Papež František v neděli zahájil za přísných bezpečnostních opatření dvoudenní návštěvu Středoafrické republiky, kde byl s nadšením uvítán. Jeho cestu ale provázejí i velké obavy, jelikož jde o nejrizikovější etapu jeho první cesty po Africe a jeho vůbec první návštěvu země zmítané ozbrojeným konfliktem.

Ve Středoafrické republice po muslimském převratu v roce 2013 pokračuje občanská válka mezi většinovými křesťany a menšinovými muslimy.

Po příletu papež vyzval obyvatele, aby se bránili tomu mít jeden z druhého strach. Důrazně podle AFP odsoudil "nutkání mít strach z druhého, z toho, co nepatří k našemu etniku, k našim politickým vizím či našemu náboženskému vyznání". Vyjádřil naději, že nadcházející prezidentské a parlamentní volby pomohou v zemi "otevřít novou etapu".

"Přeji vám a všem Středoafričanům mír," řekl papež lidem v táboře vysídlenců na území kostela St. Sauveur. "Jsme všichni bratři. A protože jsme bratři, chceme mír," vysvětloval papež. Nedělní program zakončí papež mší v místní katedrále; v ní loni islámští ozbrojenci povraždili 15 lidí, kteří se tam přišli ukrýt před násilím.

Prezidentka Catherine Sambová-Panzová požádala před papežem o "odpuštění" za všechno zlo, kterého se obyvatelé Středoafrické republiky dopustili při sektářském násilí. "Jménem celého vedení této země, ale i všech těch, kteří přispěli k její cestě do pekel, se zpovídám ze všeho dřívějšího zla a žádám z hloubi srdce o odpuštění. Rozhodně potřebujeme toto odpuštění," prohlásila podle AFP politička při setkání s Františkem v prezidentském paláci.

Francouzské tajné služby papežovi jasně doporučily, aby do této bývalé kolonie Francie nejezdil. Podle webu francouzské rozhlasové stanice Europe 1 zdůraznily, že situace je velmi neklidná v samotném hlavním městě Bangui, zvlášť před nadcházejícími volbami. Nedoporučily ani papežův program, při kterém má František navštívit hned několik zvlášť rizikových míst.

"Bangui je malé město. V případě pohybu davu bude velmi těžké situaci zvládnout," svěřil se stanici Europe 1 se svými obavami jistý diplomatický zdroj, který si přál zůstat v anonymitě. Vyjádřil se krátce před dnešní odpolední papežovou mší v Bangui.

František ale odmítl cokoli zrušit. Hodlá všem obyvatelům Středoafrické republiky předat poselství míru a usmíření. Chce vyzvat k ukončení "spirály násilí". Někteří odborníci ale varují, že návštěva hlavy katolické církve by mohla napětí v zemi naopak zvýšit. Prezidentka Sambová-Panzová však tvrdí, že papež je pro zemi "posel míru".

Největší riziko pro papeže může podle odborníků představovat hlavně plánovaná pondělní návštěva mešity v jedné z nejnebezpečnějších čtvrtí Bangui, kde chce papež podle Vatikánu odsoudit páchání násilí ve jménu Boha. Ve čtvrti zvané PK5 zůstaly v neděli zablokovány tisíce zbylých místních muslimů a hranice této oblasti střeží křesťanské milice. 

Bezpečnost v přeplněných ulicích Bangui od soboty zajišťují obrněné vozy a tanky francouzské armády a sil OSN. Mírová mise OSN uvedla do pohotovosti kvůli návštěvě tři tisíce až čtyři tisíce vojáků a využije rovněž průzkumných bezpilotních strojů a balonů, které budou schopny rychle lokalizovat problémová místa. Vláda země k ochraně papeže vyčlení 500 policistů, pohotovost má rovněž 900 francouzských vojáků v zemi.

Do metropole Bangui přicestovali vítat papeže obyvatelé nejen z různých částí Středoafrické republiky, ale i z Konga a Kamerunu. Papež ve Středoafrické republice v pondělí ukončí návštěvu Afriky, při níž předtím zavítal do Keni a Ugandy.