Násilné střety ohlásilo ve čtvrtek ázerbájdžánské ministerstvo vnitra z obce Nardaran na předměstí hlavního města Baku. Při přestřelce mezi skupinou místních věřících a policií zahynuli čtyři lidé, z toho tři policisté. Několik imámů nardaranských mešit bylo zadrženo pro podezření z šíření radikálního islámu.

Podle ázerbájdžánské agentury Trend zahájili údajní islamisté palbu proti policistům po zadržení místního duchovního Táliha Baghir-zadeho. Mezi policisty vhodili demonstranti granát, který čtyři osoby zabil a několik dalších těžce zranil.

Stoupenci radikálního islámu podle ázerbájdžánských médií vyvolávají na předměstí Baku nepokoje od počátku listopadu, kdy se spojili do neformálního Hnutí muslimské jednoty. Pořádají průvody a demonstrace, ale i násilné akce, při nichž policisté několik aktivistů zatkli.

Ázerbájdžánský režim prezidenta Ilhama Alijeva, kritizovaný na Západě z porušování lidských práv a pronásledování opozice, je podle médií vystaven tlaku radikálního islámu, který se do země šíří hlavně ze sousedního Íránu. Vláda se snaží nekompromisně zasahovat proti projevům extremismu a zachovat v zemi klid potřebný pro udržení masivních investic z Evropy, Ruska a Číny.

Související