Více než sedm tisíc lidí se podepsalo pod petici běloruských aktivistů, která požaduje, aby státní televize vysílaly přímým přenosem předání Nobelovy ceny za literaturu jejich krajance Světlaně Alexijevičové. Spisovatelka ale patří ke kritikům běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, jehož režim laureátku, žijící na Západě, na oplátku ignoruje. S odvysíláním ceremonie, která se bude konat 10. prosince ve Stockholmu, státní televize podle ruského serveru Newsru.com nepočítají.

"Předání Nobelovy ceny Alexijevičové je opravdový svátek nejen pro obyvatele Běloruska, ale pro všechny lidi hovořící rusky. Cožpak to není nejvyšší projev vlastenectví? Pro Bělorusko zjevně nikoliv... Nemá snad Světlana místo v běloruské kultuře?" ptají se autoři petice, která se obrací na ministra kultury a šéfy obou státních televizí.

"Ruský člověk snad ani nechce být bohatý, dokonce se toho bojí. Co si přeje? Vždy jediné: aby nikdo jiný nebyl bohatší než on... Ruský člověk svobodu nechápe. Čestného člověka u nás nenajdeš, ale svatí existují," poznamenala v tradiční přednášce před předáním ceny Alexijevičová, jejíž vystoupení mohli krajané sledovat jen na internetu. Za nejhlavnější slova v ruštině označila válku a vězení.

Podle jedné literární kritičky nezaznělo sice nic, než co už bylo možné si přečíst v knížkách laureátky, ale řeč si alespoň všichni poslechli - díky zákazu televizního přenosu.

Po udělení Nobelovy ceny Lukašenko spisovatelce poblahopřál a uvedl, že nic proti ní nemá. Ministerstvo školství pak vrátilo dílo Alexijevičové do školních osnov. Laureátka si ale stěžuje, že její knížky ve vlasti nevycházejí a že ona tam ani nesmí vystupovat.

Alexijevičová se narodila na Ukrajině běloruskému otci a ukrajinské matce. V loňském roce byla hostem Festivalu spisovatelů v Praze.