Agentura EU pro správu vnějších hranic (Frontex) ve čtvrtek oznámila, že schválila žádost Řecka nasadit v Egejském moři týmy rychlé hraniční intervence, takzvané RABIT. Ty mají pomoct s masovým přílivem migrantů, kteří prchají do Evropy zejména přes Řecko.

Přestože Atény příliv statisíců uprchlíků evidentně nezvládají již mnoho měsíců, o aktivaci tohoto mechanismu EU požádaly teprve před týdnem a víceméně pod tlakem.

"Nasazení jednotek RABIT umožní zvýšit počet hlídek jak na moři, tak na zemi, což umožní, aby bylo registrováno a identifikováno více migrantů, kteří přicházejí do Evropy přes řecké ostrovy," uvedl šéf agentury Frontex Fabrice Leggeri, která má nyní v Egejském moři 16 plavidel. Operace bude trvat tři měsíce a může být jednou obnovena.

Možnost vyslat týmy odborníků, mimo jiné pohraniční stráže či celníků zemí EU, do míst aktuálně zvýšených problémů s migranty zakotvilo nařízení Evropského parlamentu a členských zemí už v roce 2007. Členský stát ale musí o nasazení expertů z dalších členských zemí na své území požádat, nikdo ho k tomu nemůže nutit.

To se nyní některé země EU chtějí pokusit změnit. Francie a Německo v tomto smyslu minulý týden navrhly posílení pravomocí agentury Frontex.

Týmy RABIT (Rapid Border Intervention Teams) už byly v minulosti jednou nasazeny, a to rovněž v Řecku. Atény o ně požádaly v roce 2010 kvůli zvýšenému přílivu migrantů na hranicích s Tureckem. Operace trvala od listopadu 2010 do března 2011 a počet migrantů se za tu dobu snížil ze 7607 (v říjnu 2010) na 1632 (v únoru 2011).