Český matematik a podnikatel Karel Janeček se podle serveru Politico.eu dostal mezi 28 lidí, kteří zásadním způsobem ovlivňují Evropu. Početně převažují muži, těch je sedmnáct, zatímco žen jedenáct. Zastoupeni jsou politici, aktivisté i novináři.

U Karla Janečka Politico vyzdvihuje jeho matematický talent, díky kterému prý dokáže jak vybudovat lukrativní byznys, tak promýšlet fungování demokracie. I když není profesionální politik, jeho návrh volebního systému Demokracie 2.1 Česku zásadně pomohl, píše server. Ten českou zemi popisuje jako jednu z nejzkorumpovanějších zemí EU.

V žebříčku se objevil i maďarský premiér Viktor Orbán, španělský politik a vůdce strany Ciudadanos Albert Rivera nebo slovenský velvyslanec v NATO Tomáš Valášek. Německo zastupuje ministerský předseda Bavorska Horst Seehofer a zakladatelé kampaně Refugees Welcome.

Deník bude od letoška jednou ročně vydávat publikaci s názvem Politico 28, ve které bude prezentovat 28 mužů či žen, kteří podle něj za uplynulý rok přispěli k formování Evropy.