Ruský vyšetřovací výbor v pátek obvinil z účasti na dvou vraždách bývalého ropného magnáta Michaila Chodorkovského, který po desetiletém věznění v Rusku žije v zahraničí.

Agentuře TASS to řekl mluvčí výboru Vladimir Markin, podle něhož bude na Chodorkovského v nejbližších dnech vydán mezinárodní zatykač. Zapřisáhlý odpůrce ruského prezidenta Vladimira Putina se ale nebojí, že by byl do Ruska vydán.

Vyšetřovací výbor, který je ruskou obdobou americké FBI, Chodorkovského v nepřítomnosti obvinil z nařízení vraždy nepohodlného starosty západosibiřského Něftějugansku z roku 1998. Starosta prý od ropného koncernu Jukos, který Chodorkovskij řídil, požadoval, aby odevzdal státu nepřiznané daně.

Chodorkovskij má podle vyšetřovatelů i podíl na smrti tělesného strážce podnikatele Jevgenije Rybina. Stalo se tak údajně při jednom z pokusů zabít Rybina v letech 1998 až 1999. Při střelbě bylo tehdy také zraněno několik dalších lidí.

Podle Markina se výbor chystá vydat na Chodorkovského mezinárodní zatykač, protože neuposlechl výzvu, aby se v souvislosti s vyšetřováním dostavil k výslechu.

Bývalý šéf Jukosu, který v současné době žije na Západě, ale celý případ odmítá jako politicky motivovanou frašku a vydání do Ruska se nijak neobává.

"Michail Borisovič (Chodorkovskij) nebude nijak omezen, i kdyby na něj byl vydán mezinárodní zatykač... Nemá strach, že by byl vydán (do Ruska)," řekla podle agentury RIA Novosti mluvčí Chodorkovského Olga Pispanenová.

Nyní 52letý Chodorkovskij byl v minulosti považován za nejbohatšího člověka v Rusku a za možného vážného politického konkurenta Putina. V roce 2003 byl ale zatčen a později odsouzen k mnohaletému vězení za daňové úniky a zpronevěru.

Na základě prezidentské milosti se v prosinci 2013 dostal na svobodu. Své odsouzení opakovaně označoval za exemplární trest za to, že si troufl postavit se Putinovi.

Společnost Jukos byla rozdělena a zestátněna, přičemž většinu majetku získala polostátní firma Rosněfť, řízená Putinovým spolupracovníkem Igorem Sečinem. V srpnu 2006 Jukos vyhlásil bankrot.

Související