Je to vždycky tak trochu dobrodružství. Na konci každého roku hledáme odpověď na otázky, jaký bude ten následující. Výsledkem již sedmého takového hledání je ročenka Svět 2016. Redaktoři týdeníků Ekonom a The Economist a přizvané osobnosti si opět zahráli na věštce a výsledkem jejich analýz, úvah, odhadů a výpočtů je exkluzivní publikace, která je právě v prodeji (předplatitelé ji našli přibalenou k aktuálnímu číslu Ekonomu).

Ač je to hledání vždy velmi podobné, letos bylo přece jen trochu jiné. Uzávěrka probíhala ve velmi zvláštní a napjaté době, v době podzimu bohatého na různorodé zásadní události, které mohou svět navždy změnit. Nepochopitelné teroristické útoky – na ruské letadlo či Paříž –, rozpínání se samozvaného Islámského státu v Sýrii a s ním související vznik obranných koalicí zemí, o jejichž spojenectví by ještě v létě uvažoval málokdo.

A také v době plné paradoxů – třeba když německá kancléřka Angela Merkelová nadšeně pozvala uprchlíky z Blízkého východu do Německa, aby následně zjistila, že tam skutečně přicházejí, a začala je vracet do Maďarska, kam vůbec nepatří; nebo kdy řecký premiér Alexis Tsipras podpořil demonstraci namířenou proti krokům svojí vlády.

Paradoxy se nevyhýbají ani Česku. Stačí si jen vzpomenout na nestandardní oslavu výročí 17. listopadu prezidenta Miloše Zemana s populistickým antiislamistou Martinem Konvičkou na pražském Albertově, na kterou policie nepustila studenty, či mediální salvy vzteku ministra financí Andreje Babiše, když zjistil, že se stát vážně jako firma řídit nedá.

Doba je zvláštní a podle všeho stejně zvláštní bude i v roce 2016. Jaká tedy? Pragmatičtí autoři z The Economist a jejich analytičtí kolegové z Economist Intelligence Unit Česku věští stabilitu. "Široká vládní koalice tří stran vedená premiérem Bohuslavem Sobotkou bude vládnout v poměrně stabilní ekonomice, jíž pomohlo snížení nezaměstnanosti. S roztříštěnou opozicí je třeba hlavní zdroj rozporů hledat uvnitř koaličních řad, zejména u Andreje Babiše, lídra středopravicové strany ANO, který se v roce 2017 pokusí získat premiérský post a v regionálních volbách v roce 2016 bude testovat svou sílu."

Na stejném místě si také všímají toho, že se Češi těší na zimu, která by alespoň dočasně mohla vyřešit problém s uprchlíky: "Sociální napětí poroste s tím, jak země přijme 1500 uprchlíků, což je nepopulární opatření, přijaté pod tlakem EU."

Z prognóz vyplývá, že zahraniční dění bude v roce 2016 Česko ovlivňovat více než domácí záležitosti. "Zásadní věci se odehrají za hranicemi. Domácí politici se proto musí připravit na Evropu, která se té dnešní nemusí moc podobat." Češi jsou ale národem notorických stěžovatelů, takže lepší náladu ve společnosti, vzdor kladným předpovědím, nelze očekávat. Ono je ale i to stěžování nakonec prospěšné. "Stesky v hospodě nad pivem výkonnost ekonomiky nesrážejí. Ba naopak, konzumace čehokoliv prospívá."

Kdo by si ale přece jen chtěl zlepšit náladu, může v ročence nalistovat strany o jakékoliv jiné zemi a přečíst si, jak jsou na tom tam. Co třeba Dánsko? "Poté co se po nerozhodných volbách v červnu 2015 nepodařilo vyjednat formální koaliční vládu, bude Liberální strana vládnout od jednoho hlasování ke druhému, a tak je nepravděpodobné, že přežije celé volební období."

Nemůže nám dodat trochu optimismu alespoň fakt, že máme relativně stabilní vládu? A že z těch zhruba 60 milionů uprchlíků (podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky) jich nechce u nás zakotvit snad nikdo? A je fakt, že k nám nikdo nechce, důvodem k radosti, nebo smutku?

Třeba v sousedním Německu berou ještě stále začlenění imigrantů jako svůj velký úkol. A z minulosti je jasné, že se jim až dosud integrace dařila, stačí se podívat na jejich milovaný fotbal. "Když Německo v roce 1990 vyhrálo mistrovství světa ve fotbale, všichni jeho hráči v národním mužstvu byli bio‑Němci. Když tento pohár opětovně vyhrálo v roce 2014, dva z hráčů byli narozeni v Polsku a jiní měli příjmení jako Özil (turecké), Khedira (tuniské), Boateng (ghanské) a Mustafi (albánské)."

Jak je na tom německá i česká fotbalová reprezentace, se dozvíme v červnu, kdy se bude konat mistrovství Evropy ve Francii. Po něm přijde další sportovní svátek – olympiáda v Riu. A my už dnes víme, o co se bude v Riu skutečně hrát.

Svět 2016Nejen o těchto tématech si můžete přečíst na 106 stranách ročenky Svět 2016, která je právě v prodeji za 99 Kč (pro předplatitele zdarma).

Související