání ve Vídni. Podle Mogheriniové je to nejefektivnější cesta, jak porazit Islámský stát, což je cíl, k jehož dosažení by měly všechny strany spojit síly.

25.11.2015 18:34 | Rusko vs. Turecko. Společné projekty jsou v ohrožení

V ruských médiích se objevují zmínky o bojkotu Turecka. V ohrožení je například plynovod Turkish Stream, ale i zájmy společností jako Gazprom, Turkish Airlines nebo Sberbank - více čtěte ZDE.

25.11.2015 19:20 | Turci prý ruský letoun před sestřelením varovali

Turecká armáda zveřejnila údajný zvukový záznam, podle kterého Turci varovali ruský bombardér před tím, než jej stíhačky sestřelily. Na nahrávce je podle agentury Reuters slyšet výzva ke změně kurzu letounu.

25.11.2015 19:51 | V nahrávce měli Turci žádat o změnu směru letu

Na nahrávce je podle agentury rozumět: "Změnte váš směr."

Avšak s celým tvrzením turecké strany nesouhlasí Rusové a ani pilot sestřeleného letadla. Ten tvrdí, že před sestřelením nebyl nijak varován.

25.11.2015 22:47 | On-line reportáž končí

Dnešní on-line reportáž je u konce. Dění okolo sestřelení ruského letadla budeme sledovat opět zítra. Děkujeme za pozornost.

Související