Voličské sympatie k dlouhodobě nejoblíbenějšímu uchazeči o republikánskou prezidentskou nominaci Donaldu Trumpovi po nedávné sérii protimuslimských výroků spadly o více než deset procent. Vyplývá to z pátečního průzkumu agentury Reuters, podle něhož si však stále udržuje náskok v čele žebříčku kandidátů.

Miliardář lákající voliče na prosté slogany a rázná řešení problémů Ameriky se po útocích v Paříži několikrát ostře opřel do muslimů. V médiích mimo jiné prohlásil, že by měl být vytvořen registr vyznavačů islámu žijících ve Spojených státech, což jeho kritici přirovnali k evidenci Židů nacisty.

Podpořil by prý rovněž prověrky náboženského přesvědčení uchazečů o azyl v USA či zavření některých mešit. Zřejmě největší kritiku vzbudilo jeho prohlášení, že po teroristických útocích na New York a Washington v září 2001 tisíce muslimů v USA oslavovaly. Tento svůj výrok byl nucen korigovat, když jej média usvědčila ze lži.

Podle ankety provedené bezprostředně po těchto výrocích klesla Trumpova podpora ze 43 na 31 procent. I tento výsledek mu však dává výrazný náskok v čele čtrnáctičlenného zástupu republikánských kandidátů, neboť část podpory ztratil i druhý v pořadí, bývalý neurochirurg Ben Carson. Toho by volilo 15 procent stoupenců republikánů, zatímco v minulém průzkumu to bylo 27 procent.

Mírně naopak vzrostlo skóre kandidátů na dalších místech, kde jsou senátoři za Floridu a Texas Marco Rubio a Ted Cruz s osmi procenty a někdejší floridský guvernér Jeb Bush, který má o procento méně.

Série primárek začne za dva měsíce ve státech Iowa a New Hampshire, prezidenta budou Američané volit za rok.