Krymští Tataři obnoví dodávku elektřiny na Krym, pokud ruská strana splní alespoň jeden z jejich požadavků. Ukrajinským novinářům to dnes řekl jeden z organizátorů blokády, neformální vůdce krymskotatarské menšiny a poslanec ukrajinského parlamentu Mustafa Džemilev.

Dodávka proudu na Krym anektovaný Ruskem se zastavila minulý víkend, když aktivisté organizace Blokáda Krymu poškodili dva sloupy dálkového vedení v ukrajinské Chersonské oblasti sousedící s Krymem. Poloostrov se ocitl zcela bez proudu a odkázán je na dieselové generátory, které ruské úřady postupně převážejí z pevniny na Krym.

Džemilev a jeho druhové tvrdí, že "občanská blokáda" bude zrušena, pokud ruské úřady propustí politické vězně z řad krymských Tatarů zadržované na Krymu a v Rusku. Další z organizátorů akce Lenur Isljamov ve čtvrtek prohlásil, že "pokud (ruské) okupační úřady propustí alespoň jednoho politického vězně, bude dodávka proudu obnovena".

Agentura Unian napsala, že sloupy dálkového vedení byly už částečně opraveny, spuštění elektřiny ale aktivisté Blokády Krymu dál brání. Kyjev podle agentury na obnovení dodávky trvá, protože za porušení smlouvy o prodeji elektřiny krymské společnosti Krymenergo bude muset platit vysoké pokuty. Džemilev očekává, že o situaci bude v dohledné době jednat s prezidentem Petrem Porošenkem.

Související