Japonská společnost Toshiba Corporation má za rozsáhlé účetní nesrovnalosti dostat rekordní pokutu 7,37 miliardy jenů (1,5 miliardy korun). Doporučila to tamní komise pro cenné papíry a burzy. Účetní skandál Toshiby je v Japonsku největší od odhalení účetních manipulací ve firmě Olympus z roku 2011.

Toshiba v dubnu zveřejnila nesrovnalosti v účetnictví. Sdělila, že od fiskálního roku 2008/2009 nadhodnotila své zisky o 155 miliard jenů. Nezávislé vyšetřování svalilo vinu na agresivně nastavené požadované zisky a na firemní kulturu, která zaměstnance odrazovala od toho, aby o chování svých nařízených pochybovali.

Toshiba byla jednou z prvních japonských firem, které přijaly firemní strukturu amerického typu. Ta se vyznačuje větším počtem externích ředitelů a z hlediska firemního řízení je považována za transparentnější, napsal Reuters.

Podle generálního tajemníka komise pro cenné papíry a burzy Kijotaky Sasakiho ale tento systém v Toshibě nefungoval tak, jak se myslelo. Skandál rovněž uštědřil ránu snahám japonské vlády přilákat do země velké zahraniční investory.

Doporučení komise je určeno japonské agentuře pro finanční služby, která se jím obvykle řídí. Dosavadní rekordní pokutu ve výši 1,6 miliardy jenů dostal v roce 2008 průmyslový konglomerát IHI Corporation za účetní pochybení.

Akcie Toshiby klesly od dubna zhruba o 40 procent. Konglomerát již přijal další externí ředitele a zahájil restrukturalizaci, jejíž součástí je i odprodej ztrátových součástí.

Firma si na uhrazení pokut ve správním řízení vyčlenila kolem 8,4 miliardy jenů. Nejnovější pokuta by tudíž na její hospodářské výsledky měla mít jen minimální dopad.

Toshibu mezitím během pondělí zažalovalo 50 akcionářů, kteří v souvislosti s poklesem akcií požadují odškodné 302 milionů jenů.