V Paříži zemřel ve věku 97 let Avraham Marcus Klingberg, který je nejznámějším Izraelcem usvědčeným ze špionáže pro někdejší Sovětský svaz. Za svou činnost si odpykal 16 let ve vězení a usvědčen byl v roce 1983 díky dvojímu agentovi.

Klingberg se narodil v Polsku, studoval medicínu nejprve ve Varšavě a pak v Minsku, za 2. světové války sloužil v Rudé armádě a v roce 1948 imigroval do Izraele. Působil tam jako zástupce šéfa ve vysoce utajovaném ústavu pro biologický výzkum. Po dopadení při výslechu řekl, že jako agent pracoval od roku 1957, kdy ho začal vydírat jeden ze sovětských agentů. Izraelci ale věří, že byl do špionáže zapojen už při svém příjezdu do Izraele.

První podezření na něj padlo už v roce 1963, ale vyšetřování bylo tehdy zastaveno, protože s úspěchem prošel testem na detektoru lži. I když kontrašpionážní služba měla podezření i v následujících letech, po prvním neúspěchu se nechtěla znovu unáhlit a vyčkávala.

Až dvojí agent v roce 1983 dodal proti Klingbergovi dostatek důkazů na to, aby mohl být usvědčen. Klingberg se při výslechu nakonec přiznal, že pracoval pro Sověty, a byl odsouzen k 20 letům vězení. Z nich si odseděl 16 roků a pak byl propuštěn do domácího vězení. Když v roce 2003 jeho trest vypršel, odstěhoval se za dcerou do Paříže.

O svém osudu napsal paměti, v nichž uvedl, že v obžalovacím spise zůstala nedopatřením poznámka, že Klingberga odhalil dvojí agent. Tuto informaci ale z pamětí vojenská cenzura odstranila. Cenzoři na jeho případ uvalili embargo a zrušili je až v roce 2008.

Související