Americký ministr zahraničí John Kerry navštíví v nadcházejícím týdnu Moskvu, aby zde jednal o řešení krizí na Ukrajině a v Sýrii. Kerry cestu, jejíž datum neupřesnil, ohlásil v Paříži, kde se účastní klimatické konference OSN. Naposledy Kerry navštívil Rusko v květnu letošního roku. Mezitím Moskva na tento pátek svolala do Ženevy schůzku o Sýrii, sejdou se Rusko, USA a OSN, uvedla agentura RIA Novosti.

Kerry řekl, že se v nadcházejícím týdnu chce setkat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a svým protějškem Sergejem Lavrovem. Dodal, že nehledě na vojenské a politické zájmy Moskvy v Sýrii, se Rusko v hledání politického řešení konfliktu chová konstruktivně.

"V tomto procesu nám pomáhají," citoval Kerryho portál Voice of America. "Rusko bylo konstruktivní v pomoci s tím, aby se (mírové) rozhovory ve Vídni konaly a aby byly úspěšné. Myslím, že chtějí politické řešení," řekl americký šéf diplomacie.

Kerry se o termínu cesty do Moskvy nezmínil, měla by se ale očividně konat ještě před možným jednáním o Sýrii v New Yorku, které Washington navrhuje uspořádat 18. prosince.

Pokud se Kerryho návštěva Moskvy opravdu uskuteční, bude první od května 2013. Letos v květnu americký ministr zahraničí ale navštívil jihoruské Soči, kde jednal s Putinem a Lavrovem.

Kerry s Lavrovem podle ruských médií hovořili o možnosti uspořádat novou schůzku o Sýrii. Náměstek ruského ministra zahraničí Gennadij Gatilov následně oznámil, že se bude konat v pátek v Ženevě.

"Uspořádáme konzultace ve třístranném formátu - Rusko, USA a OSN," citovala Gatilova agentura RIA Novosti. Ten také řekl, že jednání bude přítomen i zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura. Gatilov dodal, že je nezbytné dokončit seznam teroristických organizací působících v Sýrii a také seznam opozičních skupin, které se mohou mírového procesu zúčastnit.

Související