Dva španělští a čtyři afghánští policisté se stali obětí útoku hnutí Taliban v diplomatické čtvrti Kábulu. Taliban zahájil akci namířenou proti penzionu poblíž španělské ambasády v pátek večer místního času a následně řadu hodin objekt obléhal. Obléhání skončilo v sobotu ráno usmrcením všech čtyř útočníků, oznámila afghánská vláda.

"Afghánské speciální síly připravily o život všechny útočníky zapojené do teroristického atentátu v Kábulu," napsal na twitteru mluvčí afghánského ministerstva vnitra Sádik Sádikkí. "Bohužel, čtyři (afghánští) policisté během útoku zahynuli," dodal.

Agentura AFP s odvoláním na španělského premiéra Mariana Rajoye uvedla, že útok nebyl namířený proti španělské ambasádě. "Nebyl zde žádný záměr k útoku na španělskou ambasádu v Afghánistánu. Byl to útok na nějaký penzion velmi blízko ambasády," uvedl. Všichni zaměstnanci velvyslanectví byli podle něj evakuováni, dva španělští policisté útok nepřežili. Počet zraněných zatím úřady nesdělily.

Podle svědků bojovníci Talibanu nejdříve v pátek kolem 18:00 místního času odpálili nálož v automobilu před bránou penzionu. Mluvčí Talibanu Zabiulláh Mudžáhid řekl, že atentát provedl sebevražedný útočník. Následně byla slyšet sporadická palba.

O několik hodin později se podle agentury AFP ozvaly nové exploze a v diplomatické čtvrti se rozpoutala přestřelka mezi afghánskými bezpečnostními silami a povstalci. Mluvčí ministerstva vnitra Sádikkí prohlásil, že poslední z útočníků byl zneškodněn v dnešních časných ranních hodinách.

Exploze, která podle Reuters přerušila několik měsíců relativního klidu v afghánském hlavním městě, přišla poté, co se prezident Ašraf Ghaní vrátil z regionální mírové konference v Islámábádu, zaměřené na oživení mírových rozhovorů s hnutím Taliban.

Jedná se již o druhý velký útok Talibanu v tomto týdnu. Ve středu si útok Talibanu na letiště v jihoafghánském Kandaháru vyžádal nejméně 50 obětí, z toho mnoho civilistů. O život přišlo také 11 útočníků.

Související