Na jihovýchodě Afghánistánu probíhá bitva vládních vojsk s Islámským státem. Velitelem afghánských jednotek je Hadži Gálíb - muž, který strávil čtyři roky jako vězeň v americké vojenské základně v Guantánamu.

"S boží pomocí postoupíme kupředu a s boží pomocí porazíme Daesh. Jsou už v podstatě poraženi, nemají potřebnou vojenskou sílu, a pokud měli, tak jsme ji zničili," říká ve videu Gálíb. Tento muž je zkušeným velitelem, dříve bojoval se Sověty i s Tálibánem.

V roce 2003 však byl v Afghánistánu zajat americkými vojáky. V komplexu vládních budov, kde tehdy pracoval, se totiž našly výbušniny společně s dopisy, které Gálíba spojovaly s Tálibánem. Důkazy proti Gálíbovi se ale nakonec ukázaly jako nepřesvědčivé a ten byl po čtyřech letech propuštěn bez toho, aby byl z něčeho obviněn.

Po svém návratu z vězení chtěl Gálíb udělat něco pro svou zemi a její obyvatele. Tak se stal okresním guvernérem. Poté ale Tálibánci zavraždili jeho bratra, při jehož pohřbu vybuchla bomba a zabila další členy Gálíbovy rozvětvené rodiny. Proto se Gálíb rozhodl opět vrátit na bojovou frontu. A proti němu teď stojí jeho bývalý spoluvězeň z Guantánama.

Islamisty v Afghánistánu údajně vede Abdul Rahim Dost. Tento muž dříve fungoval jako spojka mezi afghánskými ozbrojenci a al-Káidou. Dva roky seděl v sousední cele v Guantánamu vedle Gálíba. "Pili jsme spolu čaj, opravdu jsme se za tu dobu spřátelili," řekl o něm vůdce afghánských jednotek Gálíb. Teď jde ale přátelství stranou, Abdul Rahim Dost podle Gálíba zabil mnoho nevinných obětí včetně dětí.