Spojené státy podporují právo Turecka na sebeobranu, zároveň ale volají po urovnání vztahů mezi Ankarou a Moskvou. V úterý to na schůzce s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem na okraji klimatické konference v Paříži prohlásil americký prezident Barack Obama. Oba státníci se během společného setkání věnovali nedávnému sestřelení ruského bombardéru na turecko-syrské hranici, kvůli kterému výrazně vzrostlo napětí mezi Moskvou a Ankarou.

Obama označil radikální hnutí Islámský stát (IS), které ovládá rozsáhlé oblasti v Sýrii a Iráku, za společného nepřítele jak Washingtonu, tak Ankary a Moskvy.

Erdogan prohlásil, že Turecko hodlá v boji proti IS vytrvat a že rovněž usiluje o zmírnění napětí s Ruskem. Turecký premiér Ahmet Davutoglu v úterý mezitím vyzval k vytvoření vojenských komunikačních kanálů s Moskvou, které by opakování nedávného incidentu zabránily.

Obama také řekl, že USA se snaží přimět Rusko, aby zaměřilo své nálety v Sýrii na pozice IS, a ne na povstalce, kteří mají americkou podporu. Rusko je klíčovým spojencem syrského autoritářského prezidenta Bašára Asada.

Podle Erdogana ruské letectvo opakovaně útočí v oblastech, kde žádní bojovníci IS nepůsobí, například na regiony ovládané syrskými Turkmeny na pomezí s Tureckem. Právě do této oblasti trosky sestřeleného ruského letounu dopadly. Zatímco Ankara tvrdí, že ruský stroj byl sestřelen nad Tureckem, Moskva to popírá s tím, že letoun byl zničen v syrském vzdušném prostoru.

Související