V londýnském metru zaútočil neznámý pachatel. Nožem ohrožoval ve vstupní hale odcházející pasažéry, jednoho z nich vážně zranil, další dva lehce. Muž, který při útoku podle serveru Evening Standard vykřikoval "To je za Sýrii!", byl již zadržen. Informaci přinesl server SkyNews.

"Považujeme to za teroristický incident," nechal se slyšet šéf protiteroristické jednotky londýnské policie Richard Walton. Tvrzení serveru Evening Standard odmítl komentovat.

Napadený 56letý muž je podle policie nyní ve východolondýnské nemocnici a mimo ohrožení života.

Na Twitteru se objevilo půlminutové video, na kterém má být útočník zpacifikován taserem. Lidé z místa činu utíkali. Případ nyní vyšetřuje protiteroristické vedení londýnské policie. Pokud se incident oficiálně prokáže jako teroristický čin, jednalo by se o první džihádistický útok v ulicích Británie od května 2013, kdy dva útočníci zavraždili vojáka Lee Rigbyho

"Policie byla zavolána v 19:06 místního času ohledně útoku ve stanici metra Leytonstone. Podezřelý muž ohrožoval okolní pasažéry nožem. Útočník byl zpacifikován osm minut po telefonátu a nyní je ve vazbě," uvedl mluvčí Scotland Yardu.

Server Guardian citoval jednoho očitého svědka: "Když jsem scházel dolů, spatřil jsem mnoho prchajících lidí, ale ignoroval jsem je. Pak jsem nevěřil svým očím, před sebou jsem viděl útočníka s nožem a tělo bezvládného muže na zemi před ním."

V Londýně byl po zbytek noci omezen provoz metra, vlaky nezastavovaly mezi stanicemi Liverpool Street, Woodford a Newbury Park. Další spoje nabraly velká zpoždění. Stanice Leytonstone byla v neděli opět otevřena, venku ji hlídají strážníci.

V zemi nadále platí druhý nejvyšší stupeň protiteroristických opatření, tedy že útok je "vysoce pravděpodobný". Vláda tento stupeň zavedla již loni v souvislosti s činností Islámského státu. Londýn ve středu schválil bombardování pozic islamistů i v Sýrii, do té doby útočil pouze v Iráku.

Související