Zatímco v české sněmovně poslanci projednávali elektronickou evidenci tržeb, v ukrajinském parlamentu došlo k bitce. Předseda vlády Arsenij Jaceňuk prezentoval výroční zprávu o činnosti svého kabinetu, ale místo obstrukcí poslanci odpověděli rvačkou. K řečnickému stolku náhle přistoupil poslanec z vládního bloku Oleg Barna s pugétem květin, které se pokusil vtisknout do ruky premiérovi.

Namísto přátelského předání se však na zaskočeného Jaceňuka vrhl a pokusil se ho odtáhnout od řečnického stolku. Překvapený premiér se nezmohl na žádnou reakci a pouze křečovitě svíral desku pultíku.

V několika málo sekundách se kolem dvojice vytvořil shluk asi padesáti bojechtivých poslanců, kteří se snažili situaci uklidnit a odtrhnout Barnu od šokovaného Jaceňuka.

Pro ukrajinské politiky však situace nebyla příliš výjimečná. S řešením sporů pomocí pěstí místo slov mají zkušenost. Naposledy se poslanci na půdě parlamentu poprali letos v únoru během projednávání protikorupčního zákona.

Incident znovu potvrdil napětí, které v ukrajinské vládní koalici panuje. Barna v posledních dnech sbíral podporu pro návrh, aby parlament hlasoval o vyslovení nedůvěry Jaceňukovi. Zda se o tom v pátek bude hlasovat, zatím není jasné.

Hrozící rozpad prozápadní koalice vyvolává znepokojení v Evropské unii a v USA. Americký viceprezident Joe Biden tento týden při návštěvě Kyjeva podle britského deníku Financial Times nabádal k jednotě s tím, že koalice Bloku Petra Porošenka a Lidové fronty v současné době nemá pro Ukrajinu lepší alternativu.

Premiér Jaceňuk prohlásil, že je připraven rezignovat, bude-li to vůlí parlamentu.