Britští poslanci v úterý zamítli návrh, aby se minimální věk voličů při očekávaném referendu k členství Británie v Evropské unii snížil z osmnácti na šestnáct let. Zablokovali tak snahu, která mohla posílit zastánce setrvání Británie v 28členném bloku, uvedla agentura Reuters.

Přívrženci snížení věku voličů v diskusi argumentovali tím, že mladí Britové ve věku 16 a 17 let by měli mít možnost hlasovat, protože referendum ovlivní jejich další život. Toto hlasování může podle některých poslanců omezit volný pohyb obyvatel Británie a zkomplikovat jim práci v jiných zemích unie.

"Rozšíření volebního práva pro referendum k EU na šestnáctileté a sedmnáctileté by vedlo k demokratičtější a angažovanější kampani. Tato naděje dnes skončila," citoval Reuters odborníka na unijní záležitosti z opoziční Skotské národní strany (SNP) Stephena Gethinse.

Také mnoho dalších místních analytiků si myslí, že mladší voliči jsou více proevropští a mohou pomoci v kampani za setrvání Británie v unii.

Britský konzervativní premiér David Cameron slíbil referendum uspořádat do konce roku 2017. On sám je pro setrvání země v EU, podmiňuje to však některými změnami ve fungování unie. A to včetně omezení volného pohybu osob, s čímž řada zemí v čele s Německem a Francií nesouhlasí.

Průzkum britské společnosti ORB koncem listopadu ukázal, že 52 procent Britů je pro vystoupení z EU, zatímco podle 48 procent dotázaných by měla Británie v osmadvacítce zůstat. V předchozích letošních anketách vedli vždy přívrženci setrvání Británie v unii. Protievropský tábor podle komentářů posílily stále větší obavy Britů z migrační krize, s níž si EU zatím zcela neví rady.

Průzkum také ukázal, že odpor k setrvání Británie v EU roste s věkem. Zůstat v EU chce 69 procent mladých Britů ve věku od 18 do 24 let. Naopak stejného názoru je jen 38 procent lidí starších 65 let, zatímco zbylých 62 procent požaduje odchod Británie z EU.