Rozpočet Evropské unie není schopen zvládnout bez pomoci členských států současné výzvy, které před EU stojí. Na pátečním jednání se na tom shodli místopředsedkyně Evropské komise pro rozpočet a lidské zdroje Kristalina Georgievová a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Za největší priority evropského rozpočtu Sobotka na tiskové konferenci označil hospodářský růst, zaměstnanost a zvládání důsledků migrační krize.

"Shodli jsme se na tom, že evropský rozpočet sám není schopen všechny tyto věci zvládnout a že je velmi důležité, aby ještě vedle evropského rozpočtu také přispívaly jednotlivé evropské země," řekl český předseda vlády.

Georgievová souhlasila, že řešení migrační krize je jednou z největších priorit unijního rozpočtu na rok 2016. Poznamenala, že souhlasí s názorem Sobotky, že by se EU měla v příštím roce soustředit na ochranu vnějších hranic, na rychlou registraci a identifikaci příchozích uprchlíků i na hlubší spolupráci tajných služeb při odhalování případných teroristů.

Oba politici se bavili také o větším zastoupení Česka v orgánech Evropské komise. "Když jsme si udělali na začátku našeho mandátu revizi, tak jsme zjistili, že Češi jsou sice zastoupeni v orgánech Evropské komise, ale většinou zastávají ty nižší pracovní pozice. A například mezi generálními řediteli nemáme vůbec žádného zástupce," řekl Sobotka.

S Georgievovou se prý shodli, že dobrou cestou k posílení zastoupení Česka je větší zastoupení odborných expertů, kteří působí při Evropské komisi.

Georgievová zároveň na tiskové konferenci vyzdvihla, jak Česko čerpá peníze z Evropské unie. Letos se podle ní stalo v této oblasti lídrem. Ukazuje se prý, že doba, kdy mělo Česko v čerpání peněz z fondů EU zpoždění, je už pryč.

Související