V listopadu dorazilo přes Středozemní moře do Evropy 140 tisíc migrantů, což je výrazně méně než říjnových 220 tisíc běženců. V úterý to oznámil Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), podle něhož je ovšem migrační vlna nadále velmi vysoká. Za letošní rok připlulo do Evropy podle údajů UNHCR prozatím přes 800 tisíc migrantů, což je čtyřnásobek loňského počtu.

"Měsíční čísla za listopad jsou v letošním roce první, která vykazují pokles oproti předchozímu měsíci," uvedl na tiskové konferenci mluvčí UNHCR William Spindler. Dodal, že příčinami slábnutí migračního toku jsou zhoršené počasí v Egejském moři a také zásahy tureckých úřadů proti pašerákům lidí.

O výrazném snižování počtu běženců mířících do Německa v posledních dnech informují německá média. Podle policejních údajů nyní do země přichází kolem 3 tisíc uprchlíků denně; ještě počátkem minulého týdne to bylo více než 7 tisíc osob denně.

Nižší počty běženců hlásí i další země na takzvané balkánské trase, po které z Řecka většina migrantů na sever Evropy míří. V Rakousku se minulý týden počet příchozích migrantů poprvé dostal pod 3 tisíce denně. Pokles zaznamenaly i Chorvatsko, Slovinsko či Makedonie.

Související