Draho přijde srbského ministra obrany Bratislava Gašiče neuvážená vulgární poznámka se sexuálním podtextem, kterou pronesl v neděli k novinářce nezávislé televize B92. Premiér Aleksandar Vučić v pondělí řekl, že Gašić po něčem takovém nemůže ve funkci zůstat.

Gašić se při návštěvě města Trsteniku na jihu Srbska chystal promluvit se skupinou novinářů. Reportérka televize B92, která držela mikrofon, si klekla, aby nepřekážela kamerám v záběrech, což ministra přivedlo k velmi nepodařenému pokusu o vtip, když prohlásil:

"Mám rád takové novinářky, které si takhle snadno kleknou."

Scéna, kterou kamery i se zvukem zachytily, rychle vyvolala velkou vlnu nevole, a to nejen u opozičních politiků a novinářů. Na sociálních sítích se objevila řada odsuzujících komentářů, jako například: "To je i na naše poměry neuvěřitelný výrok."

Šéf ministerstva obrany si ještě v neděli pozdě večer posypal hlavu popelem a omluvil se veřejnosti i přímo redaktorce B92, přičemž uznal, že takové "ostudné a skandální chování" je neomluvitelné. V té chvíli se na něj už zlobil i předseda vlády.

"Vždy jsem byl proti honbě na lidi a moralizování a stavěl jsem se za své ministry... ale v tomto případě nemůžu najít žádnou omluvu ani ospravedlnění," prohlásil v pondělí Vučić. Poznamenal, že Gašić je jedním z jeho nejoddanějších přátel, ale "někde musí být hranice".

"Omluva nestačí. Musíme se zastat všech žen v Srbsku, pro všechny ženy to byl špatný vzkaz," zdůraznil předseda vlády.

Související